У Мін'юсті відповіли на основні питання про конфіскацію майна у колаборантів.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: «СБУ викрила 11 агентурних мереж із початку 2024 року»
У скількох колаборантів вже конфіскували майно за позовом Мін'юсту і на яку суму?
15.03.2022 набули чинності зміни до Кримінального кодексу України, а саме включено нову статтю 111-1 «Колабораційна діяльність», що охопила значну кількість складів кримінальних правопорушень щодо співпраці з державою-агресором та передбачила кримінальну відповідальність за вчинення вказаної діяльності.
24.05.2022 набули чинності зміни до Закону України «Про санкції», які зокрема, серед іншого запровадили спеціальний вид санкції у виді стягнення в дохід держави активів, що належать фізичній або юридичній особі, а також активів, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними.
Цей вид санкції підлягає застосуванню лише в період дії правового режиму воєнного стану та за умови, що на відповідну фізичну чи юридичну особу в порядку, визначеному Законом, накладено санкцію у виді блокування активів після 24.05.2022.
Одними з перших рішень РНБО, що введені в дію указами Президента України було санкціоновано низку колаборантів, зокрема ректорів університетів; осіб, які обійняли певні посади в окупаційні владі та тих, які сприяли окупаційній владі.
Станом на зараз Мін’юстом реалізовано санкцію стягнення в дохід держави щодо наступних підсанкційних осіб, яким було інкриміновано колабораційну діяльність (111-1 КК України):
1) Ректори:
- Фалалеєв А.П. (401/2022 від 09.06.2022; ректор Кримського федерального університету імені В.І. Вернадського). Квартира в АР Крим.
- Полухін О.М. (401/2022 від 09.06.2022; ректор Бєлгородського державного національного дослідницького університету). Квартира в Криму та корпоративні права.
2) Кримські колаборанти - особи, що посіли посади в окупаційній владі в АР Крим:
- Ковітіді О.В. (637/2022 від 07.09.2022; сенатор ради федерації федеральних зборів рф від виконавчого органу державної влади республіки Крим). 3 квартири, два будинки та два нежитлових приміщення в Криму.
- Колбін С.М. (637/2022 від 07.09.2022; член ради федерації федеральних зборів рф від законодавчої влади м.Севастополя). Квартира та авто в Криму.
- Цеков С.П. (637/2022 від 07.09.2022; сенатор в рф, представник в раді федерації від окупаційної влади АР Крим, керівник ГО «Руська община Криму»). Квартира, будинки, гараж, 2 нежитлові будівлі та авто в АР Крим.
3) Донецькі та Луганські колаборанти - особи, що посіли посади в окупаційній владі в так званих «днр» та «лнр»:
- Мартьянова К.Г. (726/2022 від 19.10.2022; голова громадської палати т.з. «днр»). Земельна ділянка, 3 житлових будинки, 7 нежитлових будівель, квартира в Донецькій і Харківській областях, авто, корпоративні права в 7 ТОВ.
- Гізай С.Ф (726/2022 від 19.10.2022; депутат т.з.»лнр»). Земельна ділянка в Харківській області та квартира в Луганську.
4) Херсонські колаборанти - особи, що посіли посади в окупаційній владі в так званій «хнр»:
- Сальдо В.В. (726/2022 від 19.10.2022; т.в.о. губернатора херсонської області, обіймав посаду голови т.з. військо-цивільної адміністрації херсонської області). Є вирок, в тому числі, ч. 5 ст.111-1.
Довідково: Сальдо В.В. депутат Херсонської міської ради VIII скл., народний депутат України VII скл.; Херсонський міський голова (мер Херсона) з 2002 до 2012 року (три каденції).
Стягнуто: 3 земельні ділянки, 3 квартири. нежилі приміщення, парко місця, житловий будинок, корпоративні права в 2 ТОВ та 99,8 % ПрАТ «Каштан» - гранітний кар’єр в Житомирській області.
- Семенчев І.І. (726/2022 від 19.10.2022; заступник голови адміністрації т.з. «хнр» з питань ТЕК, промисловості та торгівлі). Квартира в Херсоні та грошові кошти.
- Черевко С.В. (726/2022 від 19.10.2022; заступник голови адміністрації т.з. «хнр» з питань освіти, науки, культури та соц. захисту населення). Нерухоме та рухоме майно в Херсонській області.
- Кальонов Г.Д. (726/2022 від 19.10.2022; в 2014 постачав зброю в днр і лнр, 2015 був затриманий СБУ та обміняний на військовослужбовців ЗСУ. Перебував в окупованому Криму, має тісні зв’язки з т.з. головою АР Крим Сергієм Аксьоновим. В 2022 повернувся в окупований Херсон та обійняв посаду першого зам міністра промисловості і торгівлі т.з.хнр). Літні житлові будинки, 6 земельних ділянок в Херсонській області, ринок «Садко» та авто.
- Леонтьєв В.П. (726/2022 від 19.10.2022, голова т.з. військової цивільної адміністрації в м. Нова Коховка). Квартира в києві на Подолі, будинок в Новій Каховці, 3 авто, моторне судно, причіп, квартира в Луганській області і 50% ТОВ «Укртранснадра».
Щодо вартості стягнутих активів, то Мін'юст не здійснює їх оцінку, це питання Фонду державного майна України.
Нещодавно подали позов проти колаборанта Євгена Балицького, який зараз очолює окупаційну адміністрацію захопленої частини Запорізької області. Про конфіскацію яких його активів йдеться і коли очікувати на рішення суду?
Балицький Євген т.з.голова Запорізької цивільної адміністрації. Є вирок суду в кримінальному провадженні, який набрав законної сили: ч. 5 ст. 111-1 КК України, яким стягнуто майно самого Балицького Євгена в дохід держави.
Як вже зазначалось вище, зміни до Закону України «Про санкції» від 24.05.2022 надали можливість через санкційний механізм стягнути в дохід держави не тільки майно підсанкційної особи, але й те, яким вона може опосередковано розпоряджатися через інших пов’язаних осіб. Це і є відмінністю від кримінальної відповідальності, яка передбачає конфіскацію майна за вчинення колабораційної діяльності тільки конкретного колаборанта, але не пов’язаних з ним осіб.
03.04.20224 Мін'юстом подано позов до ВАКС, де відповідачами є Балицький Євген, Балицький Віталій (тато), який сприяє окупаційній адміністрації, надає потужності належних йому та захоплених ним підприємств збройним силам рф з метою виготовлення та ремонту їх озброєння та Балицький Олександр (син), який вступив в проросійське воєнізоване угрупування і приймає активну участь на боці рф проти Збройних сил України.
До стягнення заявлено майно, яке належить: Балицькому Віталію (тату), Балицькому Олександру (сину), Балицькій Наталі (дружині Балицького Євгена), Балицькій Ніні (мамі Балицького Євгена), а саме: нерухомість в м. Мелітополі (житловий будинок та 3 квартири), земельні ділянки, 4 авто, саморобне туристичне судно, 5 повітряних суден та корпоративні права в 9 компаніях.
Хто може стати наступним фігурантом позову міністерства до ВАКС про застосування санкцій та конфіскацію майна і коштів?
Про наступні позови анонсів не буде. В день подачі позову до ВАКС, Мін’юст публікує інформацію на сайті та соціальних мережах.
10.04.2024 рішенням ВАКС задоволено позовну заяву Мін’юсту до Табачника Дмитра Володимировича. Рішення ще не набрало законної сили.
Табачник Дмитро, колишній міністр освіти України, який перебуває на тимчасово окупованих територіях, бере активну участь у матеріально-технічному забезпеченні створення та функціонування окупаційних адміністрацій.
Табачник також висловлює свою позицію у бік підтримки ключової пропагандистської риторики країни агресора – т.зв. «денацифікації України».
За результатами позову Мін’юсту ВАКС стягнув у дохід держави активи, які належать Табачнику Д., як прямо, так і опосередковано, а саме: ½ частка квартири, 5 земельних ділянок, житловий будинок під Києвом, площею 672,7 кв.м та грошові активи (грошові кошти у розмірі 143 718,8 доларів США, права вимоги до грошові кошти на суму близько 41 млн грн).
Чи є у Мін'юсту певний «список» зрадників, які співпрацюють з ворогом та потенційно можуть потрапити під санкції?
Мін’юст не є ініціатором внесення вказаних осіб під санкції, Мін’юст реалізує санкцію стягнення в дохід держави активів за умови, що вказані особи потрапили під санкції після 24.05.2022 та до них застосовано санкцію блокування активів.