08 листопада 2021, 15:23

Як не стати екобіженцем?

АПУ

Більшість з нас читає різну аналітику щодо збройних конфліктів у світі, зокрема про агресію РФ до України, придушений протест у Білорусі, а також про прихід до влади талібів в Афганістані. Однак справжню оцінку ризиків політики сприймають лише зараз, адже індикатор будь-яких подій — це завдана шкода, що вимірюється та оцінюється не тільки в матеріальному еквіваленті, але й наслідками для людей і держав.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Будь-яка війна — це міграція, еміграція, переміщення, переселення, зміна континентів і країн. Трудова міграція та міграція молоді для навчання і працевлаштування за кордоном сьогодні залишаються головними причинами для міграції українців.

Ніжинський Кліматична криза, екстремальні погодні умови та стихійні лиха можуть стати новою загрозливою причиною зміни місця проживання. Як не стати екобіженцем, розповів Сергій Ніжинський, голова Комітету АПУ з міграційного права, заступник Міністра соціальної політики з питань європейської та євроатлантичної інтеграції 2019-2020 рр., радник Фонду ООН у галузі народонаселення, к.ю.н.

Світовий банк прогнозує, що до 2050 р. у світі буде 143 млн внутрішніх кліматичних мігрантів. Враховуючи підсумки Марокканського саміту з питань міграції у 2019 р., де визначалася стратегія до 2030 р. у світі, ми вже бачимо, що вона потребує змін та вдосконалення, оскільки виникли нові підстави для переміщення людей.

Чи має Україна та профільні відомства розуміння того, що кліматичні зміни у світі роблять її більш привабливою для мігрантів з усього світу? Як з цим впоратися? Чи є у нашої держави візія і бачення, як розробити мапу реагування до 2030 р.?

Тоді як українці виїжджають з країни, щоб працювати та утримувати тут сім’ї, вчитися і не повертатися, шукаючи кращої долі, мігранти з Азії приїжджають до України. Служба зайнятості щороку видає близько 20 тис. дозволів на працевлаштування іноземців в Україні. Найбільша кількість мігрантів — з Туреччини, Білорусі та РФ. Також Україна видає майже 1500 довідок про тимчасовий захист осіб, з яких приблизно 90 отримують статус біженця.

Прибуття біженців і транзитна міграція через Україну до країн ЄС зараз є кричущою у світі, а в Україні міграційні процеси вже можна поділити на такі:

  • добровільна внутрішня міграція для постійного проживання (на роботу, навчання тощо);
  • сезонна / циклічна внутрішня міграція;
  • вимушена внутрішня міграція у зв’язку з воєнними діями на Сході країни та анексією Криму.

Евакуації, переселення у зв’язку з природними катастрофами, небезпеками, спричиненими наслідками природних катастроф, екологічними проблемами, змінами клімату виходять на перше місце в суспільстві. Планове переселення з екологічно вразливих зон повинно бути включене в міграційну стратегію ДМС як виклик, який ніхто ніколи не обговорював.

Отже, можемо вже поділити переселенців та біженців в Україні на три групи:

  • українці, які приймали рішення про переїзд у межах України внаслідок несприятливих екологічних умов (зокрема, кліматичні потрясіння або стресові чинники в місцях проживання);
  • українці, які приймали рішення про виїзд за кордон внаслідок несприятливих екологічних умов (зокрема, кліматичні потрясіння або стресові чинники в місцях проживання);
  • іноземці, які прибували в Україну внаслідок несприятливих екологічних умов (зокрема, кліматичні потрясіння або стресові чинники в місцях проживання: отруйне повітря в Сирії після бомбардування, відсутність питної води в Індії та Судані, засуха в арабських країнах, зсуви в горах, посуха тощо).

Найгірше, коли гроші, надіслані внутрішніми або міжнародними мігрантами, були використані для допомоги своїм сім’ям чи громадам з метою подолання негативних наслідків кліматичних потрясінь чи стресових чинників. Наприклад, відремонтовані будинки після повені, закупка зрошувальної системи для ліквідації наслідків посухи, інвестування в обладнання для відновлюваної енергетики, лікування дихальних шляхів від забрудненого заводами чи природою повітря. COVID-19 і витрати держав на профілактику, обладнання та щоденні санепідемічні заходи — це вже приклад шкоди, завданої екологічними явищами, які точно не останні.

Цікаво, що аграрії в арабських країнах витрачають колосальні бюджети на фінансування магнітних коливань та обладнання, за допомогою яких створюються хмари та відбувається зрошування у потрібний день і час. В радянські часи для цього застосовували військові ракети. Від засухи, наприклад, в Саудівській Аравії, роблять тенти для захисту дерев від згорання на сонці.

Україна на це тільки дивиться з подивом. Однак вже час діяти, робити акцент на технології з виробництва водню, підвищувати енергоефективність і скоротити нераціональне використання енергії, на чому наголошувала українська делегація на COP26 (Climate Change Conference). Найголовніше — це оновлення більшості українського обладнання, його модернізація та швидкі темпи виконання зобов’язань в межах Угоди України про Асоціацію з ЄС.

Окуповані території в Україні — це яскравий приклад потенційних екологічних наслідків для держави, де внутрішньо переміщені особи через екологічні наслідки не можуть проживати навіть у зоні розмежування. Вартість логістики гуманітарної допомоги еквівалентна вартості гуртожитку на іншій території. В Україні кожна третя людина має алергічні реакції та проблеми зі шкірою внаслідок поганого Ph води та забруднених водойм загалом.

Саме тому міжнародні організації, такі як УВКБ ООН, МОМ, роблять акцент не тільки на підтримці інтеграції мігрантів у країнах перебування, але й на еко-friendly проєктах. Вертикальні мінітеплиці салату і петрушки, профінансовані цими організаціями в Німеччині сирійським біженцям, вирішили одразу три питання:

  • зайнятість цих осіб і створення робочих місць, адже теплиці розширилася:
  • збут у ресторани арабської кухні в Німеччині, що мінімізувало витрати на логістику, вартість та якість загалом;
  • підтримка нового формату агрофермерства з мінімальними витратами, враховуючи потребу на екологічну продукцію в регіоні.

У профільних наказах і документах, що стосуються зміни клімату (наприклад, Національні повідомлення до РКЗК ООН, Національно визначений внесок, Стратегія екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату тощо) повинно бути більше згадувань про роль кліматичних змін у міграційних процесах, адже завтра вже ви можете стати біженцем.

Отже, кожному громадянину можна зробити висновок – вже сьогодні потрібно інвестувати у свій клаптик землі у своєму ж регіоні та розвивати в сім’ях екологічну грамотність і культуру, що допоможе майбутньому поколінню раціонально використовувати природні ресурси.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати