27 вересня 2023, 16:52

Верховний Суд розгляне питання про банкрутство ПАТ "УКРІНКОМ", яке може призвести до втрати державою 1,8 млрд грн

28 вересня Верховний Суд розглядатиме справу про банкрутство ПАТ "УКРІНКОМ" (справа №913/266/20). У разі визнання "Укрінкому" банкрутом держбюджет може втратити 1,8 млрд грн.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Суд визнав винним податківця у несанкціонованих діях з інформацією з обмеженим доступом".

Про це йдеться у колонці народної депутатки, голови Парламентської спецкомісії з захисту інвесторів Галини Янченко у співавторстві з директором-розпорядником Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Світланою Рекрут.

Компанія ПАТ "УКРІНКОМ" була створена акціонерами ПАТ "УКРІНБАНК" у 2016 році уже після того, як НБУ визнав банк неплатоспроможним, а ФГВФО запровадив у ньому тимчасову адміністрацію. Після того, як Фонд гарантування виплатив вкладникам банку 1,8 млрд грн, залучених як позики у держави, акціонери "Укрінбанку" ініціювали кілька судових процесів з оскарження процедури виведення банку з ринку. І, отримавши на свою користь судове рішення, що базувалось на процедурних порушеннях, у липні 2016 року внесли зміни до Єдиного державного реєстру (ЄДР), перейменували юрособу на ПАТ "Укрінком", змінили місце розташування юрособи з Києва на м. Сєвєродонецьк Луганської області та продовжили діяльність без банківської ліцензії та за межами банківського законодавства.

Водночас на користь нової юрособи були виведені усі активи ПАТ "Укрінбанк", що змусило ФГВФО зупини розрахунки з кредиторами банку. На сьогодні сума непогашених вимог кредиторів ПАТ "Укрінбанк" становить 3 млрд грн, зокрема 1,8 млрд грн, що мають бути повернуті Фондом державі.

"У разі визнання "Укрінкому" банкрутом… ні держава, ні вкладники не отримають нічого з коштів, які завинив їм банк. Адже банкрутство, що здійснюється за загальною процедурою, передбаченою для небанків, на відміну від банківського законодавства, не закріплює черговості отримання коштів вкладниками, не передбачає жодної пріоритетності прав вкладників на отримання відшкодування і очевидно, що воно на руку лише пов’язаним з власниками особам», — йдеться у колонці.

Ще у 2019 році Велика Палата Верховного Суду у справі №925/698/16 ухвалила рішення, за яким припинення банком банківської діяльності можливе виключно у порядку, передбаченому Законом про банки та банківську діяльність та Законом про систему гарантування вкладів фізичних осіб; банківське законодавство не передбачає правонаступництво у разі ліквідації банку.

Крім того, 19 липня 2023 року Велика Палата Верховного Суду ухвалила друге рішення, яким знову визнала, що ПАТ "Укрінком" не може бути правонаступником "Укрінбанку" (справа № 909/578/17).

"Аргументація Великої Палати Верховного Суду є більш ніж чіткою. Не можна просто взяти та ліквідувати банк, без дозволу та участі регулятора — НБУ, як це зробили колишні власники, банк є спеціальною фінансовою установою, діяльність якої регулюється спеціальним законодавством. Саме цим зараз займаються колишні власники "Укрінбанку". І дотепер блокують будь-яку можливість для Фонду гарантування вкладів повернути кошти державі та задовольнити вимоги вкладників", — наголошують авторки колонки.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати