02 березня 2021, 17:23

Які новели передбачає новий Кримінальний кодекс України?

Про новели та зміни до Кримінального кодексу України говорили під час другої сесії всеукраїнського форуму «Україна-30. Розвиток Правосуддя».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Розпочав обговорення проєкту нового КК України заступник голови комісії з питань правової реформи, глава делегації України в Групі держав Ради Європи проти корупції (GRECO) Михайло Буроменський. Він зазначив, що робота над загальною частиною Кримінального кодексу (далі — КК) вже завершилася і готова до представлення, а особлива частина має бути завершена до кінця весни. За його словами, проєкт КК — це нове бачення та нові підходи у кримінальному праві.

Член комісії з питань правової реформи при Президентові України, заступник голови робочої групи з питань розвитку кримінального права Микола Хавронюк зазначив, що потреба змін виникла через застарілий, радянський зміст положень, який не дає можливості реагувати на сучасні виклики. Ідеєю нового КК є те, що він має реально захищати інтереси потерпілих і бути зручним у користуванні для слідчих, прокурорів та суддів. Новелою кодексу є включення до його змісту окремої книги, присвяченої кримінальним проступкам. Після розробки концепції змін та роботи над загальною частиною наразі готуються розділи особливої частини і готовий драфт книги про кримінальні проступки. «Чинний КК ґрунтується на традиційній дихотомії «злочин–покарання», а така дихотомія вже не діє ніде у світі. При цьому варто зберегти необхідні основи. Наприклад, структура нового кодексу досить традиційна: загальна частина містить 3 книги, серед яких загальні положення про кодекс, про кримінальні правопорушення та кримінально-правові засоби та їх застосування. Особлива частина має 8 книг і розпочинається зі злочинів проти людини і громадянина. 9-ю книгою є положення про кримінальні проступки», — окреслив проєкт КК пан Хавронюк.

У новому кодексі визначено принципи, основні засади, на яких має будуватися матеріал, те, на що постійно мають дивитися судді, прокурори, адвокати та слідчі. Серед ключових засад є принцип законності, юридичної визначеності та пропорційності. З новел варто виділити новий розділ з роз’ясненням термінів, а також закріплення специфічної розрахункової одиниці, на підставі якої будуть нараховуватися штрафи та визначатися шкода. З’являється й розділ кримінально-правової кваліфікації. За попередніми розрахунками, через рік закінчений проєкт Кримінального кодексу мають подати на розгляд Верховній Раді України, а в 2023 р. він має бути прийнятий.

Член комісії з питань правової реформи при Президентові України, член робочої групи з питань розвитку кримінального права Олексій Горох присвятив свій виступ тлумаченню кримінально-правових засобів, що можуть бути застосовані до осіб, які вчинили злочини. Серед таких заходів можна виділити групи заходів покарання, реституції та компенсації, конфіскації майна та вилучення речі, а також заходів безпеки, серед яких новелою є оприлюднення інформації про особу, яка вчинила злочин.

Суттєвою зміною є скорочення кількості видів покарань з 12, які є зараз, лише до 3: штрафу, ув’язнення на певний строк та довічного ув’язнення. Щодо штрафів, то їх розміри становитимуть від 20 тис. до 400 тис. грн. При цьому сплата штрафу може бути розстрочена або відсторчена на рік. Ув’язнення передбачає строки від 3 місяців до 20 років, проте за злочини проти міжнародного гуманітарного права, що призвели до смерті людини, передбачено збільшення строку ув’язнення від 20 до 30 років. Довічне ув’язнення передбачено лише за злочини 9 і 10 ступенів. Важливо також відмітити, що довічне ув’язнення може зупинятися під умовою.

За вчинення кримінальних проступків пропонується ввести 4 види покарання: грошове стягнення (від 10 тис. до 20 тис. грн), безоплатні роботи (1–3 місяці), обмеження свободи пересування (від 15 днів до 3 місяців) та арешт (від 15 днів до 3 місяців).

Серед кримінально-правових засобів, що застосовуватимуться до юридичних осіб, виділені штраф, ліквідація юрособи з конфіскацією майна, заборона підтримки за рахунок публічних фінансів та заборона здійснення певної діяльності.

Член комісії з питань правової реформи, д.ю.н., доцент, заслужений юрист України Олександр Дроздов відзначив структурованість та логічність викладу статей та юридичну визначеність проєкту нового КК. Він також зазначив, що важливим моментом кодексу є врахування рішення ЄСПЛ у справі «Пєтухов проти України (№2)» у контексті правового регулювання довічного позбавлення волі. Наостанок експерт зазначив, що новели кодексу мають позитивно вплинути на кримінальне право України, але чимало положень все ж доведеться прояснити та перевірити на практиці.

Експерт програми «Права людини і правосуддя», д.ю.н., доцент Андрій Орлеан, оцінюючи положення нового кодексу, вказав на логічність постановки питань та моментів, пов’язаних з ратифікацією актів та внесенням зміни до КК, адже тепер закріплено, що зміни можуть вноситись не частіше, ніж раз на рік. «Наразі впроваджується ідея інструменту правильного складання процесуальних документів, і в цьому нові глави КК можуть допомогти, щоб таким чином усунути колізії та прогалини у застосуванні норм. У проєкті зник інститут звільнення від кримінальної відповідальності та ліквідовано поняття повторності, що є позитивними моментами. Проте суперечливим питанням є визначення поняття потерпілої особи, адже це таки процесуальна категорія. Також виникає питання щодо злочину з торгівлі людьми: у кодексі передбачено дію та наслідки такого злочину, але немає мети цієї дії. Загалом новий кодекс має багато важливих нововведень, які передбачають позитивний результат у регулюванні відносин», — підсумував пан Орлеан.

Завершився захід прямим включенням конференції Президента України Володимира Зеленського, який подякував європейським партнерам за підтримку реформи судочинства, та президента Європейської Ради Шарля Мішеля, котрий відзначив, що українці заслуговують на судову систему, що поважатиме народовладдя та враховуватиме інтереси громадян, а ЄС, зі свого боку, готовий експертно та фінансово підтримувати Україну на цьому шляху.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати