13 січня у штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку, США, відбулося засідання Ради Безпеки ООН за формулою «Арріа» на тему «Порушення міжнародного гуманітарного права щодо українських військовополонених та цивільних осіб».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: «Уряд визначив перелік посад держслужби, кандидати на зайняття яких зобов’язані володіти англійською мовою»
Про це повідомляє пресслужба МЗС.
Засідання, ініційоване Україною та організоване Великою Британією за підтримки Естонії, Латвії, Литви та США, було спрямоване на привернення уваги до зростаючої кількості доказів грубих порушень рф міжнародного гуманітарного права, які потребують негайного реагування.
Одним із бриферів на засіданні виступив член Незалежної міжнародної слідчої комісії щодо України в контексті агресії Росії Пабло де Грейф. Він підкреслив, що у своєму останньому звіті Комісія з розслідування дійшла висновку про систематичне застосування тортур російською владою, що становить злочин проти людяності. Він також привернув увагу до жорстокого поводження з полоненими в місцях позбавлення волі, зокрема застосування тортур, сексуального насильства та повної відсутності медичної допомоги, що призводить до тяжких фізичних та психологічних наслідків.
«Відмова в медичній допомозі демонструє ігнорування з боку російської влади гідності та прав затриманих. Так, російська влада порушує міжнародне гуманітарне положення щодо здоров’я та цілісності затриманих. Виявлення та притягнення до кримінальної відповідальності винних має ключове значення для припинення культури безкарності», - наголосив Пабло де Грейф.
Крім того, бриферами також виступили колишні українські полонені. Вони представили докази грубих порушень норм міжнародного гуманітарного права, які підтверджують, що воєнні злочини і злочини проти людяності, скоєні Росією, є систематичною практикою.
Зокрема, Валерій Горішний, старший сержант, інструктор Національної гвардії України, який у 2022 році брав участь у боях під Маріуполем і два роки провів у російському полоні, розповів про численні тортури, які він та його побратими зазнавали під час перебування у полоні. Колишній військовополонений привернув увагу до недотримання належних умов, які передбачені Женевськими конвенціями.
Наріман Джелял, кримськотатарський журналіст і активіст, засуджений у вересні 2022 року до 17 років ув’язнення підконтрольним Росії «Верховним судом Криму» та повернутий в Україну в червні 2024 році, поділився власним досвідом перебування у в’язницях, навів докази критичних умов утримання та застосування тортур.
Максим Буткевич, український правозахисник, журналіст, громадський активіст, військовослужбовець, який понад два роки провів у російському полоні, засуджений до 13 років колонії суворого режиму та повернутий в Україну у жовтні 2024 році, представив свою історію, зокрема щодо випадків фізичного та психологічного насилля, свідком яких він став.
Постійний Представник України при ООН Сергій Кислиця виступив із заявою, зазначивши, що критично важливим залишається питання утримання Росією українських цивільних осіб та військовослужбовців без зв'язку з зовнішнім світом, відмова у доступі до них представників ООН та МКЧХ.
«Безпідставне переслідування і затримання цивільних осіб є явним порушенням міжнародного гуманітарного права, і всі такі затримані цивільні особи мають бути безумовно звільнені», - наголосив Сергій Кислиця.
Крім того, Постійний Представник закликав Раду Безпеки ООН та всі відповідальні держави-члени вимагати від Росії припинити тортури та жорстоке поводження з українськими військовополоненими та затриманими, також продовжувати підтримувати всі відповідні ініціативи на платформі ООН, спрямовані на припинення цих російських злочинів.