16 липня 2019, 17:52

"Скіфське золото" поки залишиться в Нідерландах: проміжне рішення суду

Апеляційний суд Амстердама опублікував проміжне рішення у справі про "Скіфське золото", яке зараз перебуває у Нідерландах. Поки що експонати залишаться там.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Суд вирішив, що потребує від сторін справи додаткової інформації щодо "можливого права власності та права оперативного управління" експонатами. На надання інформації сторони процесу мають два місяці.

До винесення остаточного рішення експонати залишаться на зберіганні у музеї Алларда Пірсона. Фінальне рішення суд має винести через 6-9 місяців.

Після анексії півострова Росією виникла суперечка з приводу того, чи повертати експонати у Крим, чи на підконтрольну українській владі територію.

У першій інстанції Україна виграла спір. Тоді нідерландський суд встановив, що саме їй мають повернути цінності на підставі нідерландського закону про спадщину, який базується на конвенції ЮНЕСКО від 1970 року, яка наголошує, що культурна спадщина належить суверенній державі.

Читайте також: Чи повернеться скіфське золото до України?

Зараз же Апеляційний суд вирішив, що закон про спадщину не ґрунтується на конвенції ЮНЕСКО, а тому його не можна застосовувати як підставу для винесення рішення у справі.

"Це означає, що держава Україна не може претендувати на Кримські скарби, як свою культурну спадщину, відповідно до закону про спадщину", - йдеться у рішенні суду.

Під час попереднього процесу суд керувався тим, що Крим не є країною і не може заявляти про своє право на об'єкти мистецтва. Тому рішення про те, кому мають повернути артефакти, повинен ухвалити український суд після того, як вони опиняться на території України.

Також у 2016 році Україну зобов'язали сплатити музею у Нідерландах 111 тисяч євро за зберігання експонатів.

Нагадаємо, скіфські коштовності перебувають у сховищах Музею Алларда Пірсона в Амстердамі уже майже 5 років. Їх вивезли до Німеччини та Нідерландів ще до анексії Криму наприкінці 2013 року в рамках виставки "Крим. Золотий острів у Чорному морі". Понад 550 коштовних об'єктів скіфської доби походили з кримських музеїв: Керченського та Бахчисарайського історико-культурних заповідників, "Херсонесу Таврійського" в Севастополі та Центрального музею Тавриди в Сімферополі.

Після анексії Криму Росією, (в березні 2014 року) музеї, які належали українській державі, опинилися поза її контролем. Із огляду на це Музей Алларда Пірсона відмовився повертати об’єкти Києву, аби уникнути можливих претензій з боку кримських музеїв, і передав це питання на розгляд суду. Нідерланди, як і решта країн Європейського Союзу, не визнають законність приєднання Криму до Росії.

 Основні аргументи України:

  • Експонати музеям не належали;
  • Цінності - частина Музейного фонду України;
  • Музейний фонд - власність держави;
  • Майно необхідно повернути власнику - державі.

Аргументи кримських музеїв:

  • Процес набув політичного характеру;
  • Експонати вивезли із Криму:
  • Договір про експозицію передбачав повернення предметів у музеї Криму;
  • Музей Алларда Пірсона має виконати умови договору й повернути експонати до Криму.

Джерело: BBC, de Rechtspraak

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати