31 липня 2020, 11:08

Українська економіка поступово відновлюється від коронакризи, - НБУ

Прес-служба НБУ

Економіка скоротиться на 6% за підсумками 2020 року, але у наступні роки її зростання становитиме близько 4%. В свою чергу, інфляція прискориться до 4,7% на кінець цього року і також буде близькою до середньострокової цілі Національного банку 5% у наступні роки. Про це йдеться у щоквартальному Інфляційному звіті за липень 2020 року.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Небанківські фінансові установи можуть приймати документи в Дії".

Про це повідомляє прес-служба НБУ.

У НБУ зазначають, що найгірший період для економіки вже позаду. Пом’якшення карантинних обмежень сприяє пожвавленню ділової активності. Досить м’яка монетарна та фіскальна політика підтримають економічне зростання в наступні роки. Втім, темпи відновлення будуть стримуватися все ще пригніченим споживчим та інвестиційним попитом, зокрема через високий рівень невизначеності щодо поширення коронавірусу.

Зокрема, відновлення буде нерівномірним за видами економічної діяльності:

  • найбільш постраждалі від карантинних обмежень галузі, зокрема сфера послуг, торгівля та транспорт частково відновляться вже в ІІІ кварталі. Однак через низький попит вони ще тривалий час не повернуться до докризового рівня;
  • відновлення в експортних галузях, зокрема металургії, відбудеться разом із зростанням світового попиту вже в наступному році. Сільське господарство, очікувано, буде серед видів економічної діяльності, які найменше постраждають саме від карантинних обмежень, проте цього року очікуються дещо менші обсяги врожаю через гірші погодні умови.
  • нові стимули для розвитку отримує IT-сектор, зокрема в частині проєктів із організації віддаленої роботи, а також внутрішній туризм.

Зазначається, що за час карантину рівень безробіття в Україні зріс, а зростання зарплат практично призупинилося. Рівень безробіття знижуватиметься поступово - бізнес буде обережним у розширенні штатів через ризик другої хвилі поширення вірусу. Водночас зростання реальних зарплат відновиться вже у наступному році.

Втім, вона залишатиметься в межах цільового діапазону 5% +/- 1 в.п. завдяки виваженій монетарній політиці. Вагомим проінфляційним фактором стане зростання реальних доходів населення. Базова інфляція прискориться до 4% разом із відновленням економічної діяльності. З огляду на світові тренди також зростатимуть ціни на енергоносії.

"У відповідь на поширення COVID-19 Національний банк вжив широкий спектр заходів, щоб зменшити турбулентність на фінансовому ринку України, а також підтримати реальний та фінансовий сектори економіки", - ідеться у повідомленні.

Насамперед НБУ створив умови, щоб позики для бізнесу та населення стали доступнішими. Для цього НБУ суттєво пом’якшив монетарну політику. З початку березня облікова ставка була знижена на 5 в.п. до рекордно низького рівня в історії України у 6%. 

Для банків також були пом’якшені вимоги щодо капіталу, фінансової звітності, стрес-тестування. Сьогодні банківська система стабільно працює, інфляція залишається низькою, а відсоткові ставки в економіці продовжують знижуватися. 

У НБУ відзначили, що стрімке поширення пандемії у світі, у тому числі в Європі, спричинило суттєве звуження сукупного попиту. Унаслідок цього економічна активність знизилася до найнижчих рівнів за останні 70 років, а значна кількість країн зіштовхнулася з ризиком дефляції. Це на тлі низьких цін на енергоносії призвело до загального зниження інфляційного тиску з боку країн - торговельних партнерів України.

Очікується, що до кінця поточного року інфляційний тиск на українську економіку з боку країн - торговельних партнерів все ж буде слабким через швидке вгамування ажіотажу та збереження млявого попиту. Втім, у наступні роки він зростатиме в умовах пожвавлення світової економіки і збереження м’якої фіскальної й монетарної політики у більшості країн.    

Нагадаємо, НБУ оприлюднив новий порядок фінмоніторингу небанківськими установами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати