03 квітня 2020, 17:03

Зміни до ГПК щодо підвідомості спорів про нерухоме майно: законопроект у Раді

У Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону №3296 від 31.03.2020 р. "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України щодо підвідомості спорів, що виникають у сфері земельних відносин та спорів щодо нерухомого майна".


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Життя триває, або як суди продовжуть працювати в умовах карантину".

Метою і завданням законопроекту є вирішення правової проблеми, яка полягає у неоднозначному розмежуванні підсудності земельних спорів та спорів щодо нерухомого та рухомого майна, забезпечення принципу правової певності щодо підвідомчості земельних спорів та сталості земельних правовідносин, які є необхідними під час становлення в Україні ринку землі.

Крім цього, прийняття законопроекту сприятиме вирівнюванню навантаження між судами різних юрисдикцій та зменшенню навантаження на адміністративні суди та суди загальної юрисдикції, що також прискорить розгляд спорів, в тому числі тих, що виникають у сфері земельних відносин, та забезпечуватиме право особи на судовий захист свого порушеного права у розумні строки.

Як зазначається, проектом вносяться зміни до ГПК України. Законопроектом пропонується віднести до господарської юрисдикції:

- справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім:

  • спорів щодо нерухомого майна житлового фонду, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем;
  • спорів, щодо нерухомого майна, які  виникли з сімейних та спадкових правовідносин;
  • спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності;

- справи у спорах, що виникають у сфері земельних відносин (в тому числі спорів щодо набуття прав на земельну ділянку), крім:

  • спорів щодо земельних ділянок для ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем;
  • спорів щодо земельних ділянок, які  виникли з сімейних та спадкових правовідносин;
  • спорів щодо вилучення земельних ділянок для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності.

Читайте також: "ОАСК просять заборонити підписувати та публікувати закон про ринок землі".

При цьому внесення відповідних змін узгоджується із положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, п. 1 ч. 1 ст. 19 якого передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Так само внесення запропонованих змін узгоджується із положеннями Цивільного процесуального кодексу, відповідно до ч. 1 ст. 19 якого суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Тобто встановлення юрисдикції господарських судів щодо земельних спорів не потребуватиме внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України чи змін до Цивільного процесуального кодексу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати