ПЕРЕКЛАД
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Офіс торгового представника США (USTR) 30 квітня 2021 року випустив свій щорічний Спеціальний звіт 301 про адекватність і ефективність захисту торгових партнерів США та забезпечення дотримання прав інтелектуальної власності.
Читайте також: "Американський гігант заплатив викуп російським хакерам"
«Права інтелектуальної власності спонукають наших творців, виробників і новаторів винаходити нові продукти і технології», – сказала посол Кетрін Тай. «Закони, політика і практика, що захищають ці права, повинні належним чином врівноважувати інтереси творців і тих, хто прагне використовувати їх творіння. Нездатність адекватно й ефективно захистити ці права на зовнішніх ринках шкодить економіці США, динамізму американських новаторів і засобів до існування наших робітників».
У річному звіті детально описані висновки USTR щодо більш ніж 100 торгових партнерів після значних досліджень і більш тісної взаємодії із зацікавленими сторонами. До важливих елементів Спеціального звіту 301 2021 рік належать:
• Період огляду Спеціального 301 звіту 2021 року охопив час пандемії COVID-19, найбільшої глобальної кризи в галузі охорони здоров’я за більш ніж століття. Головний пріоритет Сполучених Штатів – порятунок життів і припинення пандемії у Сполучених Штатах і в усьому світі. Як підтверджено в Дохінскій декларації про Угоду ТРІПС та громадську охорону здоров’я, Сполучені Штати, визнаючи роль захисту інтелектуальної власності (ІВ) в розробці нових ліків, поважають право торгового партнера на охорону здоров’я населення і, зокрема, сприятимуть доступу до ліків для всіх.
• Сполучені Штати уважно стежать за тим, як Китай виконує свої зобов’язання в рамках Економічної і торгової угоди між США та Китаєм (Угода про перший етап). У 2020 році Китай опублікував кілька проєктів правових і нормативних заходів, пов’язаних з ІВ, і завершив роботу над більш ніж десятком заходів. Примітно, що минулого року Китай вніс поправки в Патентний закон, Закон про авторське право і Кримінальний кодекс. Однак ці кроки до реформи вимагають ефективної реалізації і не відповідають всьому спектру фундаментальних змін, необхідних для поліпшення ландшафту ІВ у Китаї.
• Прикордонне, кримінальне та онлайн-переслідування контрафактної продукції залишається глобальною проблемою. Минулого року країни повідомили про значну кількість комплектів для тестування COVID-19, засобів індивідуального захисту (ЗІЗ), таких як N-95 і еквівалентних масок, а також миючих та дезінфікуючих засобів з Китаю, які були визнані підробленими. Широке поширення контрафакції на ринках електронної комерції Китаю, найбільших у світі, також посилюється міграцією незаконних продажів з фізичних на онлайн-ринки, які прискорилася під час пандемії COVID-19.
• Зберігаються побоювання з приводу агресивного просування Європейським Союзом політики виключення географічних зазначень. Сполучені Штати продовжують свою активну участь в просуванні та захисті доступу на зарубіжні ринки для американських експортерів продуктів, які ідентифікуються за загальними назвами або іншим чином продаються під раніше зареєстрованими товарними знаками.
У звіті також висвітлюється прогрес, досягнутий нашими торговими партнерами у вирішенні проблем прав ІВ, що викликають заклопотаність у Сполучених Штатах:
• Цього року Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) вилучено зі списку спостережень через вирішення Міністерством охорони здоров’я та профілактику проблем, пов’язаних із захистом ІВ фармацевтичних продуктів. ОАЕ також досягли прогресу у вирішенні давніх проблем, пов’язаних із забезпеченням ІВ, зокрема за рахунок посилення зусиль митниці Дубая, публікації процедур правозастосування ІВ кількома органами виконавчої влади, публікації щорічних статистичних даних щодо забезпечення ІВ Федеральною митницею та зусиль Департаменту економічного розвитку Аджмана щодо зменшення доступності підроблених товарів у торговому центрі Ajman China Mall, горезвісному ринку протягом останніх кількох років.
• Алжир переходить зі Списку пріоритетних спостережень до Списку спостереження завдяки крокам, які уряд вживає для залучення та співпраці із зацікавленими сторонами, вдосконалення зусиль щодо дотримання законів та зменшення бар’єрів доступу на ринок, пов’язаних з ІВ.
• Правоохоронні органи Бразилії за підтримки радника Міністерства юстиції (DOJ) з міжнародного злому комп’ютерів та інтелектуальної власності (ICHIP) для Латинської Америки і Карибського басейну, Секції комп’ютерних злочинів та інтелектуальної власності (CCIPS), Прокуратури США в Східному окрузі Вірджинія, Служби розслідувань національної безпеки (HSI), а також їх партнерів зі Сполученого Королівства (Великобританія) запустили «Операцію 404.2», яка захопила доменні імена кількох комерційних веб-сайтів, які займаються незаконним відтворенням і поширенням робіт, захищених авторським правом.
• У найбільш значній кримінальній справі, відповідно до нещодавно прийнятого Тайванем Закону про комерційну таємницю, з поправками суд постановив, що тайванська напівпровідникова компанія та троє колишніх співробітників були винні в крадіжці комерційної таємниці американської компанії з метою розробки напівпровідникових чипів китайським державним підприємством. Суд наклав на тайванську компанію штраф у розмірі 3,4 мільйонів доларів і засудив колишніх співробітників до 5–6 років позбавлення волі. У цій справі проводилося активне співробітництво зі слідчими і прокурорами США.
• У 2020 році Україна продовжувала робити позитивні кроки в напрямку створення прозорої, справедливої і передбачуваної системи колективного управління авторськими гонорарами. Відповідно до законодавства 2018 року, яке докорінно реформувало систему організації колективного управління (ОКУ), Україна провела відкриті конкурси та домоглася прогресу в завершенні акредитації двох додаткових ОКУ в 2020 році. Це слідує за акредитацією в 2019 році шести інших ОКУ відповідно до закону 2018 року. Деякі акредитовані ОКУ завершили переговори про виплату роялті та виплачують їх правовласникам. Щодо інших ОКУ, обраних відповідно до закону 2018 року, процес акредитації та переговорів по ліцензійних платежах триває.
Підсумок
Звіт «Special 301» – це щорічний огляд глобального стану захисту та дотримання прав ІВ. USTR проводить цю перевірку відповідно до розділу 182 Закону про торгівлю 1974 року з поправками, внесеними Законом про комплексну торгівлю та конкурентоспроможність 1988 року і Законом про угоди Уругвайського раунду.
USTR розглянув понад 100 торгових партнерів для Спеціального звіту 301 за цей рік і помістив тридцять два (32) з них до Списку пріоритетного спостереження або Списку спостереження.
У цьогорічному звіті торговельні партнери, включені до Списку пріоритетного спостереження, висловлюють найбільш серйозні побоювання щодо недостатнього захисту ІВ або правозастосування або дій, які іншим чином обмежували доступ на ринок для осіб, які покладаються на захист ІВ. Дев’ять країн – Аргентина, Чилі, Китай, Індія, Індонезія, Росія, Саудівська Аравія, Україна і Венесуела – перебувають у Списку пріоритетного спостереження. У майбутньому році ці країни стануть предметом особливо інтенсивної двосторонньої взаємодії.
Двадцять три торгові партнери перебувають у Списку спостереження і заслуговують двосторонньої уваги для вирішення основних проблем ІВ: Алжир, Барбадос, Болівія, Бразилія, Канада, Колумбія, Домініканська Республіка, Еквадор, Єгипет, Гватемала, Кувейт, Ліван, Мексика, Пакистан, Парагвай, Перу , Румунія, Таїланд, Тринідад і Тобаго, Туреччина, Туркменістан, Узбекистан і В’єтнам.
Залучення громадськості
USTR продовжив свій розширений підхід до діяльності по залученню громадськості до процесу Special 301 цього року. USTR запросив письмові матеріали від громадськості через повідомлення, опубліковане в Федеральному реєстрі 15 грудня 2020 року (повідомлення Федерального реєстру). Крім того, через COVID-19 USTR сприяв співпраці громадськості за допомогою письмових подань, а не особистих слухань, з міжвідомчим Спеціальним 301 підкомітетом Комітету персоналу з питань торгової політики (TPSC), направивши письмові запитання з проблем, що мають відношення до огляду тим, хто представив письмові коментарі, у тому числі представникам іноземних урядів, промисловості та неурядових організацій. USTR розмістив письмові запитання та письмові відповіді в інтернеті за адресою www.regulations.gov, номер справи USTR-2020-0041.
Повідомлення Федерального реєстру було представлено 50 неурядовими зацікавленими сторонами і 22 іноземними урядами. Матеріали, подані у відповідь на повідомлення Федерального реєстру, доступні для громадськості в інтернеті за адресою www.regulations.gov, номер реєстру USTR-2020-0041.
Джерело
USTR releases Annual Special 301 Report on Intellectual Property Protection.