18 грудня 2020, 17:44

В Україні стане можливою технологія онлайн вирішення спорів

Отримання систематизованої правової інформації про шляхи вирішення спорів щодо порушень ПДР, розлучень, а також стягнення аліментів, інформування щодо подальших дій, підготовка відповідних документів для звернення до суду, подання документів за допомогою ЕЦП зі смартфону стануть можливими за допомогою платформи «Пошук рішень», презентацію якої 17 грудня 2020 р. проводила програма USAID «Нове правосуддя». Ця платформа є результатом спільних зусиль програми USAID «Нове правосуддя» та її українських партнерів по запровадженню в Україні сучасних технологій онлайн вирішення спорів (ОВС).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Юридичний радник програми USAID «Нове правосуддя» Сергій Сученко звернувся до учасників з привітальним словом і зазначив, що розробка платформи «Пошук рішень» тривала понад рік, і вже готові результати її роботи. «Запровадження ІТ-рішень допоможе громадянам отримувати швидкі та якісні рішення у своїх справах, адже слід враховувати, що за дослідженнями, близько 66% українців постійно користуються ІНтернетом»,— підкреслив пан Сергій.

На думку голови Верховного Суду Валентини Данішевської, цей проєкт справді необхідний та актуальний, адже його ідея відповідає прагненням розвитку української судової системи. «На допомогу руху цифровізації прийшли сучасні виклики для судової влади. Насамперед, це пандемія, що перевела роботу в дистанційну форму, тож відеоконференції набули великого значення у плані забезпечення доступу до правосуддя. Ще одним викликом є критичне недофінансування судової системи, тому ми шукаємо шляхи, як оптимізувати, оцифрувати наші кроки в процесі розгляду судових справ з дотриманням усіх правил судочинства. Мабуть, ці життєві виклики допомагають нам у розвитку цих технологій, судових зокрема».

Пані Данішевська також зазначила, що судова система переживає кадровий голод і, відповідно, збільшилося навантаження на суддів. «Усі розробки, що допомагають прискорити розгляд справ, оптимізувати роботу суддів, є вкрай важливими. Я впевнена, що судді високо оцінять такі технології. До того ж, ця платформа взяла на себе розгляд так званих чутливих справ, і якщо це скоротить час очікування вирішення спору, це допоможе підвищити рівень довіри до правосуддя», — вказала пані Валентина.

Снимок

Голова Комітету з питань правової політики Верховної Ради України Андрій Костін позитивно оцінив платформу та зазначив, що використання таких технологій може скоротити час прийняття та пришвидшити отримання та виконання судових рішень: «Для мене дуже важливо, що цей проєкт не тільки про скорочення строків розгляду справ, а й про розширення доступу до правосуддя, про те, що найкращий результат розгляду справи — це досягнення консенсусу між сторонами, які готові виконати рішення. Також це про створення для громадян альтернативних способів  захисту прав, і цей варіант — під егідою судової влади». Як вказав парламентар, платформа «Пошук рішень» розрахована на вирішення простих справ у доступний для громадян спосіб, а також запевнив, що проєкт може розраховувати на підтримку з боку ВРУ.

Голова Ради суддів України Богдан Моніч висловив сподівання, що цей проєкт буде реальним поштовхом до запровадження електронного правосуддя. «Судді ніколи не будуть проти технологічних та нових рішень вирішення справ, адже велика завантаженість суддів не дає змоги забезпечити швидке вирішення справ, а технологічні рішення можуть цьому сприяти».

Провідний спеціаліст з питань боротьби з корупцією відділу сприяння розвитку демократії та врядування місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні Джей Тотт зазначив, що для пересічних громадян треба розробляти прості механізми вирішення справ: «Ми запустили цю платформу, щоб забезпечити надання простій людині необхідної інформації для вирішення її справи. Цей проєкт зможе зменшити витрати і додати швидкості у вирішенні спорів. Нам приємно, що Україна стає учасником технологічних рішень».

Керівник програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон запевнив, що програма сприятиме оптимізації робочих процесів судової влади України та реалізує запуск електронного суду. «Онлайн-вирішення спорів дає можливість людині вирішити просту, але важливу для неї проблему, і все, що для цього потрібно — це смартфон, планшет або комп’ютер. Цей проєкт дозволить онлайн подавати до суду заяви про порушення прав, тому було вирішено почати з категорії простих справ. За результатами тестування платформи можна сказати, що вона має просту навігацію і зручний дизайн. Крім того, передбачена можливість поширити використання платформи на всю Україну та додати й інші види справ для розгляду».

Суддя 4-го судового округу штату Колорадо Девід Прінс у своєму виступі, перш за все, наголосив, що ця технологія не є роботом-суддею — ця платформа служить інструментом комунікації. Есперт окреслив вигляд онлайн-вирішення спорів (ОВС) на практиці: спочатку користувач платформи описує суть своєї проблеми, далі через емейл платформа залучає відповідача скарги. Наступний етап — проведення онлайн-переговорів і заключний крок — досягнення юридично оформленої угоди. «ОВС можна охарактеризувати, як комунікаційну платформу для пошуку сторонами спільного рішення або отримання вказівок щодо документування справи. Крім того, платформа має можливість зв’язку з консультантом (людиною) у випадку, коли це потрібно. Система ОВС допомагає заповнити учасникам усі форми, необхідні для початку розгляду справи. Ця платформа дає можливість отримати традиційні рішення справ у новому форматі. Як комунікаційний майданчик, ОВС є технічною перевагою, яка еволюційно важлива і ніяк не шкодить правосуддю. Навпаки, це більш зручний спосіб спілкування з судом», — зазначив Девід Прінс.

Судовий адміністратор 20-го судового округу штату Мічиган Кевін Дж. Боулінг визначив ОВС як присудовий загальнодоступний простір, у якому сторони можуть зібратися для вирішення спору чи справи. За словами пана Кевіна, сфера застосування ОВС досить широка, адже цей інструмент може використовуватися, наприклад, для сортування проблем, надання юридичної інформації, деескалації конфлікту, структурування переговорів, пропонування рішень, вирішення питань безпеки тощо. «Стосовно питання «Для чого це потрібно судам?», то тут варто наголосити, по-перше, на тому, що платформа забезпечує простий доступ до правосуддя, незважаючи на різні бар’єри. Так само це може зменшити судові витрати на розгляд справ, сплата яких для деяких осіб може бути складною. По-друге, онлайн-платформа ефективніша, адже вона не залежить від сторін та графіку суду. По-третє, ОВС може забезпечити краще виконання рішень чи стягнення зборів, оскільки може встановити графік платежів, визначити платоспроможність сторін, забезпечити нагадування про сплату. Четвертою причиною, чому це корисно для суду, є те, що платформа вирішує справу, незважаючи на ідентифікацію сторін за ознаками статі, віку тощо, вона не дискримінує верстви населення і цим забезпечує справедливість, що є ключовим поняттям. Також запровадження ОВС демонструє задоволеність користувачів сервісом», — зазначив Кевін Дж. Боулінг.

Юридичний радник програми USAID «Нове правосуддя» Ольга Ніколаєва розповідала про історію розвитку ОВС, зокрема в Україні. Перш за все, світовими передумовами виникнення ОВС пані Ольга визначила наявність персональних комп’ютерів та інтернету, глибше розуміння та акцентування на правових потребах громадян, обмежений бюджет на правничу допомогу та фінансування судової системи, самостійність та співпрацю між сторонами. «ОВС — це технології, що вдосконалюють існуючі системи для економії часу, коштів, зменшення навантаження на суддів, полегшення доступу, а також технології, що вдосконалюють надання послуг, фокусуючись на потребах населення. Тому питання необхідності впровадження ІТ-платформ обговорювалося на конференціях. Зокрема, на останній експерти дійшли висновку, що в Україні необхідно зосередитись на досудовому врегулюванні спорів, розробці стандартизованих онлайн-зразків та форм та початку роботи над впровадженням онлайн-вирішення спорів, використовуючи наявні інструменти та ресурси». Ольга Ніколаєва також пояснила, як працює 4-ступенева судова модель: вона включає діагностування, інформування та самообслуговування; переговори сторін; фасилітацію/медіацію та вироблення рішення.

Юридичний радник програми USAID «Нове правосуддя» Сергій Сученко розкривав питання розробки та функціоналу платформи «Пошук рішень». Перш за все, він окреслив типи спорів, вирішення яких уже доступне на платформі: порушення ПДР, розірвання шлюбу (у випадку, коли немає майнового конфлікту) та стягнення аліментів. «Спочатку ми створювали візуалізовані мапи цього технологічного рішення. Етапи реалізації включали збір даних, підготовку технічного завдання, проведення тендеру та відбір розробника, розробку програмного забезпечення, пілотну експлуатацію (ми зараз на цьому етапі). Далі планується використання та подальший розвиток», — зазначив пан Сергій. Він демонстрував учасникам презентації роботу платформи «Пошук рішень»:

 Снимок1

Снимок3 

Снимок3

Для перегляду натисніть на зображення

Щодо функціональної частини платформи, то за її допомогою користувачі можуть отримати систематизовану правову інформацію, що автоматично адаптуватиметься під обставини кожної конкретної справи, прийняти поінформоване рішення щодо подальших дій, на основі зразків підготувати відповідні документи для звернення до суду або іншого органу  залежно від обраного способу вирішення спору, подати документи до суду за допомогою електронного цифрового підпису. «Також вже окреслені плани щодо розвитку системи: це інтеграція з системами судової влади, зокрема функціонування електронного суду; це створення особистого кабінету користувача, додання нових процесів та типів документів, запровадження спілкування та узгодження між сторонами спору, фасилітація та медіація», — визначив Сергій Сученко.

Голова Київського районного суду Одеси Сергій Чванкін зазначив: «На базі нашого суду було апробовано та запроваджено декілька проєктів: електронний суд, медіація, створення центру правосуддя. Судді та співробітники апарату брали участь у безлічі робочих зустрічей на координаційних нарадах з розробки та вдосконалення онлайн-платформ. Також у нашому суді відбулося тестування платформи «Пошук рішень». За результатами апробації можна сказати, що це веб-платформа зі зручною навігацією та привабливим дизайном, розроблена для надання можливості створення позовної заяви в суд, для оскарження постанови у справі про адмінпорушення, а також подачі позову в суд про розірвання шлюбу та витребування аліментів на виховання дитини». Пан Чванкін зазначив, що у їхньому суді вже розпочали просвітницьку роботу про переваги онлайн-суду, а співробітники суду підтримують популяризацію цієї ідеї серед інших судів України.

Суддя Київського районного суду Одеси Володимир Петренко, окреслюючи погляд суддів на платформу ОВС «Пошук рішень», вказав: «У будь-якому випадку це не заміна судді — це новий етап комунікативної платформи. І окрім розвантаження роботи судів, цей проєкт, перш за все, спрямований на громадян. Ця програма легко сприймається і доступна в застосуванні. Пересічний громадянин буде здатний подати правильний позов до суду, залучити необхідні докази, додатки. І це дозволить суддям отримувати правильно складені документи, які не треба буде переробляти, повертати. Ця програма дуже мобільна і має можливість удосконалення в плані розширення категорій справ, які розглядаються».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати