02 листопада 2020, 10:15

Венеційська комісія відреагувала на рішення Президента звільнити всіх суддів КСУ

31 жовтня на сайті Ради Європи було опубліковано лист від Групи держав проти корупції (GRECO) та Венеційської комісії до Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Обнулення по-українськи. Навіщо КСУ переорав антикорупційне поле"

У листі йдеться про важливість незалежності Конституційного суду та відновлення довіри до суду: "Конституційний Суд відіграє важливу роль як воротар Конституції та її цінностей та як арбітр розподілу влади. Ми повністю погоджуємось з важливістю забезпечення довіри громадськості до Конституційного Суду, і ми б додали, що довіра інших державних установ є не менш важливою. Довіра не означає відсутність незалежності, навпаки: Конституційний Суд може користуватися довірою інших державних установ та громадськості лише в тому випадку, якщо він справді незалежний".

Окрім того, очільники GRECO та Венеційської комісії акцентували на тому, що рішення Президента повністю звільненити суддів КСУ є порушенням Конституції: "Довіру потрібно заслужити. Але це можна заробити лише в системі, яка поважає конституцію та верховенство права. Припинення повноважень суддів є грубим порушенням Конституції та основного принципу розподілу влади. Порушення Конституції, навіть якщо з безперечно вагомою причиною, не може призвести до культури конституціоналізму та поваги закону. Проте ми закликаємо вас врахувати несприятливі, глибокі та довгострокові наслідки для вашої країни можливого поспішного рішення про звільнення конституційних суддів.Ми рекомендуємо вам вивчити можливі альтернативні шляхи забезпечення того, щоб боротьба з корупцією у відповідності до міжнародних стандартів залишалася пріоритетом для вашої країни".

Нагадаємо, 28 жовтня 2020 року на сайті КСУ було опубліковане рішення суду, згідно якого суд визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає кримінальну відповідальність за недостовірне декларування. 

У Трансперенсі Інтернешнл Україна прокоментували дане судове рішення, та зазначили, що воно приведе до низки критичних змін — загрози безвізу, не отримання потрібного для виживання траншу Міжнародного валютного фонду та нівелювання антикорупційної реформи.

Колишній голова КСУ знайшов плагіат у рішенні щодо антикорупційної реформи

На виконання даного рішення суду НАЗК закрило доступ до реєстру декларацій.

У листі посла України при ЄС Миколи Точицького на адресу віцепрем’єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної зазначалося, що в ЄС вважають рішення КСУ підставою для тимчасового призупинення безвізу.

Водночас Ольга Стефанішина прокоментувала, що позбавити українців безвізу з ЄС через рішення КСУ не вдасться.

29 жовтня Володимир Зеленський оголосив про скликання термінового закритого засідання РНБО для визначення заходів невідкладної належної реакції держави на нові загрози та виклики національній безпеці й обороні країни.

На засіданні РНБО Президент України Володимир Зеленський дав доручення невідкладно зареєструвати у Верховній Раді законопроєкт, у якому передбачається відновлення доброчесності судочинства у Конституційному Суді. 

А в свою чергу на позачерговому засіданні Уряду ухвалено рішення щодо розблокування роботи НАЗК.

Окрім того, Президент України вніс до ВРУ як невідкладний законопроєкт "Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства" (№4288), яким пропонує припинити повноваження чинного складу Конституційного Суду.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати