17-18.01.2018 р. у м. Дубай (Об’єднані Арабські Емірати) зібралися професіонали судових та арбітражних процесів з усього світу – відбувся 5th World Litigation Forum 2018. Від України захід відвідали представники юридичної компанії Evris: керівник банківської та фінансової практики Сергій Паперник та керівник практики вирішення спорів Ігор Кравцов. Ми запитали у юристів, чим запам’ятався форум, які питання обговорювалися найбільш жваво, якими знаннями подібні заходи можуть збагатити професійний досвід вітчизняних юристів.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
- Розкажіть про головні питання, які були висвітлені під час заходу.
- С.П.: Звісно, зважаючи на достатньо серйозну різницю в правовому регулюванні країн-учасників Форуму, непросто піднімати теми, які стосувалися б судового процесу і були б спільними для всіх. Проте організаторам заходу це вдалося. Тематика Форуму була зосереджена на 3-х загальних напрямках: інновації, альтернативне вирішення спорів та дотримання комплаєнсу з метою мінімізації ризиків.
Всі теми, висвітлені цікавими спікерами, викликали цілі серії запитань від аудиторії та навіть переростали в публічну дискусію.
- І.К.: Найбільшу зацікавленість, видалося на мою думку, учасники виявили до інновацій в роботі судових юристів, етичних питань у роботі з юридичними компаніями на аутсорсі та міжнародного комерційного арбітражу. Щодо останньої теми, то правники з різних країн підтверджують світові тренди – доля комерційних арбітражів у судових спорах зростає. Незважаючи на значні витрати, у порівнянні зі звичайним судочинством, комерційний арбітраж отримує пріоритет завдяки професіоналізму та кваліфікації арбітрів, швидкості та прогнозованості результату. Наприклад, у м. Дубай велику популярність має місцевий арбітражний суд, що працює у партнерстві з відомим Лондонським судом. Також характерною тенденцією є загальносвітова уніфікація правил арбітражу та підходів до певних типових питань.
- Хто зі спікерів форуму та які виступи найбільше Вас зацікавили?
- С.П.: Як на мене, найцікавішою темою стало обговорення питання фінансування судового процесу за кошти інвестиційних фондів. Ця тема обговорювалася на панелі під модерацією Тоні Крукрубо з Нігерії.
Останні зміни законодавства в нашій державі лише підтверджують тенденцію до зростання судових витрат і витрат на правову допомогу. Законодавцікерувалися намаганням розвантажити суди від тисячі технічних і часто нікому не потрібних судових позовів. Однак в результаті нововведень можуть постраждати пересічні громадяни, адже судовий захист стає все менш доступним.
Певним виходом із ситуації може бути отримання фінансування від інвестиційного фонду або іншої фінансової компанії, яка забезпечить оплату судових витрат та адвокатської допомоги в обмін на певний відсоток від суми стягнення.
На жаль, компанії-учасники дискусійної панелі (Chancery Capital (UK), Woodsford Litigation Funding (US) та Harbour Litigation Funding (UK)) здійснюють діяльність лише в країнах з англо-американською правовою системою. Проте така ідея цілком може бути реалізована в умовах романо-германського права.
Непоганим прикладом такого фінансування є позови щонайменше 10 користувачів смартфонів iPhone з Москви (Російська Федерація) до компанії Apple, які були профінансовані російською компанією NLF Group. Результатів заявлених позовів наразі немає, але позивачі та їхні адвокати сподіваються стягнути з мобільного гіганта кілька десятків мільйонів рублів.
- І.К.: Для мене, як для представника юридичної фірми, найцікавішими виступами були презентації інхаузів з великих міжнародних компаній. Як правило, це були старші юристи чи керівники юридичних департаментів. Звісно, найбільше цікавили теми, пов’язані з їхнім вибором юридичної фірми. Велике значення вони надають етичним моментам, віддаючи перевагу радше репутації та рекомендаціям, ніж сухій статистиці сум виграних спорів, рейтингам, рекламі.
Цікаво, що в багатьох великих компаніях реального сектору існує політика щодо подарунків, порушення якої може означати втрату контракту юридичною фірмою та санкції для відповідного співробітника компанії. Звичайно, всі зазначають про певні культурні особливості та культурні традиції, але варто завжди дотримуватися необхідної субординації та ділового етикету в стосунках з потенційним чи існуючим клієнтом юридичної компанії.
- Як Ви вважаєте, чим участь у подібних заходах може бути цікавою для українських юристів?
- С.П.: 5-й World Litigation Forum проходив у м. Дубай. Насамперед, він зацікавив юристів з середнього Сходу та Азії, тому не дивно, що ми були єдиними українцями на заході. Проте саме такі заходи потрібні нашим компаніям, які прагнуть відкрити Україну для інвесторів, не знайомих з нашим ринком.
Звісно, я повністю підтримую курс на євроінтеграцію, але світова економіка набагато ширша за Європу. Лише прямий відкритий діалог з країнами Азії та Сходу зможе зробити значний внесок до наших глобалістичних прагнень і допоможе відкрити Україну для усього світу. Спілкування у форматі юридичного форуму є лише першим кроком на цьому шляху, оскільки юристи завжди є зв’язковою ланкою між бізнесом різних юрисдикцій, але економіку творять підприємці.
- І.К.: По-перше, це можливість дослідити світові тренди, які рано чи пізно прийдуть до України. По-друге, досвід спілкування з юристами з різних країн дозволяє порівняти підходи, особливості спілкування, характерні напрямки надання послуг поза межами власного, майже статичного кола. Хороша можливість вийти за межі та спробувати замислитись глобально про те, що чекає на нас в майбутньому або, навпаки, що нас не торкнеться і чому.
- Ви підкреслювали, що участь у заходах такого рівня для вас є важливою не лише в контексті представлення своєї юридичної фірми. Це можливість розповісти про Україну та можливості, які наша держава надає потенційному інвестору. Що можете сказати про позиціонування України як привабливої для іноземного інвестування країни?
- І.К.: Скоріше мову можна вести про позиціонування українських юристів як надійної та професійної команди, яка допомагатиме іноземному інвестору захищати його права та законні інтереси. Під час Форуму порушувалися переважно вузькоспеціалізовані юридичні питання. Безперечно, ширша участь українських компаній могла б сприяти більшому зацікавленню Україною як ринком.