У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт, яким пропонується визначити компенсаційні заходи за неналежні умови тримання засуджених до позбавлення волі, процедуру оскарження рішень комісії з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "ЄСПЛ: Режим тримання під вартою має враховувати стан здоров'я ув'язненого"
Що пропонується?
Проєктом Закону № 5653 від 11.06.2021пропонується, що у разі встановлення факту тримання особи у неналежних умовах в установах попереднього ув’язнення або виконання покарань, строк покарання, після якого може бути застосовано умовно-дострокове звільнення, може бути скорочено на строк, протягом якого особа трималася у неналежних умовах (зміни до статті 81 КК).
На підставі наведеної норми строк, визначений частиною третьою статті 81 КК після фактичного відбуття якого до засудженого може бути застосоване умовно-дострокове звільнення, може бути скорочений на строк, протягом якого засуджений утримувався у неналежних умовах в установах попереднього ув’язнення або виконання покарань.
Також проєктом Закону пропонується доповнити статтю 82 КК та передбачити, що у разі встановлення факту тримання особи у неналежних умовах в установах попереднього ув’язнення або виконання покарань, невідбута частина покарання, яка може бути замінена більш м’яким покаранням, скорочується на строк, протягом якого особа трималася у неналежних умовах.
Крім того, змінами до статті 91 КК пропонується визначити, що у разі встановлення факту тримання особи у неналежних умовах в установах попереднього ув’язнення або виконання покарань, надається можливість зняття судимості до закінчення строків, зазначених у статті 89 КК.
Факт та/або строк тримання особи, взятої під варту, засудженого у неналежних умовах встановлюватиметься рішенням комісії з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань.
Змінами до Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) проєктом Закону встановлюється можливість вирішення місцевим судом, в межах територіальної юрисдикції якого засуджений відбуває покарання, питання про оскарження рішення комісії з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань щодо встановлення факту та/або строку тримання у неналежних умовах (зміни до статей 537, 539 КПК).
Доповненням до статті 538 КПК пропонується передбачити право особи протягом 6 місяців з дня відбуття покарання у виді арешту або позбавлення волі звернутися з клопотанням до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого проживає, про встановлення факту та строку тримання особи у неналежних умовах в установах попереднього ув’язнення, виконання покарання.
Також на розгляд подано законопроєкт № 5652 від 11.06.2021, який закріплює та деталізує механізм реалізації права засуджених, які відбувають покарання у виді позбавлення волі, та осіб, взятих під варту, утримуватися в належних умовах, а у випадку порушення такого права звертатися до комісії з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань і в разі незгоди з рішенням вказаної комісії оскаржувати його в суді.