17 квітня 2020, 17:21

Зростання законодавчих ініціатив становить загрозу незалежності суддів, - Голова ВРП

Судова влада України

Вища рада правосуддя констатувала зростання у 2019 році законодавчих ініціатив, які становили загрозу конституційним гарантіям незалежності суддів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Особливості реалізації права на судовий захист в умовах карантину".

Про це повідомляє Судова влада України.

Зазначається, що такий висновок зроблено у Щорічній доповіді ВРП про стан незалежності суддів в Україні, затверджений Радою 9 квітня 2020 року.

"Що стосується дотримання принципу поділу влади і незалежного статусу суду в контексті його взаємодії з виконавчою та законодавчою гілками влади, то ВРП у Щорічній доповіді за 2019 рік "Про стан забезпечення незалежності суддів в Україні" констатувала зростання у 2019 році кількості законодавчих ініціатив Уряду і парламенту, які становили загрозу конституційним гарантіям незалежності суддів", - повідомив Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко.

Повідомляється, що друга половина 2019 року відзначилася безпрецедентною кількістю законодавчих ініціатив щодо судоустрою. Так, народні депутати передали на розгляд ВР проекти законів, які мали на меті встановлення відповідальності суддів за судові рішення (№2271), припинення повноважень суддів у спосіб, не передбачений Конституцією (№1031) та зміну дисциплінарних процедур, що порушували право суддів на захист (№1008).

Останній було прийнято як закон (№193-IX) до отримання відповідного висновку Венеціанської комісії, яка окремі його положення розцінила як такі, що загрожують незалежності суду. У подальшому вони були скасовані Конституційним Судом. Утім, закон було прийнято, попри негативний консультативний висновок та без передбачених ст.125 Конституції консультацій з ВРП. При цьому було практично проігноровано думку професійного експертного середовища, міжнародних партнерів та представників системи правосуддя.

Так, реалізація положень цього закону на практиці стане предметом подальшого ретельного моніторингу та аналізу в наступних щорічних доповідях ВРП.

Загалом торік ВРП ухвалила 8 консультативних висновків, у яких або прямо вказали, що ці законопроекти можуть завдати шкоди авторитету правосуддя та є загрозою незалежності суддів, або висловили низку застережень.

ВРП має повноваження надавати обов’язкові для розгляду парламентом консультативні висновки щодо законопроектів, які  стосуються судоустрою чи статусу суддів.

Проте у доповіді Вища рада правосуддя оцінила стан розгляду консультативних висновків парламентом як незадовільний.

Як зазначається, ВРП повторно наголосила на необхідності внесення змін до Регламенту парламенту з метою унормування взаємодії між Верховною Радою та Вищою радою правосуддя.

"Потрібно передбачити в законі чітку процедуру розгляду обов’язкових консультативних висновків щодо проектів законів про судоустрій і статус суддів, - сказав Андрій Овсієнко. - За відсутності такого регулювання це повноваження ВРП зводиться до формально закріпленого та не гарантує незалежності судової влади від довільних змін законодавства парламентом. Ця проблема поглиблюється відсутністю в законодавстві права ВРП звертатися до КС із метою реагування на законодавство, що порушує конституційні гарантії незалежності судової влади та суддів, незважаючи на те, що це основна мета існування ВРП".

Нагадаємо, ВРП порушила дисциплінарне провадження щодо голови ДСА.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати