31 серпня 2021, 12:05

Бізнес чекає взаємної відповідальності за дії та бездіяльність, правової прозорості та якісного адміністрування

Опубліковано в №16 (746)

Олег Добровольський
Олег Добровольський «ID Legal Group» партнер
Анна Ігнатенко
Анна Ігнатенко «ID Legal Group» партнерка

Про податкові питання, що хвилюють бізнес, ми поговорили з партнерами ID Legal Group Олегом ДОБРОВОЛЬСЬКИМ та Анною ІГНАТЕНКО. Як відбуватиметься податкова амністія та що варто знати перед використанням її механізмів? Чого чекати від запуску БЕБ та як трансформувались податкові органи за останні 10 років? Чому ID Legal Group розвиває експертизу в напрямі податкового бутика та не збирається відходити від наміченого плану? Про все це читайте у нашому інтерв'ю.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


— ID Legal Group працює уже більше 5 років. Які глобальні тенденції вплинули на ведення бізнесу для ваших клієнтів?

Олег Добровольський (О. Д.): — Так, дійсно, ми працюємо на ринку юридичних послуг уже понад 5 років. Скоро будемо відзначати шосту річницю. Безліч кейсів було за цей час. Наша команда росте, постійно самовдосконалюється і професійно зростає, у першу чергу, завдяки нестандартним кейсам та затребуваним практикам. Головне, що ми здобули за ці 5 років, це не тільки впізнаваний бренд ID Legal Group, а й довіру до нього. Щодо глобальних тенденцій, то в першу чергу це, безумовно, пандемія коронавірусу. Завдяки їй бізнес змінився, трансформувався не тільки в Україні, але й по всьому світу. Питання необхідності максимальної діджиталізації стало реальністю. Слід відзначити позитиві тенденції щодо автоматизації значної кількості процесів для бізнесу. Це реєстрація СПД, відкриття банківських рахунків, отримання електронних ключів тощо. Варто відмітити, що податкова служба значно розширила функції електронного кабінету платника податків, зараз це дійсно зручний сервіс не тільки в питаннях інформації щодо поданої звітності, нарахувань, сплати податків, контролю недоїмки тощо, але й для листування з податковою. Разом з тим, хочеться відмітити додаток «Дія», який став помічником малого бізнесу, а саме ФОП.

Анна Ігнатенко (А. І): — Додам, що пандемія також внесла корективи в роботу наших клієнтів. Ті, хто надавали послуги, наприклад, у сфері інтернет-продажів, ІТ-сервісів, на даний час відмовились від оренди більшості приміщень та так і залишили значну частину співробітників на дистанційній роботі після тривалого локдауну. В фінансовому плані вони тільки виграли, оскільки зменшили свої витрати. Важко довелося клієнтам з ресторанного та готельного бізнесу, а також зі сфери розваг. Деякі з них змушені були швидко переформуватись. Але незважаючи на труднощі, всі наші клієнти з нами, і ми за це їм вдячні. На даний час глобальні зміни у ведення бізнесу вносить, у першу чергу, світова тенденція деофшоризації. Доводиться перебудовувати структуру бізнесу, виходячи з правил, які почнуть діяти з нового року, коли Україна повністю приєднається до системи обміну фінансовою інформацією. Зараз багато запитів від клієнтів з питань безподаткової ліквідації іноземних компаній чи доцільності залишення їх у структурі бізнесу, які податкові наслідки чекають у тому чи іншому випадку. Багато запитань також щодо кампанії добровільного декларування активів, а простіше — податкової амністії, яка запрацює вже з 1 вересня ц.р., та озвученого державними діячами можливого введення непрямих методів контролю доходів фізичних осіб.

— Пандемія Covid змінила звичне життя більшості людей світу. Як вона вплинула на роботу вашої компанії?

О. Д.: — Незважаючи на складнощі в роботі, що були зумовлені карантинними обмеженнями, ми сприйняли цей етап як час ставати більш гнучкими, вчитися та ефективно варіювати робочий процес та, як і всі, змирилися з можливістю дистанційної роботи. Період локдаунів навчив проводити повноцінні зустрічі з клієнтами у форматі відеозв'язку, хоча для юридичного бізнесу важливе спілкування віч-на-віч. Це як з лікарем — деякі речі дистанційно не вилікуєш. Але дехто з клієнтів так полюбили формат відео-спілкування, що наполягають саме на ньому і зараз. Адже це дійсно економить, у першу чергу, час на дорогу до офісів, значно оперативніше та мобільніше у деяких екстрених випадках. Щодо нашої команди, то ми довго звикали до можливості дистанційної роботи, хоча більшість колег працювали в офісі за власним бажанням, виходячи зі зручності та необхідності. Навчилися контролювати ефективність робочого часу на дистанції. Що позитивного ми винесли з цього періоду, так це те, що дистанційна робота — це не страшно. У деяких кейсах вона навіть більш ефективна, і ми використовуємо її й зараз. А найголовніше, що ID Legal Group — це дійсно команда, і локдаун дав цьому підтвердження.

— Наразі держава оголосила так звану податкову амністію. Чи дійсно цей механізм здатний легалізувати «сірий» капітал?

А. І.: — Світовий досвід амністії капіталів різний. Є позитивний, коли вдавалося залучити значні кошти до бюджету, є й навпаки. На результативність амністій чималий вплив справляють довіра до державних інститутів, гарантії, простота, мінімальні ставки, а також мета, яка ставилась, — фіскальна, тобто наповнення бюджету, чи фінансова — вивід активів з тіні.

О. Д.: — Розумієте, в суспільстві немає повної довіри до усіх інститутів влади, а відповідно, постають питання щодо збереження гарантій, передбачених Законом про амністію капіталів. Тому лише час покаже, наскільки ця ініціатива є вдалою, у нас є рік попереду. Також хочу відзначити, що підтримую ідею почати все з білого листа, але це має торкнутися кожного з нас.

— Чи звертались уже до вас за консультаціями щодо податкової амністії? Що клієнтів цікавить у першу чергу?

Олег ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ,Анна ІГНАТЕНКО,  ID Legal Group

О. Д.: — Запитів достатньо, але можемо виділити пару найактуальніших. Перше, що хвилює, — це банківський фінансовий моніторинг, а точніше, фраза, що банк застосовує всі заходи для встановлення джерела походження активів (у даному випадку готівкових коштів). Це свідчить про те, що якщо ви вирішили легалізувати, наприклад, 1 млн грн готівкових коштів, прийшли з ними в банк, відкрили і поклали їх на спеціальний рахунок декларанта, то після цього банк буде перевіряти їх на джерело походження. І тут виникає питання: як банк може це зробити без вашої участі в даному процесі (крім фінансування тероризму та отримання грошей кримінальним шляхом), і в чому тоді сенс амністії? Звичайно, у вас будуть просити пояснити джерело походження, і поки його встановлюватимуть, гроші можуть бути заблоковані. На останньому форумі, присвяченому саме питанням амністії капіталу, народний депутат України Данило Гетманцев озвучив, що готується низка документів, пов'язаних з Законом про амністію, які в т.ч. пом'якшать процес банківського фінансового моніторингу. Днями вийшла постанова НБУ №83 від 5 серпня 2021 р., де 5-м пунктом підтвердили вимогу банківського фінмоніторингу на предмет встановлення джерела походження коштів. Сподіваємося, що пом'якшуючий документ побачить світ до початку кампанії декларування і зніме питання, що хвилює всіх.

А. І.: — Також важливе право податкового органу протягом 365 днів провести документальну позапланову перевірку поданої спеціальної добровільної декларації у випадках встановлення порушень з розміщення валютних цінностей у банківських та/або фінансових установах, відсутності документа, який підтверджує право вимоги, та/або копій документів, передбачених Законом. При цьому податковий орган надсилає вам запит, і ви протягом 15 робочих днів з моменту його отримання маєте пояснити і надати відповідні документи. Начебто все логічно, але тут і виникають ризики. Якщо ви з якихось причин не отримали запит (були у відпустці або за кордоном), і він повернувся адресату (а практика роботи податкової з ФОП і юридичними особами каже, що у такому випадку запит вважається врученим), ви автоматично отримаєте шанс потрапити на позапланову перевірку і, як наслідок, на повну ставку ПДФО 18%. Або на думку податкової, ви надали не всі документи, або не все пояснили, або... Є багато «або», які несуть ризик протягом 365 днів перетворити збір у розмірі мінімальної ставки 5% на суму повноцінного ПДФО 18%. Сподіваємося, що Податкова служба дасть чіткі роз'яснення з цього питання і визначить жорсткі рамки для випадків застосування саме цієї норми закону.

— На вашу думку, чи будуть визнавати амністовані активи за межами України?

О. Д.: — Дати однозначну відповідь на це питання неможливо. Кожна країна керується, в першу чергу, своїми внутрішніми законодавчими актами щодо легалізації та підтвердження джерела походження. Якщо ви вже придбали нерухомість, наприклад, в Європі або відкрили і поклали гроші на поточний рахунок, ці операції вже перевірені з питань легалізації. Як європейські інституції відреагують на те, що ви вкажете ці активи у спеціальній добровільній декларації та амністуєте на території України, передбачити складно. Та водночас, якщо ви зараз плануєте придбати активи за кордоном, вам потрібно буде підтвердити джерело походження коштів, і для цього в нагоді стане добровільне декларування під амністію капіталу.

— Чи будуть наслідки для юридичних осіб, якщо їх співробітники скористаються податковою амністією та задекларують заробітну плату, отриману «в конвертах»?

А. І.: — Слід пам’ятати, що амністія не поширюється на юридичних осіб, і у разі перевірок вони будуть нести відповідальність у повному обсязі відповідно до вимог чинного законодавства. Але наймані особи, які отримували заробітну плату «в конвертах», подаючи спеціальну добровільну декларацію і вказуючи цю суму коштів, не вказують джерело цього доходу, відповідно, інформація про роботодавця не розголошується. — На вашу думку, чи варто брати участь у кампанії по амністії капіталів?

О. Д.: — Варто чи ні — це добровільний вибір кожного. На що слід звернути увагу при прийнятті рішення, так це на те, що Кабінету міністрів України доручено протягом 9 місяців розробити законопроєкти, які посилили б контроль за повнотою оподаткування доходів юридичних осіб. А Данило Гетманцев озвучив, що ще планується запровадження механізму контролю доходів та видатків фізичних осіб з застосуванням «непрямих методів». Тому є над чим поміркувати, на це у нас є цілий рік. Кампанія стартує з 1 вересня 2021 й завершиться 1 вересня 2022 р. Будуємо уважно слідкувати за ходом декларування — чи спростять критерії фінмоніторінгу, як буде діяти податкова служба в питаннях перевірок та чи винесуть законопроєкт щодо непрямих методів до сесійної зали ВР.

— Втім, ми знаємо, що держава досить мінлива у своїй фіскальній політиці. Чи немає перестережень, що в процесі податкової амністії вона може змінювати правила?

Анна ІГНАТЕНКО, ID Legal Group

А. І.: — Сподіваємось, що цього не станеться. Інакше це буде мате дуже негативні наслідки. У першу чергу, повністю нівелює довіру до державних інституцій і їх подальших ініціатив. Наразі головне завдання — популяризація кампанії добровільного декларування. Адже це стосуються кожного, та більшість навіть не здогадуються, що на них амністія теж розповсюджується.

— За останні 10 років податкові органи пережили не одну трансформацію. Чи змінило це їх роботу на краще?

О. Д.: — Оскільки сфера ID Legal Group — саме податкове право, з податковою службою ми стикаємось постійно. Звісно, бачимо, що є речі, які змінили її на краще, — автоматизація процесів, електронний кабінет і таке інше. Однак залишилось і те, над чим варто працювати. Є проблеми з виконанням рішень судів, блокуванням податкових накладних та віднесенням підприємств до ризикових. А головне — немає реальної відповідальності державного службовця за свої дії. Бізнес чекає взаємної відповідальності за дії та бездіяльність, правової прозорості, сервісності та якісного адміністрування. От коли зміниться саме ця філософія, тоді можна буде повноцінно сказати: так, податкова змінилась, і ми їй повністю довіряємо.

— Запуск Бюро економічної безпеки вже не за горами. Чого у першу чергу очікуєте від запуску нового відомства?

О. Д.: — Не просто не за горами — його вже зареєстровано як юридичну особу, призначено керівника. Процес рухається, і початок повноцінної роботи має бути дуже скоро. Ідея створення БЕБ як єдиного органу в державі, який буде опікуватися економічними злочинами, правильна та на часі. Якщо новому керівництву вдасться дійсно побудувати орган, якій відбере у СБУ, МВС, ДФС усі дублюючі функції в галузі економічних злочинів, дійсно стане органом з сучасною філософію та підходами, у першу чергу, з акцентом на якісну аналітику та упередження, він має всі шанси стати флагманом та охоронцем економічної безпеки держави. Але є побоювання, наскільки це вдасться. Чи не трансформується тільки назва з ДФС на БЕБ, а сутність залишиться стара? Це залежить від перших кроків нового відомства, у першу чергу, від прозорості та професійності в напрямі кадрової політики.

— ID Legal Group — це юридичний бутік, що спеціалізується на питаннях податкового права, безпеки бізнесу та аудиту. Чи немає у вас планів по розширенню практик та напрямів роботи?

А. І.: — Ми дійсно унікальний бутік, у першу чергу, завдяки своїй комплексності та наповненості. Ми охопили повне коло питань, які можуть бути пов’язані як з податками (а це адміністрування, консультування, супровід, ТЦУ), обслуговуванням (сертифікований аудит та бухгалтерський аутсорсинг), юридичними питаннями (реєстрація/ ліквідація, оскарження ППР, дій та бездіяльності, господарські спори, стягнення), кримінальними провадженнями (обшуки та тимчасові доступи, судові засідання, зняття арештів, повернення активів). Частина наших послуг дійсно унікальні завдяки своїй комплексності.

О. Д.: — ID Legal Group — це наповнений бренд з власною сертифікованою аудиторською фірмою з правом проведення обов’язкового аудиту, адвокатським об’єднанням, податковими аудиторами, бухгалтерами, експертами, юристами та адвокатами. Наші плани — не розширювати практики, а фундаментуватись на ринку унікальним бутіком.

— Які плани має ваша команда у короткостроковій та довгостроковій перспективах?

О. Д.: — Розвиватися, розвиватися і ще раз розвиватися. Наразі бренд ID Legal Group — це запорука успіху, а головне, довіри.

А. І.: — Змінювати практику чи розширюватися завдяки іншим сферам права ми не маємо наміру. Краще бути максимально професійним в одному напрямку, ніж експертом у багатьох!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати