![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
09 грудня відбувся 12-th KYIV CRIMINAL LAW FORUM, який був присвячений головним проблемам під час воєнного стану та шляхам їх вирішення.
В рамках заходу адвокатка VB PARTNERS Лілія Кузнець підняла тему притягнення до відповідальності західні компанії, які в обхід санкцій поставляли зброю російському ВПК.
“Навесні 2022 у ЗМІ поширювалася інформація про те, що російська зброя насичена комплектуючими західного виробництва. Здавалося, що це неможливо – через те, що у 2014, після окупації Криму та частини Донбасу, ЄС та США запровадили жорсткі санкції щодо заборони резидентам постачати в рф зброю та товари подвійного призначення”, – зауважила спікерка.
За її словами, факти порушень маємо вже зараз: “Компанії свідомо порушують запроваджені санкції. Саме тому VB PARTNERS спільно з клієнтом, екс керівником "ПриватБанк" Олександром Дубілетом – ініціювали проєкт Total isolation of Russia, спрямований притягнути до відповідальності компанії ЄС та США, які співпрацюють з російським ВПК. Головна мета – досягнення воєнних цілей на користь України. ВПК росії ніколи не був автономним. Обмежуючи діяльність його західних постачальників, ми робимо внесок у те, щоб країна-агресор перестала отримувати нову зброю та не мала чим покращувати власний "металобрухт".
Перші результати
VB PARTNERS на чолі з партнером VB PARTNERS Денисом Бугаєм провела розслідування понад 10-и найбільш цинічних кейсів у різних юрисдикціях, зокрема у США, Бельгії, Франції тощо, та запустила механізм притягнення компаній до відповідальності. Так команда відкрила юридичний фронт, лінія якого проходить в кабінетах недобросовісних топ-менеджерів іноземних компаній.
Експертка проєкту Total isolation of Russia, Лілія Кузнець назвала дві схеми обходу санкцій:
-
Постачання товарів через компанію-посередника, яка не включена в жоден санкційний список.
-
Продовження строку дії старих контрактів, які укладені до 01.08.2014 р. (ця схема більш характерна для компаній ЄС, оскільки відповідними рішеннями Ради ЄС є заборона на постачання товарів подвійного призначення російським підприємствам за винятком постачання на підставі контрактів, укладених до вказаної дати).
"Кричущі" кейси
1. Лінія для виготовлення патронів в інтересах “Калашникова”
Бельгійська компанія New Lachaussee здійснила поставку лінії для виробництва патронів в інтересах концерну "Калашников". Так, New Lachaussee посприяла виготовленню концерном більш якісних патронів, які у порівнянні з боєприпасами, виробленими на обладнанні рф, продовжують службу зброї у 1,5-2 рази. Офіційно російський концерн не фігурував в якості покупця, – від імені "Калашникова" переговори вів Липецький механічний завод (ЛМЗ), що не знаходився під санкціями. Таким чином була використана схема транзиту підсанкційних товарів через компанію-посередника.
2. Високоточні компаси для БМП та танків/сенсорні модулі для військової авіації
Французька корпорація Safran, яка спеціалізується на виробництві вертольотів та ракет, авіаційного та оборонного обладнання, неодноразово постачала продукцію до рф в обхід санкцій ЄС. Відомо, що на борту російських танків були знайдені високоточні компаси Safran. Також корпорація Safran поставляла сенсорні модулі військово-повітряним силам рф за контрактом до 01.08.2014 р., строк дії якого був продовжено. Компанія знала кінцевого отримувача сенсорних модулів, а відповідно є співвідповідальною за злочини росії в Україні.
3. Інфрачервоні детектори/тепловізори/тепловізійні модулі для БМП та танків
Інша французька компанія – Thales, – лідер у сфері електронних технологій для авіації, оборони, безпеки та наземного транспорту, так само постачала продукцію до росії, використовуючи лазівки санкційного законодавства. Зокрема, сучасні тепловізори Thales були знайдені в бойових машинах, які армія рф лишила, тікаючи з Бучі та Гостомеля. Саме за допомогою цих машин російські окупанти розстрілювали автівки цивільного населення під час евакуації.
Після того, як справа набула резонансу у світі, компанія зробила публічну заяву, що повністю виходить із російського ринку, та намагалася виправдатися, що постачання здійснювалося за старим контрактом, що нібито не заборонено.
4. Мікрочипи для крилатих ракет “Калібр”
Також команда VB PARTNERS продовжує роботу над справою американської корпорації Intel, найбільшого у світі виробника напівпровідникових елементів та пристроїв, які використовують підприємства зі структури російського концерну “Алмаз-Антей”. Серед найвідоміших розробок концерну – крилаті ракети “Калібр”, в уламках яких і були знайдені американські мікрочипи.
Той факт, що підприємство включене в санкційний список США, покладає обов'язок на резидентів США припинити будь-яку співпрацю. Тому це є кричущим порушенням санкцій.
5. Інтегральні схеми для радіорозвідки/процесори для БПЛА
Одна з найбільших корпорацій США з виготовлення інтегральних мікросхем для перетворення сигналів Analog Devices постачала продукцію на користь підсанкційного концерну “Сузір’я”. Технології компанії були використані у виробництві багатофункціонального комплексу “Борисоглібськ-2”, призначеного для проведення радіорозвідки, створення перешкод для наземного і авіаційного зв’язку. До того ж процесори Analog Devices були виявлені в російському БПЛА, збитому на нашій території.
"По кожному кейсу ми встановили чіткий юридичний факт порушення санкцій. Підготували та відправили заяви до уповноважених органів, що займаються контролем дотримання санкційної політики",- резюмувала адвокатка.
Як виявити юридичний факт порушення санкцій?
Команда VB PARTNERS розробилa власний алгоритм, який має чотири етапи.
1. РОЗСЛІДУВАННЯ ТА ЗБІР ДОКАЗІВ
Команда досліджує відеозаписи волонтерів та воєнних експертів, які здійснюють огляд воєнної техніки рф із місця подій. У цих зразках відстежує наявність західного обладнання чи елементів, що використовуються російським ВПК.
Додатково збирає інформацію з відкритих джерел – ЗМІ, державних реєстрів, публічних ініціатив та аналізуємо дані за методологією OSINT.
Для перевірки фактів аналізує історію виробництва, модернізації росзброї, встановлює часові проміжки постачання іноземними компаніями підсанкційних товарів.
Також вивчає звіти іноземних аналітичних центрів, наприклад, Королівського Об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI), яке спеціалізується на проблемах міжнародної безпеки та військової справи.
2. ЮРИДИЧНИЙ АНАЛІЗ ТА ОЦІНКА
Далі за результатами сформованого розслідування команда готує заяви до уповноважених органів, що контролюють дотримання санкційної політики. Якщо мова йде про компанію ЄС – звертаються до Європейської комісії, якщо США – звернення до OFAC (Управління контролю за іноземними активами).
Також юристи VB PARTNERS направляють заяви до правоохоронних органів країни, в якій зареєстрована діяльність компанії-порушника. Важливо, що, залежно від юрисдикції, відповідальність за порушення санкцій може бути не лише адміністративною, а й кримінальною.
Сьогодні вже є позитивний результат. Європейська комісія за заявою команди VB PARTNERS ініціювала розслідування щодо порушення санкції французької компанії Safran. Комісія скерувала заяву юристів до правоохоронних органів і взяла це розслідування під особистий контроль.
3. РЕПУТАЦІЙНИЙ (НЕЮРИДИЧНИЙ) ЕТАП
Команда проводить аналіз корпоративної структури компанії-порушника, досліджує усіх її стейкхолдерів та інформує про порушення зацікавлені сторони: (1) акціонерів, (2) органи фінансового моніторингу, (3) банки, (4) неурядові організації, членами яких є компанії- порушники, (5) біржі, на яких здійснюється лістинг компаній-порушників/їх засновників та ін.
Отже, не просто створює репутаційний “дискомфорт” для порушника, а й забезпечує відсутність додаткового фінансування компанії, яка співпрацювала з рф.
4. ПОЛІТИЧНИЙ ЕТАП
Експертиза команди щодо порушень компаніями санкцій ЄС та США успішно використовується на політичному рівні. Матеріали розслідувань VB PARTNERS були використані в доповіді делегата від України на сесії ПАРЄ – народного депутата України, постійного члена делегації ВР у Парламентській асамблеї Ради Європи. Доповідач закликав країни, резиденти яких порушили санкції, провести розслідування на підставі наданих нами фактів.
Також за участю команди українських юристів був підготовлений проєкт питань до Комітету Міністрів Ради Європи щодо контролю за дотриманням санкцій.
“Ми не плануємо зупинятися на досягнутому. Очікуємо відповіді від зацікавлених суб'єктів, яким уже направлені звернення. Також активно моніторимо ЗМІ, результати досліджень профільних інститутів на предмет нових порушень санкцій та будемо реагувати як в юридичній, так і не в юридичній площині”, – підсумувала Лілія Кузнець.
Читайте також: "Зловживання прокурорами своїми повноваженнями під час війни (на прикладі справ проти Української асоціації футболу)"