06 квітня 2020, 18:58

Відповідальності за порушення умов карантину підлягають всі особи - незалежно від наявності в них коронавірусу

Ст. 443 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлюється адміністративна відповідальність за порушення правил щодо карантину людей.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Коментар

97d738ef4c5c381ef6cdef7d1ffab092 Андрій Валенкоадвокат ЮК "АМБЕР"

"Дана норма є бланкетною, тому правила поведінки, порушення яких, є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності згідно ст. 443 Кодексу України про адміністративні правопорушення, встановлюються в інших нормативно-правових актах, які безпосередньо і визначають правила щодо карантину людей.

Одним із таких актів є Закон України "Про захист населення від інфекційних хвороб". Відповідно до ст. 29 цього Закону, карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них.

Згідно ч. 2 ст. 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.

Отже, Кабінет Міністрів України наділений повноваженнями встановлювати карантин та правила поведінки під час дії карантину, порушення яких є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності, відповідно до ст. 443 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Як відомо, 11 березня 2020 р. Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", відповідно до якої, з урахуванням змін та доповнень, на усій території України був установлений карантин з 12 березня 2020 р. до 24 квітня 2020 р.

Також постановою було затверджено ряд профілактичних і протиепідемічних заходів, встановлено для фізичних і юридичних осіб додаткові обов’язки і обмеження в їх правах, наприклад, обов’язок носіння в громадських місцях засобів індивідуального захисту (захисних масок).

Оскільки вказаною постановою встановлюються правила поведінки на період карантину для всіх без винятку громадян, які перебувають на території України, відповідальність, передбачену ст. 443 Кодексу України про адміністративні правопорушення, нестиме будь-яка особа, яка порушила встановлені цією постановою правила - незалежно від того, наявна в неї коронавірусна хвороба (COVID-19) чи ні.

Також, як вже було вказано вище, постановою №211, із змінами та доповненнями, з 6 квітня 2020 р. до 24 квітня 2020 р. було заборонено перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіратора або захисної маски, у тому числі виготовлених самостійно.

Встановлений вказаною постановою обов’язок носіння в громадських місцях захисних масок є протиепідемічним заходом, який, відповідно до ст. 3 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", мав би бути профінансований за рахунок державного бюджету. Тобто, в розумінні вказаної статті Закону, держава зобов’язана була спочатку закупити та роздати захисні маски, а потім вже вимагати від населення їх носіння.

Однак, ст. 117 Конституції України встановлено, що постанови Кабінету Міністрів України є обов'язковими до виконання.

Оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. №211 на сьогоднішній день залишається чинною та є обов'язковою до виконання, у зв’язку з цим, не дивлячись на те, що держава фактично не виконала свого обов’язку, передбаченого ст. 3 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", порушення громадянином обов’язку щодо носіння в громадських місцях захисної маски є підставою для притягнення його до відповідальності, передбаченої ст. 443 Кодексу України про адміністративні правопорушення".

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати