15 березня 2019, 19:32

Зійшлися-розійшлися: як проходитиме реорганізація ДФС у податкову і митну службу

Кабмін 06.03.2019 р. затвердив положення про Державну податкову службу України та Державну митну службу України. На сьогоднішньому І Форумі АПУ з митного права та міжнародної торгівлі значна увага була приділена питанням про те, що, коли і як буде реформуватися у ДФС.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


8T5A0603

Тетяна Острікова, народний депутат України, зазначила, що наразі у комітеті податкової та митної політики на розгляді знаходяться два законопроекти, які стосуються виконання зобов’язань України за Угодою про асоціацію з ЄС, - законопроект про авторизованих економічних операторів (№7473) і про приєднання до Конвенції про спільний режим транзиту (№9532/п).

«Опрацьовуючи ці законопроекти, стає зрозуміло, що інструменти, механізми, інститути, які працюють в європейському співтоваристві, в Україні, навіть при наявності ідеального законодавства, просто буде нікому виконувати. Якщо завтра приймуть закон про авторизацію, то хто в Україні буде здійснювати авторизацію, оцінювати те чи інше підприємство заявника на відповідність критеріям? І найголовніше: хто буде здійснювати моніторинг і контроль? Якщо ми говоримо про той постаудит, передбачений Митним кодексом, то на сьогоднішній день митниця цього митного аудиту не має. Стає очевидним, що без структурної реформи, роз’єднання митної та податкової служби, створення митної адміністрації європейського зразку, на жаль, виконувати ці закони немає кому», - наголосила вона.

Крім цього, пані Острікова виділила певні плюси і мінуси запланованого реформування.

Плюси:

- митна служба створюється як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого підпорядковується КМУ і координується через Міністра фінансів;

- повернення митної служби на своє місце (територіально);

- з порядку призначення керівників територіальних органів прибрали необхідність погоджувати цю кандидатуру з головою облдержадміністрації.

Мінуси:

- пані Острікова не підтримує наділення митної служби оперативно-розшуковою діяльністю. У фінальній редакції Положення ці повноваження були звужені до підрозділів по боротьбі з контрабандою. Проте незрозуміло, в яких кримінальних справах буде здійснюватися ця оперативно-розшукова діяльність, адже товарна контрабанда в Україні декриміналізована, а контрабанда вилучених чи обмежених в обігу товарів є підслідністю СБУ.

Ситуацію з приводу спільного режиму транзиту прокоментував Сергій Верланов, заступник Міністра фінансів. «Це специфічний інструмент для ратифікації Конвенції, але країна не може її ратифікувати сама за своїм бажанням. Її мають запросити до ратифікації, а ц буде можливо тільки тоді, коли на створеній законодавчій базі система пропрацює один рік у тестовому режимі. Тобто це тимчасовий закон, який припинить свою дію з моменту ратифікації конвенції», - зазначив він.

8T5A0608

Також пан Верланов розповів про поетапний поділ ДФС. Процедура відбуватиметься наступним шляхом:

- доопрацювання у Секретаріаті КМУ положень з прийнятими правками;

- підписання положень Прем’єр-міністром, їх оприлюднення;

- з моменту опублікування у 7-денний термін Нацдержслужба зобов’язана внести проект розпорядження Кабміну про початок конкурсу, яким будуть встановлені умови та оголошені вакантні місця. На проведення самого конкурсу закон дає 45 днів, а проводитиме його  Комісія з питань вищого корпусу державної служби;

- подача конкурсантами документів і їх перевірка на відповідність формальним та кваліфікаційним вимогам;

- тестування з англійської чи французької мови;

- тестування на знання законодавства;

- ситуаційне завдання, яке складатиметься з кейсу по суті по митному чи податковому законодавству (паралельно проходитиме конкурс до Державної податкової служби), і по загально управлінській тематиці;

- презентація бачення розвитку служби та інтерв’ю з конкурсантами;

- після співбесіди виставляються рейтинги, а Комісія з питань вищого корпусу державної служби приймає рішення і рекомендує КМУ осіб для призначення. Впродовж 7-и днів Кабмін зобов’язаний прийняти рішення про їх призначення;

- новообраний голова реєструє впродовж 10-и днів юридичну особу; одночасно з цим утворюється ліквідаційна комісія ДФС;

- до цієї новоствореної юридичної особи переводиться не менше 30% службовців із ДФС;

- КМУ приймає розпорядження, де покладає виконання обов’язків у цій сфері на новостворені служби.

Також пан Верланов висловив свої сподівання, що супутні два законопроекти (які наразі перебувають на розгляді ВРУ) створять якісно нову інфраструктуру, спосіб мислення і дій для митниці, яка буде перезавантажена.

Крім цього, на заході увага приділялася поточним питанням прикладного характеру, серед яких були теми спрощення процедур торгівлі, міжнародних угод про вільну торгівлю та приєднання України до конвенції Пан-Євро-Мед, коригування митної вартості тощо.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати