17 березня 2021, 14:05

Як безпечно купити квартиру на вторинному ринку: алгоритм перевірки

Департамент містобудування та архітектури КМДА

На вторинному ринку нерухомості існує багато «підводних каменів», об які може спіткнутися покупець і це надто дорого йому коштуватиме. Аби уникнути такого песимістичного сценарію, перед купівлею нерухомості важливо провести ретельну перевірку всієї інформації про житло.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Як не потрапити в будівельну аферу під час купівлі нерухомості: лайфхаки для інвесторів"

Алгоритм такої перевірки навів заступник директора Департаменту містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації Юрій Тацій на своїй сторінці у Facebook.

Що треба зробити перед купівлею житла на «вторинці»:

  1. Отримайте довідку з Держреєстру речових прав на нерухоме майно про те, чи не перебуває квартира в арешті, або в іпотеці. Це можна зробити в Кабінеті електронних сервісів.
  2. Перевірте в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно або в Єдиному держреєстрі судових рішень правовстановлюючий документ на нерухомість (договір купівлі-продажу, договір дарування, свідоцтво про право на спадщину, рішення суду чи свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів). В ідеалі потрібен не витяг реєстру, а сам правовстановлюючий документ, який допоможе з’ясувати, на підставі чого попередній власник отримав своє право, в кого він придбав квартиру. Так можна «копнути» вглибину й прослідкувати історію житла.
  3. Дізнайтеся, чи не був теперішній або попередній власник нерухомості учасником судових процесів, які стосувалися квартири. Зробити це можна на вказаному реєстрі судових рішень або на порталі Судова влада України.
  4. Знайдіть нотаріуса, якому ви довіряєте, та через нього дізнайтеся попередню історію квартири – власників, можливі арешти, зняті арешти чи застави. Тобто він повинен здійснити не лише формальні дії для купівлі-продажу житла, а досконально вивчити реєстраційну справу. Фактично зробити все те, про що вказано в перших трьох пунктах.
  5. Перевірте, чи не претендуватиме на придбану квартиру інша особа – чоловік або дружина продавця, інші співвласники. Усі ці люди повинні дати свою згоду на продаж житла.
  6. Отримайте від продавця довідку про реєстрацію місця проживання осіб в квартирі. Перед купівлею вона мусить бути вільною від зареєстрованих, інакше ці люди претендуватимуть на користування житловою площею і тоді питання доведеться вирішувати через суд.
  7. Через Єдиний реєстр боржників дізнайтеся, чи не є продавець боржником.
  8. Особливу увагу звертайте на те, чи є пропонована вам ціна квадратних метрів ринковою. Занижена ціна – ознака того, що з квартирою щось не так.
  9. В договорі теж фіксуйте ринкову ціну квартири, не занижуйте її, адже у випадку проблем, ви зможете претендувати на повернення лише офіційно вказаної суми.
  10. Уважно вивчайте текст фінального договору про купівлю-продаж. За можливості, долучіть до цього фахового юриста, аби застрахуватись від неприємних несподіванок

Посадовець додав, що це далеко не повний перелік можливих дій задля безпеки при купівлі житла. Більш детальні консультації можна отримати від фахівців, але навіть слідування цим простим правилам суттєво знизить ризик стати жертвою аферистів чи шахраїв.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати