11 листопада 2016, 11:56

"Для тих, хто працює та постійно вдосконалюється, завжди відкриті перспективи та можливості"

Опубліковано в №45 (543)

Сергій Хільченко
Сергій Хільченко керуючий партнер Адвокатського об’єднання «Цезар»

Більшість масштабних бізнес-проектів на Запоріжжі пов’язана або з промисловістю або з агросектором. Отже при наданні юридичних послуг в регіоні, безперечно юристи мають орієнтуватися на зазначені сфери економіки, оскільки розуміння цих бізнес-процесів є запорукою надання якісних послуг клієнтам. Які ж вони, особливості юридичного ринку Запоріжжя?  


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Хильченко

- Пане Сергію, у чому полягає стратегія компанії? Ваш особистий підхід у роботі з клієнтами?

-  Головним вектором досягнення будь-яких цілей для нашої команди є рух уперед – кожного дня досягати результатів та проводити вдосконалення професійних навичок. Крім того, важливим принципом для нас є максимальне захоплення справою, якою займаєшся.

Основними практиками в юридичному бізнесі, на яких наше об’єднання акцентує увагу, є фінансове та банківське право, судове представництво, захист від кримінального переслідування. Останнім часом зростає актуальність такого напрямку як захист бізнесу від рейдерського захоплення.

Сфера діяльності компанії не обмежується лише Запорізьким регіоном. Наша команда мобільна та завжди оперативно реагує на замовлення від клієнтів з усієї України. Ми маємо чимало успішно завершених кейсів у Львові, Одесі, Києві, Харкові та Дніпрі.

Також ми тісно співпрацюємо з колегами з інших областей у формі аутсорсингових послуг. Наша команда вдячна колегам за довіру та вибір, який вони здійснюють, обираючи нас.

Наш стиль роботи – ініціативний, а деколи навіть агресивний (але у такому хорошому значенні як наступальний). Це зумовлено тим, що пріоритетом для нас є домінантність інтересів клієнта та захист його прав. Водночас ситуація сьогодення створює умови, на які ми зобов’язані реагувати безкомпромісним підходом.

Так, наше об’єднання є лідером у регіоні за кількістю обґрунтованих відводів суддям, прокурорам, слідчим, обґрунтованих скарг до уповноважених органів на дії/бездіяльність зазначених осіб. Реакцією на такий підхід час від часу є неправомірний тиск на наших адвокатів з боку судової та правоохоронної систем через дисциплінарну палату Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Запорізької області. Однак, враховуючи, що у своїй діяльності об’єднання неухильно дотримується законодавства та Правил адвокатської етики, жодна скарга та окрема ухвала не знайшла свого підтвердження, усі вони були відхилені.

Також не менш важливою є специфіка взаємовідносин адвоката та клієнта в регіоні – індивідуальний підхід. Клієнти нашого адвокатського об’єднання – більше ніж клієнти. Для нас є звичною справою, коли клієнт приходить на зустріч в офіс не лише для того, щоб отримати пораду, консультацію, але й щоб обговорити останні новини в країні, новели судової практики або зміни до законодавства. Нормальною практикою є не лише надання послуг, а й особисті привітання зі святами, врахування вподобань та захоплень клієнтів (наприклад, можливість спільно відвідати культурні та спортивні заходи). Проте найголовнішим є глибоке поняття роботи бізнесу клієнта.

Важливою складовою нашої діяльності є діяльність pro bono. Розуміючи важливість корпоративної соціальної відповідальності, наше об’єднання незмінно надає якісну юридичну допомогу незабезпеченим верствам населення.

Команда адвокатського об’єднання постійно прагне досконалості та активно працює для побудови успішного юридичного бізнесу, який в майбутньому буде втіленням найкращих традицій у наданні правових послуг у регіоні.

Нещодавно від однієї провідної київської юридичної компанії нам надійшла пропозиція продати свій бізнес та працювати під їхнім лейблом у регіоні. Однак ми вирішили відмовитися, оскільки для кожного члена нашої команди адвокатське об’єднання – це справа, яка надихає. Цей випадок підтвердив правильність обраного шляху, а також те, що ми рухаємося у вірному напрямку.

-     Адвокатське обєднання «Цезар» позиціонує себе на ринку юридичних послуг як «бутикова» компанія, яка спеціалізується, насамперед, у сфері банківського та фінансового права. Чим мотивований такий вибір?

-     Кожен наш партнер, перш ніж було створене адвокатське об’єднання, отримав значний досвід та знання роботи в банківських структурах, пройшовши шлях від пересічного юриста до начальника юридичного відділу та заступника голови правління банку з юридичних питань. За цей період партнерами було напрацьовано чимало інноваційних та новаторських підходів у роботі з проблемними активами, а також у вирішенні питань з банківськими вкладами, в тому числі з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Оскільки на той час судова практика була непохитною, доводилося самостійно формувати її. При цьому практичні аспекти роботи, як виявилося в майбутньому, знайшли своє відображення в судовій практиці Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ та Верховного Суду України.

Таким чином, успішний досвід діяльності в банківській установі, поряд зі знанням галузевої специфіки, достатньою практикою застосування банківських та фінансових продуктів, отримання освіти у цій спеціалізації, стали впевненим стартом для створення своєї справи та дозволили нам з партнерами досягати найкращих результатів для наших клієнтів.

Крім того, спрямування фокусу на цю спеціалізацію зумовлено також і популярністю такого сектора економіки як фінансові послуги, а також наявністю значних проблем у банківській сфері.

Варто зазначити, що останнім часом у нашій практиці стрімко набирають обертів такі практики як захист бізнесу та захист від кримінального переслідування, які дуже тісно пов’язані між собою. Так, маємо низку успішних кейсів щодо захисту запорізьких підприємств від рейдерів. В рамках останнього ми отримали 32 позитивних судових рішень щодо захисту інтересів клієнта, рішення Бізнес-омбудсмена, яким встановлені порушення з боку державного реєстратора. Також ми здійснили супровід кримінальних проваджень стосовно незаконного заволодіння майном підприємства та виступили трендсеттером щодо Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності».

DSC_6463

-  З огляду на зазначені практики, яких саме кваліфікованих порад потребують клієнти?

-  Є одна ексклюзивна порада від одного відомого метра юриспруденції: «Знаєш – мовчи, сказав – не пиши, написав – не підписуй, підписав – не дивуйся!». Незалежно від того, з якими питаннями або проблемами звертаються за юридичною допомогою клієнти, в якій правовій площині вони виникають, завжди існує загальна універсальна інструкція.

По-перше, ми радимо своєчасно звертатися за юридичною допомогою. Однією з проблем є те, що більшість клієнтів звертаються вже після вчинення певних юридично значущих дій та настання, на жаль, негативних наслідків. Тому наше об’єднання приділяє велику увагу превентивним заходам та діям на випередження неприємних ситуацій. Ця робота досить кропітка і потребує перезавантаження усвідомлення клієнта про те, що до адвоката йдуть, коли вже щось підписали або погодили, а не заздалегідь для проведення ретельної консультації та аналізу суперечливої ситуації.

 По-друге, необхідно завжди звертатися до професіоналів, зробити зважений вибір адвоката/адвокатського бюро (об’єднання) за такими базовими критеріями як наявність та активність сайту компанії (соціальні мережі), її досягнення та рейтинг в регіоні, відгуки на юридичному ринку серед колег.

По-третє, потрібно займати проактивну та принципову позицію, не перебувати в режимі очікування/вичікування. Наша команда орієнтує клієнта на роботу за принципом «бути на крок попереду».

По-четверте, ми е допускаємо жодних компромісів з процесуальними опонентами. Якщо клієнт натякає на необхідність домовитися зі слідчим, то наші дороги розходяться.

З метою засвоєння цих порад команда постійно проводить бізнес-сніданки, різноманітні консультації, бере активну участь в юридичних рейтингах, підтримує актуальність сайту та сторінок в соціальних мережах, вдосконалює знання з провідних практик, рухається лише вперед і ніколи не зупиняється.

-   Чи могли б Ви назвати останні тенденції в банківській та фінансовій сферах, на які варто звернути увагу як юристам, так і клієнтам?

-     Наше адвокатське об’єднання завжди тримає руку на пульсі змін, які з’являються кожного дня чи то у судовій практиці, чи то у законодавстві. Вже не перший рік банківська сфера потерпає від значних струсів. За останні 2 роки більше ніж 60 банків визнано неплатоспроможними. На території країни проводиться антитерористична операція. Ці та інші обставини й фактори вказують на проблеми у цих сферах та диктують попит на ринку.

Так, у банківському секторі можна виділити наступні тенденції: захист інтересів вкладників банків, у яких введено тимчасову адміністрацію/перебувають у стадії ліквідації; спори з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб; відповідальність банків за несанкціоновані списання коштів клієнта та блокування клієнтських операцій; відновлення кредитування та правильність в оформленні кредитних угод; реструктуризація зовнішніх боргів;

Що ж стосується фінансової сфери, то актуальними є структурування бізнесу, електронна комерція та договори про визнання електронних документів, а також спори, пов’язані з інвестиціями.

-  Яка специфіка ведення юридичного бізнесу в регіоні? Які практики мають найбільший попит?

-   Запорізька область є промисловим та аграрним центром України. Тому більшість масштабних проектів пов’язана з супроводом саме цих галузей економіки. Розуміння бізнес-процесів цих сфер економіки є запорукою надання якісних юридичних послуг клієнтам. Юридичний ринок Запоріжжя на 90% складається з приватнопрактикуючих юристів та адвокатів, інші 10% – це юридичні бюро та об’єднання. На нашу думку, юридичний ринок та спільнота знаходяться на стадії формування, на відміну від столичного та інших великих регіонів країни. Щодо більш популярних практик регіону, то це захист від кримінального переслідування, судове представництво, податкова практика та спори, що виникають з укладання й виконання договорів.

Крім того, є попит і на супровід проектів з корпоративного права, практик нерухомості та будівництва, інтелектуальної власності та захист бізнес-активів від рейдерського захоплення. До речі, наша команда має за плечима низку успішно завершених кейсів, що знайшли своє відображення в юридичній пресі, на телебаченні, в рішеннях вищих судових інстанцій.

Останнім часом знадобилась експертиза в питаннях спортивного права. На жаль, більшість спірних питань виникла у зв’язку з ліквідацією спортивних клубів, розірванням трудових контрактів, невиплатою заробітної плати та банкрутством.

Перспективними для нашого регіону є практика медичного права, ІТ-технологій, а також у зв’язку з переходом проактивної частини спільноти на державну службу – практики Government Relation та лобізму.

 -   Які перспективи розвитку юридичного бізнесу, зокрема в Запоріжжі, Ви можете окреслити? Назвіть найбільші перепони, що заважають просувати юридичні послуги.

- Я вважаю, що для тих, хто працює та постійно самовдосконалюється, завжди відкриті шалені перспективи та можливості. Скептично ставлюся до поглядів, що наш регіон депресивний та безперспективний.

Одним з перспективних напрямків розвитку юридичного бізнесу є тісна співпраця АО «Цезар» з провідним університетом України. Завдяки взірцевій роботі заслуженого юриста України, доктора юридичних наук, декана юридичного факультету Запорізького національного університету Тетяни Коломоєць, здійснюється професійна підготовка спеціалістів юриспруденції, постійне передання величезного досвіду молодому поколінню, що постійно поповнює лави адвокатської спільноти.

Через те, що Запоріжжя фактично є прифронтовою територією до зони АТО, значно знизилась її інвестиційна привабливість. Однак в регіоні розвивається малий і середній бізнес. До нас перемістилися деякі великі підприємства з окупованої території Східної України, що значно оживляє економічну активність.

У зв’язку з цим, набирає обертів супровід угод з відчуження корпоративних прав, перереєстрації бізнесу та майнових прав, ліквідації юридичних осіб, суперечки з державними органами, супровід процесів щодо виконання зобов'язань.

Що стосується перепон, які заважають просувати юридичні послуги, то першою та основною проблемою є безпідставне побоювання інвесторів близькості військових дій, які з цих підстав займають очікувальну позицію. Так, наразі існують складнощі ведення бізнесу, але це стимулює та оптимізує всі ресурси, спрямовані на становлення майбутнього. 

Друга перепона у просуванні юридичного бізнесу – це, на жаль, відсутність єдності юридичної спільноти. Тому наша команда постійно виступає організатором професійних семінарів, є осередком регіонального відділення АПУ, бере участь у спортивних заходах серед адвокатів, суддів та прокурорів, що сприяє єдиному баченню майбутнього юридичної професії та підтриманню етичних стандартів на вищому рівні.

Третьою перепоною є прогалини у профільному законодавстві. Такі недоліки стосуються, зокрема, питань оподаткування адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвоката і відсутності чітко регламентованої системи управління партнерством.

На сьогодні необхідне негайне реагування та започаткування іноземного досвіду, адаптованого до українських реалій, для належного виконання професійних обов’язків. А хто це зробить, якщо не ми?!

-  З набуттям чинності змін до Конституції запроваджується виключне право адвокатів на представництво в судах. Як, на Вашу думку, як це позначиться на юридичному бізнесі?

-  АО «Цезар» вважає зміни до Конституції України в частині правосуддя виключно позитивним кроком у майбутнє. Немає жодного сумніву у тому, що ця реформа повинна поширюватися на всі юрисдикції.

Для нашої команди адвокат – це приналежність до певної еліти юристів, а вже потім назва професії. На прикладі нашого об'єднання, всі, без винятку, партнери є адвокатами, а хто ще не має достатнього стажу роботи для отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю – займають посаду помічника адвоката.

З огляду на досвід розвинених країн, в Україні монополізація спрямована на впорядкування та приведення юридичного бізнесу у відповідність зі світовими стандартами, що є необхідним для підвищення якості надання правової допомоги. Лише у разі встановлення жорстоких та одночасно прозорих механізмів відповідальності учасників юридичного ринку, чітко врегульованих рівнів для всіх, хто надає такі послуги, з’явиться можливість досягти таких високих стандартів.

Юридичний бізнес в Україні – це ринок, де виживають найсильніші, тому основною вимогою для учасників такого ринку є постійне підвищення свого професіоналізму. З урахуванням цього, адвокатурі необхідне постійне підвищення стандартів, що сьогодні підтверджується введенням монополії в Україні.

Вважаємо, що конституційне реформування у сфері адвокатури лише посилює роль адвоката в системі правосуддя. Проте одночасно з підвищенням рівня професіоналізму збільшуються можливості та відповідальність адвоката.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати