12 серпня 2024, 13:13

Стала відома дата слухань по суті в одній із «морських справ» України проти рф

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Незабаром буде винесено фінальне рішення у спорі щодо прав прибережної держави у Чорному та Азовському морях і у Керченській протоці (Україна проти російської федерації). Слухання по суті справи триватимуть у резиденції Постійного третейського суду (The Permanent Court of Arbitration) в Гаазі з 23 вересня до 5 жовтня 2024 року, йдеться у відповідному пресрелізі РСА.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Арбітражне провадження було відкрито 16 вересня 2016 року, коли Україна подала позовну заяву згідно з Додатком VII до Конвенції ООН з морського права 1982 року (UNCLOS). Україна звинуватила російську федерацію в грубому порушенні міжнародного морського права у прибережних, що перебувають під юрисдикцією України, водах Чорного та Азовського морів. Зокрема, Україна просить Арбітраж зобов’язати росію зупинити крадіжку вуглеводних ресурсів та надр у відповідних морських акваторіях, припинити узурпацію нею права регулювати рибальство, а також відшкодувати завдані збитки.

Однією з цілей України в даному Арбітражі є отримання відшкодування шкоди, завданої діями росії в Азово-Чорноморському басейні з моменту незаконної окупації Криму у 2014 році.

Арбітражний трибунал утворюється згідно з Додатком VII до Конвенції Організації Об’єднаних Націй з морського права під конкретний спір держав-учасниць Конвенції (UNCLOS). Так, при приєднанні до UNCLOS держави погоджуються на одну з передбачених обов’язкових процедур вирішення спорів. Вибір може бути зроблено з-поміж Міжнародного трибуналу з морського права, Міжнародного суду ООН, загального та спеціального арбітражу.

Далі відбувається звичайна для міжнародного судочинства практика розділення провадження на дві стадії (юрисдикційну та по суті). Юрисдикційний етап у спорі щодо прав прибережної держави у Чорному та Азовському морях і у Керченській протоці (Україна проти російської федерації) завершився влітку 2019 року. Звісно, росія заперечувала наявність в Арбітражного Трибуналу юрисдикції розглядати справу, ініційовану Україною за Конвенцією ООН з морського права. Рішення про прийнятність справи для розгляду позову України в частині Азовського моря і Керченської протоки, а також викрадення природних ресурсів Арбітражний трибунал у Гаазі підтвердив у лютому 2020 року.

Постійний третейський суд у Гаазі цього року відзначає 125-річчя роботи. Наразі PCA діє як реєстратор у шести міждержавних арбітражах, зокрема у двох «морських справах» України проти росії. Крім згаданої справи щодо прав прибережної держави у Чорному та Азовському морях, це також справа щодо затримання трьох українських військових кораблів та членів їхніх екіпажів, яке відбувалося восени 2018 року (так званий «Керченський інцидент»). Юрисдикційний етап пройдено, наразі справа також перебуває на етапі розгляду по суті.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати