Продовжуємо серію інтерв’ю з представницями іноземного юридичного бізнесу.Сьогодні нашою гостею є партнер провідної юридичної фірми Австрії KNOETZL Патриція НЕТАЛ. Вона розповіла про розвиток юридичного бізнесу в Австрії, принципи роботи з клієнтами, поділилася власними переконаннями стосовно впливу репутації на бізнес та кар’єрних можливостей для жінок і чоловіків.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
– Патриціє, по-перше, хочеться запитати Вас про юридичний бізнес в Австрії. Розкажіть, будь ласка, про рівень розвитку ринку юридичних послуг в Австрії?
– Після економічного зростання минулого року юридичний бізнес в Австрії зосередився на транзакціях злиттів та поглинань, тоді як у попередні роки більше уваги приділялося справам корпоративної реструктуризації. Сектор нерухомості також поновлює активну роботу, інвестори цікавляться пошуком альтернативних активів та оборудок з форвардними покупками. Іншою практикою, яка активно розвивається, є White Collar Crime та комплаєнс. В цьому напрямку акцент робиться на попереджувальній консультативній роботі. Австрія – регіональний арбітражний хаб, який компанії SEE (Північно-східної Європи – ред.) часто обирають місцем здійснення арбітражного розгляду їхніх справ, що пояснюється репутацією та історичними зв’язками країни. Багато компаній в цьому регіоні надають перевагу Віденському Міжнародному Арбітражному Центру VIAC (Vienna International Arbitral Centre) як арбітражній інституції. Відень має чудові логістичні умови та професійну юридичну інфраструктуру (зокрема, відомих юристів) для забезпечення ефективного розгляду арбітражних справ.
– Яке місце на ринку займає Ваша фірма?
– Ми заснували фірму KNOETZL у 2016 р., маючи намір створити потужну компанію зі спеціалізацією у сфері арбітражних справ, судових спорів, альтернативних методів вирішення спорів, розгляду злочинів у бізнесі та менеджменту корпоративних кризових ситуацій. Здається, 2016 р. був не так давно, але ми вже успішно визначили свою нішу на ринку та перетворилися на найбільшу в Австрії команду, яка займається вирішенням спорів. Chambers Europe 2018 поставив нашу фірму поряд з найбільш знаними фірмами Австрії. Нас визнають за стрімкий розвиток та багатий досвід у галузі ведення судових справ на національному й міждержавному рівні, а такожу галузі міжнародного арбітражу. KNOETZL має великий список успішно проведених справ та вирішення корпоративних спорів високого рівня відповідальності. Ми пишаємося своєю міжнародною багатофункціональною командою, в якій кожен спеціаліст працює на найвищому рівні.
– Як складалась Ваша кар’єра?
– Перед тим як стати співзасновницею фірми KNOETZL, я була партнером невеликого бутика у Відні, що спеціалізувався на міжнародному арбітражі, а також працювала керівником практики арбітражу віденської юридичної компанії. У своїй роботі я зосереджувала увагу переважно на міжнародному комерційному арбітражі, зокрема на питаннях періоду після злиття та поглинання компаній, будівельних та конструкторських спорах, займалася контрактами у сфері авіації та міжнародної торгівлі. Також я завжди мала «додаткові обов’язки», які стосуються сфери арбітражу. Наприклад, була співголовою Асоціації молодих австрійських спеціалістів з міжнародного арбітражу (Association of Young Austrian Arbitration Practitioners (YAAP)) та членом Координаційного комітету Австрії у межах ініціативи Рівного представництва в арбітражі (Austria’s Steering Committee member of the initiative Equal Representation in Arbitration (ERA)). Крім того, мене обрали членом координаційного комітету Віденського Міжнародного Арбітражного Центру VIAC (Vienna International Arbitral Centre) для участі у перегляді Віденських Правил у 2013 р. та 2017 р. Однією з найбільш важливих подій для мене є участь у Конкурсі з міжнародного комерційного арбітражу імені Віллема Віса – найбільшому міжнародному студентському конкурсі в галузі арбітражного розгляду спорів, до роботи якогоя залучена як співдиректор.
– Які методи Ви використовуєте в роботі з клієнтами усвоїй фірмі?
– Розуміння потреб клієнтів та їхньої ситуації – ключовий елемент для того, щоб запропонувати надання найкращого нестандартного рішення тих проблем, які виникли у клієнтів. Наша команда спеціально розробляє та втілює цілісні стратегії у співпраці з клієнтами. У фірмі KNOETZL ми намагаємося вирішувати справи у найбільш ефективний та дієвий спосіб. Ми розуміємо, що клієнти бажають, щоб команда, яка веде їхню справу, була відповідного масштабу та включала юристів найвищого рівня, готових здійснювати додаткову роботу, оскільки вважають свою справу повноцінною та вагомою.
– Чому сферою своїх професійних інтересів Ви обрали міжнародний арбітраж?
– Коли я була студенткою юридичного факультету Віденського університету, я почала допомагати в організації Конкурсу з міжнародного комерційного арбітражу імені Віллема Віса. Безперечно, отриманий досвід здійснив вплив на мій інтерес до міжнародного арбітражу. Хоча я цікавилася й іншими галузями права, арбітраж був для мене якимось особливим викликом і мотивацією до інтелектуального розвитку. Таке його сприйняття я проношу через всю свою кар’єру: кожна справа має власні особливості та є процесом безперервного набуття практичного досвіду. Незважаючи на те, що в центрі моєї кар’єри завжди були справи міжнародного комерційного арбітражу, існує також можливість розвитку та реалізації переможних стратегій у досягненні найкращого результату в процесі вирішення міжнародних спорів. Саме цим пояснюється моє захоплення арбітражем.
– Питання репутації та етики з кожним днем набувають все більшого значення на юридичному ринку України. Розкажіть, якими етичними принципами Ви керуєтесь у своїй практиці?
– Я повністю погоджуюся, що етика та репутація мають надзвичайно велике значення на юридичному ринку та є вирішальними чинниками для успішного розвитку кар’єри як юридичних радників, так і арбітрів. Етичні принципи та цінності, які втілюються у професійному житті, віддзеркалюють особистий кодекс етики. У цьому розумінні честь та чесність є двома цінностями, якими я керуюся у своєму професійному та особистому житті. Діяльність адвоката вимагає від вас представляти справу арбітрам у такий спосіб, який дає їм можливість довіряти наданим фактам та приймати рішення на користь вашого клієнта. Робота арбітра вимагає від вас чесності та довіри з боку сторін. Незалежно від вашого культурної або статевої приналежності, саме зазначені цінності є обов’язковими для побудови успішної кар’єри в міжнародному арбітражі. Безперечно, етика та чесність є основоположними елементами робочого середовища фірми KNOETZL та природною вимогою для розвитку й підтримки ціннісних стосунків зклієнтом.
– Які труднощі Вам довелося долати на початку кар’єри?
– Коли я починала свою кар’єру, жінок у міжнародному арбітражі, який традиційно вважався «чоловічим клубом», було небагато. Однак труднощі можуть перетворитися на можливості. Я вважаю, що було легше привернути увагу до своєї роботи, коли я була частиною меншості. Звісно, мені не вистачало жінок як взірців, за прикладом яких можна було б будувати свою кар’єру. На щастя, сьогодні ситуація змінилася. В арбітражі працює багато чудових жінок-арбітражних практиків, які служать молодому поколінню успішним прикладом, як будувати свою професійну діяльність у міжнародному арбітражі.
– На Вашу думку, чи існує гендерна проблема в юридичному бізнесі загалом?– Це факт, що жінки успішно представлені в юридичній спільноті. Однак жінки-юристи дещо обмежені в розвитку своєї кар’єри, коли мова йде про дольове партнерство в юридичних фірмах. Наявність дітей та родини часто може бути невимовною причиною таких обмежень. Хоча багато юридичних фірм могли б отримати чимало переваг, якби дозволили жінкам стати партнерами. Тому юридичним фірмам потрібно змінюватися та створювати умови, які дозволяють всім юристам досягати свого найвищого рівня результативності, навіть у разі наявності родини. Різноманітні управлінські стратегії довели свою успішність на міжнародних ринках, а також упроцесі застосування в юридичних фірмах. В арбітражі існують корисні ініціативи, спрямовані на необхідність збільшення участі жінок у ролі арбітрів. З-поміж таких ініціатив варто відзначити «Зобов’язання забезпечити рівне представництво в арбітражі» (ERA). ERA відстоює позицію, що жінокп отрібно призначати на посади арбітражних суддів за принципом рівних можливостей. Звісно, такі ініціативи як ERA або «Жінки в арбітражі» (ArbitralWomen) сприяли зростанню здорового ставлення до рівного представництва в арбітражі.
– Дайте декілька порад жінкам, які будують свою кар’єру в юридичній професії
– Я вважаю, що важливо не засмучуватися у разі виникнення якихось труднощів. Звісно, інколи не все вдається так, як хочеться. Потрібно намагатися досягти найкращого результату та з терпінням ставитися до того, що ви робите. Добре мати вчителя, який був би безцінним джерелом досвіду і давав поради на кожному етапі вашої кар’єри. Створення нетворкінгу вже на ранньому етапі вашої кар’єри слугуватиме підтримкою ваших подальших починань. Ніколи не припиняйте навчання та завжди будьте напоготові, адже юридичне середовище постійно змінюється.
– Патриціє, Ви є співдиректором міжнародного студентського Конкурсу з міжнародного комерційного арбітражу імені Віллема Віса (Willem C. Vis International Com mercial Arbitration Moot). Розкажіть про роль та розвиток конкурсу для студентів і тих, хто займається юридичною практикою.
– Willem C. Vis Moot – найбільший та найвідоміший у світі конкурс серед студентів у галузі арбітражного судочинства. З 1999 р. я брала участь у цьому конкурсі як студентка юридичного факультету, а з 2012 р. долучилась до нього вже як директор. Завдання конкурсу – підготовка завтрашніх лідерів у галузі арбітражу як методу вирішення спорів, якому бізнесова спільнота надає перевагу, а також сприяння кращому розумінню Конвенції ООН про договори міжнародної купівлі-продажу товарів (CISG) та інших аспектів міжнародного комерційного права. Для студентів такий конкурс – це надзвичайна можливість розвивати свої навички адвокації у процесі обговорення справи перед професіоналами міжнародного арбітражу та навчатися на прикладі підходів, які застосовуються представниками шкіл інших правових культур. Безсумнівно, конкурс сприяв створенню певних стандартів в арбітражі за останні два десятиліття. Через нього пройшли тисячі студентів з усього світу, які тепер знають, що можна очікувати від комерційного арбітражу. Минулого року Vis Moot відсвяткував свою 25 річницю. На конкурсі були присутні 375 командта 1400 арбітрів, які приїхали з 80 країн. Останнє, але не менш важливе – це те, що Vis Moot надає унікальну можливість студентам і практикам створити професійну мережу та встановити дружні стосунки, що охоплюють увесь світ.