21 травня 2021, 15:16

Законопроект про місцевий референдум: основні положення та новації

У Верховній Раді України зареєстровано законопроект про місцевий референдум.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "20 травня КСУ перевірить конституційність окремих положень Виборчого кодексу"

Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

З часу втрати у 2012 році чинності Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» у системі національного законодавства України інститут місцевого референдуму представлений фрагментарно, - згадується лише в окремих законодавчих актах на понятійному та номінаційно-предметному рівні, а щодо процедурних аспектів  утворився правовий вакуум. З огляду на це, виникла нагальна потреба у забезпеченні дієвості засобів локальної демократії, комплексному правовому регулюванні питань підготовки і проведення місцевого референдуму та ухваленні спеціального закону з урахуванням вітчизняного досвіду, на основі міжнародних стандартів демократичних процедур

Що пропонується?

Структурно законопроект № 5512 від 19.05.2021 складається з 124 статей, що втілені у 12 розділах: I. Загальні положення; II – Ініціювання та призначення місцевого референдуму; III – Комісії з місцевого референдуму; IV – Списки виборців; V – Фінансове і матеріально-технічне забезпечення підготовки та проведення місцевого референдуму; VI – Гарантії діяльності суб'єктів процесу місцевого референдуму, спостерігачів; VII – Інформаційне забезпечення  місцевого референдуму; VIII – Агітація щодо ініціативи виборців, агітація місцевого референдуму; IX – Голосування та встановлення результатів місцевого референдуму; X – Правові наслідки місцевого референдуму; XI – Оскарження порушень законодавства про місцевий референдум; XII – Прикінцеві та перехідні положення.

Законопроектом передбачаються такі види місцевого референдуму за предметом:

  • затвердження статуту територіальної громади або змін до нього; 
  • затвердження програми розвитку територіальної громади або змін до неї;
  • дострокове припинення повноважень сільської, селищної, міської ради; 
  • дострокове припинення повноважень сільського, селищного, міського голови;
  • втрата чинності нормативно-правовим актом органу місцевого самоврядування або окремими його положеннями; 
  • інше питання місцевого значення, віднесене Конституцією та законами України до відання територіальної громади, її органів та посадових осіб.

Суб’єктом призначення місцевого референдуму стосовно вирішення будь-якого питання місцевого значення  є територіальна комісія з місцевого референдуму.

Проектом Закону, за аналогією з Законом України «Про всеукраїнський референдум», передбачено розширення кола суб’єктів процесу референдуму, до яких віднесено як політичні партії, так і громадські організації, що реєструються у територіальній комісії з місцевого референдуму як прихильники чи опоненти питання місцевого референдуму.

Важливою новацією законопроекту є визначення правових засад  використання електронних форм і засобів оптимізації процесу місцевого референдуму, в тому числі електронних ресурсів і носіїв, електронних документів, електронних підписів, інших засобів ідентифікації, документообігу, реєстрів, електронних сервісів тощо. Передбачається запровадження автоматизованої інформаційної системи з організації референдумів, як окремого компоненту  Єдиної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи Центральної виборчої комісії.

Право голосу на такому референдумі матиме громадянин України, який досяг на день його проведення вісімнадцяти років та виборчу адресу якого віднесено до території відповідної територіальної громади, в якій проводиться місцевий референдум (виборець).

При цьому варто зазначити, що не вважається таким, що належить до територіальної громади:

  • військовослужбовець строкової служби,
  • громадянин України, який проживає за кордоном,
  • громадянин України, який за вироком суду перебуває у місцях позбавлення волі.
  • громадянин України, визнаний судом недієздатним

Голосування на місцевому референдумі буде таємним.

Суб’єктами ініціювання місцевого референдуму зможуть бути:

  • щонайменше 10 відсотків виборців, виборчі адреси яких віднесено до території відповідної територіальної громади станом на останній день місяця, що передував місяцю, в якому розпочинається збір підписів на підтримку ініціативи;
  • сільська, селищна, міська рада;
  • сільський, селищний, міський голова.
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати