18 квітня 2024, 12:09

Як захиститися від комп'ютерних вірусів: поради кіберполіції

Пресслужба Мін'юсту

Масового поширення комп’ютерні віруси набули після інтернет-буму на початку 2000-х років. Перші віруси здебільшого не мали ціллю монетизувати себе, а скоріше налякати користувача, повідомила пресслужба Мін'юсту.

Читайте також: "Конфіскація майна колаборантів: статистика Мін'юсту".

Як зазначається, комп’ютерні віруси – це різновид шкідливого програмного забезпечення з можливістю приховано і самостійно поширюватися через інтернет-мережу або портативні накопичувачі. Часто процес зараження вірусом має бути ініційований користувачем.

"Вони проникають у комп’ютери й інші ґаджети та можуть завдати шкоди файлам і операційній системі. Зазвичай, віруси створюються для викрадення чи знищення даних, отримання контролю над чужими пристроями, шпигунства, встановлення, видалення чи модифікації програм для досягнення визначеної хакером мети. Віруси можуть ховатися в програмах чи файлах, які ми завантажуємо з інтернету чи відкриваємо при натисканні на посилання. Зловмисники розсилають їх засобами електронного зв’язку, а також через фішингові сайти тощо"– йдеться в повідомленні.

Так, шкідливі програми мають здатність самостійно копіювати себе в інші файли та розповсюджуватися серед користувачів, а також запускатися без явних дій з боку адміністратора пристрою. Активізуватися вірус може залежно від того, як він запрограмований. Це можуть бути конкретна дата і час, певні дії з боку користувача, віддалена команда хакера та ін.

Захист від вірусів і шкідливого ПЗ: що робити

За рекомендаціями фахівців Департаменту кіберполіції Національної поліції України, до базових стратегій захисту від комп’ютерних вірусів можна віднести наступні:

  • ⁠антивірусне програмне забезпечення (регулярне оновлення та використання антивірусів є обов'язковим для ефективного захисту; але не користуйтеся програмами, які мають російське походження через їхню ймовірну компрометацію з боку спецслужб країни-агресорки);
  • ⁠оновлення програм та операційної системи (переконайтеся, що всі програми та операційні системи оновлені до останніх версій, що допоможе закрити потенційні вразливості);
  • обмеження інтернет-взаємодії (утримуйтеся від завантаження файлів із ненадійних джерел та уникайте переходу за підозрілими посиланнями);
  • резервне копіювання даних (регулярне створення резервних копій важливих файлів може врятувати вас від втрати даних).

Фахівці кіберполіції також нагадали, що створення з метою протиправного використання, розповсюдження або збуту шкідливих програмних чи технічних засобів, а також їх розповсюдження або збут передбачає кримінальну відповідальність за ст. 361-1 Кримінального кодексу України. Санкція передбачає до 5-и років позбавлення волі.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати