Щоб стати справжнім експертом у сфері GR, треба, перш за все, розуміти бізнес та динаміку його відносин з владою, переконаний новий партнер Sayenko Kharenko Олег Самусь. Адже професійне формування аргументованої позиції та її ефективна комунікація є основою діяльності GR. Що чекає на практику GR в Україні у найближчі роки та який взаємозв’язок між GR і PR при вибудовуванні стратегії роботи з держорганами, говоримо в інтерв’ю
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
– Олеже, чому Ви обрали фірму Sayenko Kharenko для продовження своєї кар'єри? Які варіанти розглядали ще?
– Впродовж останніх років я розвивав власну бутікову компанію, фокусуючись на двох напрямах – залучення іноземних інвестицій в українські проєкти та взаємодія з державними органами (GR). На жаль, сьогодні спостерігається тренд до зниження зацікавленості нових інвесторів в Україні через загальносвітову ситуацію. Але з іншого боку, можна побачити підвищений інтерес локальних та іноземних компаній, що вже працюють в Україні, до покращення регуляторного середовища, створення рівних конкурентних умов, усунення зайвих бар’єрів та створення стимулів для розвитку бізнесу. У мене давно була мрія створити «компанію вибору», яка першою спадала б на думку, коли йдеться про послуги GR в Україні, і логічно, що легше це робити разом з партнерами, які мають схожі цінності та бачення розвитку GR. А коли партнери вже давно довели свій професіоналізм і є одними з лідерів на юридичному ринку України, вибір стає очевидним.
Цивілізований ринок GR в Україні тільки починає формуватися, вибудовується відкритий діалог між бізнесом і владою, формуються його принципи, і це чудова нагода використати цей час і стати лідером ринку.
– З чого починалося ваше «GR-ремесло»? Як стати GR-спеціалістом? Яка освіта/курси досвід для цього потрібні?
– 15 років тому я працював у міжнародній компанії керівником юридичного відділу, коли основний актив компанії став об’єктом рейдерської атаки. Юридичних знань було недостатньо для захисту та збереження активу, і довелося тоді оперативно вивчати, як працюють медіа, як спілкуватися з українськими державними органами та міжнародними дипломатичними колами і фінансовими установами. Довівши, що йдеться саме про рейдерську атаку, нам вдалося заручитися підтримкою державних органів та міжнародного співтовариства та врешті зберегти актив, адже переконувати, що такі випадки погіршують бізнес-клімат, нікого не потрібно.
До речі, словосполучення «рейдерська атака», яке зараз, на жаль, все частіше і частіше звучить у ЗМІ, ми одні з перших почали використовувати в Україні, запозичивши з іншої країни для позначення скоординованої атаки на активи та компанію.
Закінчивши протидію рейдерській атаці, яка тривала майже 3 роки, я зрозумів, що скоординовані юридичні, медійні стратегії та зв’язки з урядом та громадськістю можуть вирішити комплексні питання. Далі я почав використовувати ці знання в інших сферах. Так, за часів мого співкерівництва аграрним комітетом Американської торгової палати в Україні ми змогли вирішити багато структурних питань, таких як неповернення ПДВ, зайва сертифікація тощо. Ще декілька років я очолював групу з 170 міжнародних та національних експертів, яка розробляла національну стратегію розвиту сільського господарства та сільських територій, та був радником міністра на громадських засадах. Я прагнув створити привабливі умови для розвитку аграрного бізнесу, і багато ініціатив з цієї стратегії були успішно втілені.
Отриманий досвід у різних сферах як в бізнесі, так і в консалтингу дозволяє ставати бізнес-партнером компаній у досягненні їхніх стратегічних цілей. На сьогодні, щоб стати справжнім експертом у сфері GR, треба, перш за все, розуміти бізнес, динаміку його відносин з владою, володіти знаннями в юридичній та медіа-сфері й уміти вибудовувати відносини з державними органами та громадськістю. Професійне формування аргументованої позиції та її ефективна комунікація є основою діяльності GR.
– Як плануєте розвивати практику GR у фірмі?
- Як я вже казав, мені не потрібно буде розвивати практику з нуля, адже Sayenko Kharenko вже добре зарекомендувала себе у сфері GR. Понад 15 років фірма активно долучається до впровадження законодавчих реформ в Україні, докладає максимум зусиль для удосконалення існуючого законодавства та допомагає формувати ефективний діалог між бізнесом та владою. Планую розпочати з того, що привнести найкращі світові практики, які допоможуть вивести послуги фірми у сфері GR на наступний рівень. Sayenko Kharenko роками вибудовувала довірчі відносини з клієнтами-лідерами індустрій, тож ми сподіваємося поглибити співпрацю з ними та стати їх довгостроковим партнером у реалізації стратегії розвитку їхнього бізнесу.
Також ми плануємо залучати окремих нових клієнтів, пояснюючи, як працює GR і які переваги вони можуть отримати, використовуючи його інструменти, і цілі індустрії, прагнучи сконсолідувати їхні позиції. Не секрет, що багато гарних ініціатив не реалізовуються через те, що уряд чує багато різних позицій по одному і тому ж питанню, і важко інколи прийняти те чи інше рішення через відсутність єдиного голосу. Я розділяю думку, що системний підхід до управління регуляторними ризиками та діалогу з органами державної влади дозволить нашим клієнтам значно покращити бізнес-результати.
Крім того, спираючись на партнерські стосунки з провідними міжнародними юридичними фірмами у всьому світі, ми плануємо побудувати мережу партнерів з найкращими GR-компаніями в інших юрисдикціях.
– Що чекає на практику GR в Україні у найближчі роки? Чи має вона потенціал стати настільки популярною, як в WDC?
– Безперечно, я вважаю, що за цим майбутнє. Індустріям і тим більше окремим компаніям вже мало мати найкращих юристів та виконувати вимоги діючого законодавства – вони хочуть бути активними гравцями при розгляді питань, що їх стосуються, мати можливість доносити свою позицію, висувати аргументи, наводити докази і робити це відкрито в діалозі з урядом. Але є важливий елемент, необхідний для стабільності практики, – це високі етичні стандарти та аполітичність. Досвід показує, що якщо компанія спирається на конкретну політичну силу, при зміні вектору вона може бути знищена.
Ми розглядаємо GR як довгострокову та перспективну історію. Наприклад, майже всі компанії з Fortune 500 активно використовують GR у своїй діяльності, залучаючи як власні ресурси, так і зовнішніх GR-радників. В Україні серед великих компаній теж набирає обертів тренд вибудовування зв’язків з громадськістю та державними органами. Очікуємо, до речі, що питання лобістської професійної діяльності буде врегульоване на законодавчому рівні впродовж наступних декількох років.
– Що з іноземного досвіду в практиці GR варто імплементувати в Україні?
– Українському ринку GR можна багато запозичити з іноземного досвіду, адже за кордоном GR в його традиційному вигляді існує вже багато десятиліть. Там уже відпрацьовані процедури, побудований відкритий та прозорий діалог з органами державної влади і досить розвинена конкуренція. Український ринок лише на початку цього шляху, лише починає створювати системну історію. Зокрема, важливо, щоб стандартом ринку стало дотримання правил запобігання корупції, прийнятих у міжнародних GR-компаніях.
– Який взаємозв’язок між GR і PR при вибудовуванні стратегії роботи з держорганами? Які діджитал-комунікації застосовуєте?
– Так історично склалося, що багато юридичних фірм та PR-компаній позиціонують себе як спеціалісти у сфері GR, але GR – це, перш за все, про вміння формувати обґрунтовану позицію, знаходити баланс інтересів та поєднувати юридичні знання, комунікації та розуміння специфіки діяльності державних органів та інтересів громадськості. А такими навичками володіють не дуже багато фірм та спеціалістів.
Можна сформувати дійсно обґрунтовану та вірну позицію, але якщо правильно не побудувати комунікації, вона може «не злетіти», і зусилля будуть марними. Також формування громадської думки, отримання схвалення суспільства, об’єктивне висвітлення процесу прийняття того чи іншого рішення є важливим елементом.
Ми бачимо зміщення акцентів у PR з традиційних медіа в бік «діджитал», яким активно користуються не тільки громадські організації, а й державні діячі. Ми бачимо, що часто традиційні медіа вже публікують новини, посилаючись на Telegram, Facebook, Twitter та навіть Instagram. Багато державних посадовців публікують своє бачення щодо окремих питань державної політики в соціальних мережах і активно слідкують за новими медіа, і цей тренд важко ігнорувати. Тому в більшості випадків у розробці комплексної GR-стратегії діджитал-комунікації є важливою частиною плану PR.
– Чи вплинула пандемія на практику GR? На Вашу думку, криза – це ближче до проблем та викликів чи все ж до можливостей?
– Звичайно, світова криза вплинула на весь бізнес, і та частина GR-активності, що традиційно використовувалася для допомоги новому іноземному бізнесу заходити в Україну, в середньому знизилася, хоча деякі сектори, такі як IT та агро, продовжують активно розвиватися.
Однак криза внесла свої корективи й у діяльність бізнесу, який вже активно працює у нашій країні. Такий бізнес шукає нові можливості для створення конкурентного середовища, зниження витрат, створення сприятливого середовища для підтримки діяльності та розвитку, він хоче правильно спілкуватися з урядом та брати участь у створенні можливостей. Тож загалом можна сказати, що тренди та акценти всередині галузі трішки змістилися, проте на GR як галузь пандемія не вплинула. Тут, як і в будь-якій іншій сфері, завжди йдеться про вміння орієнтуватися та прораховувати наступні події.