23 травня 2025, 9:51

Аналітика IВ: відстеження еволюції ШІ за допомогою патентів

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Аналіз патентів надає унікальні відомості про розвиток технологій на світових ринках. Від конкурентної розвідки до майбутніх технологічних проривів аналіз патентних даних дає індикатори, які неможливо отримати з будь-якого іншого джерела.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Розвиток штучного інтелекту (ШІ)

Штучний інтелект – це масштабна технологія з безліччю сегментів. З кінця 2022 року, коли з'явився ChatGPT, увагу громадськості привернув сегмент ШІ, пов'язаний із генеративним ШІ (GenAI) та його здатністю створювати контент, який відчувається майже (чи, можливо, повністю!) людським.

В той час, як світ, як і раніше, зачарований GenAI, ця технологія продовжує розширювати кордони. Поточні зовнішні межі розвитку поєднуються навколо підмножини GenAI, званого агентним ШІ. У чому різниця? Агентний ШІ – це більше, ніж просто навчання даних і виробництво контенту. У цій ітерації ШІ «агент» навчається минулого й може покращити свою продуктивність у майбутньому. Агенти ще більше схожі на людей, оскільки можуть обробляти дані, розмірковувати, пристосовуватися до змін, а потім діяти без додаткового людського втручання, яке їх спрямовує. Компанії починають бачити потенціал у тому, що працівники мають «помічників», які допомагають їм виконувати завдання, звільняючи співробітників для виконання складнішої роботи. Постачальник CRM Salesforce, наприклад, у жовтні минулого року розгорнув систему помічника на основі ШІ під назвою Agentforce. Ця платформа допомагає клієнтам у медичній сфері (наприклад, керувати даними пацієнтів). В інших галузях вона може пропонувати комерційні пропозиції чи генерувати рекламні акції. Саме тут компанія IFI CLAIMS шукає сигнали щодо патентів на передові технології.

Агентний ШІ все ще зароджується і має пройти довгий шлях, але з будь-якою революційною технологією завжди варто знати, хто є першопрохідником, коли справа стосується охорони винаходів. Минулого року вперше за допомогою GenAI було здійснено такий аналіз. Оскільки ландшафт ШІ швидко змінюється (і це навіть не враховуючи ринкові потрясіння від тарифних залпів), IFI CLAIMS вирішила ще раз поглянути, щоб побачити, що змінилося за рік або близько того часу, як ми востаннє вивчали цю сферу. Ось аналіз конкурентного середовища – разом із деяким додатковим аналізом OpenAI та DeepSeek, які здивували ринки в січні, коли досліджували цю тему. DeepSeek також показав світові, як конкурентна картина ШІ може змінитися в одну мить. Стислий аналіз результатів дослідження подано нижче.

Частка генеративного ШІ в патентному пирозі

ШІ провів пошук патентних заявок за останні 14 місяців, щоб отримати уявлення про місце, яке генеративний ШІ займає в широкій картині ШІ. Загальні класифікації патентів на ШІ включають такі технології, як таксономії для GenAI – застосунків, які створюють текст, відео, зображення та аудіо, – де є великі мовні моделі з архітектурою впровадження слів, змагальні мережі та нейронні мережі, які називаються генеративними попередньо навченими трансформаторами (звідси і абревіатура GPT) GenAI. Розглядаючи заявки, подані тільки в USPTO, 24% цих патентів вважаються GenAI, що трохи вище, ніж у торішньому першому огляді цього простору.

Кількість патентів у сфері ШІ зростає

За останні 10 років трендова лінія для патентів як ШI, так і GenAI попрямувала вгору. Гранти (позитивні рішення) на патенти ШI зростали з річним темпом 38%, а заявки збільшилися на 31%. Для GenAI лінія ще крутіша: гранти збільшувалися на 58%, а заявки – на 52%.

За кількістю патентів ШІ лідирує Google

Аналіз патентів у сфері ШІ за цей період свідчить про першість компанії Google. У глобальному масштабі пошуковий гігант зареєстрував 1837 патентів у сфері ШІ, випередивши Samsung та Huawei. Google володіє кількістю патентів приблизно на 50% більше, ніж Microsoft, і майже вдвічі більше, ніж IBM на світовій арені. Ось приклад одного з патентів Google в області ШІ навчання нейронних мереж для виконання завдань машинного навчання. Коли доходить до патентів на генеративний ШІ, Google є лідером, але Microsoft, IBM і Nvidia також мають сильні позиції. Так, новий патент від IBM захищає рендеринг графіки сенсорного екрану в текст. А патент від Nvidia охоплює людські демонстрації завдання при навчанні моделей машинного навчання.

Складові патентів GenAI

Генеративний ШІ, як зазначалося, з'явився наприкінці 2022 року з появою ChatGPT. Але клас патентів, що заклав основу GenAI, – це технологія, яка вже кілька років перебуває на радарі IFI. Вона має назву «обчислювальні механізми на основі біологічних моделей» і допомогла просунутися в галузі медицини, мікробіології та вірусології. Вчені за її допомогою використовують дані та обчислювальну потужність для моделювання та прогнозування того, як організми реагуватимуть у різних умовах. Глибоке навчання, таке як тип, необхідний у згорткових нейронних мережах, є однією з фундаментальних технологій цього класу. Воно допомагає машинам розуміти контент способами, аналогічними до людського мислення, тому патенти GenAI роблять ставки на цю арену. Щодо інших допоміжних технологій, зверніть увагу, що можливості полягають у «розпізнаванні», «аналізі» та «розумінні». Усе це передбачає когнітивні можливості.

Розмова про покоління ШІ

Оскільки інвестиції в GenAI набирають обертів на ринку, такі компанії, як Nvidia та Google, впродовж останнього року приділяли найбільшу увагу патентуванню винаходів, що захищають наріжні камені технології: створення зображень, мовлення, тексту та відео. Проведений аналіз показує, які компанії приділяють найбільшу увагу цим чотирьом основам GenAI. Nvidia лідирує в області відео та зображень; Microsoft – в області тексту, а Google є лідером у галузі промови. Важливо відзначити, що більшість цих компаній, найімовірніше, захищатимуть свої права в кожній області, але не всі роблять кожну з чотирьох областей своєю головною метою. Так, IBM вкладає більшу частину своїх патентних зусиль у мову, текст та відео, а Adobe загалом концентрується на зображеннях, тексті та відео. Новий патент від Adobe захищає метод створення проектного документа з текстового запрошення. Intel, колос із виробництва чіпів, який упустив свій шанс і згодом втратив ринкову перевагу, схоже, відстає у своєму фокусуванні на GenAI порівняно з конкурентами за останній рік – важкий рік для компанії з багатьох напрямків. Хоча Intel позиціонує свої головні патентні стратегії на захисті зображень і відео, вона не має навіть близько такого фокусу, як у інших у цій галузі. Однак це не означає, що Intel вийшла із гри; компанія досягає успіхів в інших типах ШІ, як зазначено нижче.

Патенти державних агентів

Начебто GenAI недостатньо схожий на людину. Агентний ШІ – це нова межа у великому ландшафті ШІ. Технологія все ще перебуває в зародковому стані і, отже, не зовсім надійна, але розголос навколо цієї автономної технології ШІ, здатної міркувати та адаптуватися до нових середовищ, планувати та виконувати робочі процеси, зростає. І потенційні додатки агентного ШІ в таких галузях, як охорона здоров'я, фінанси та транспорт є багатообіцяючими, як тільки технологія стане розвиненішою. У межах всесвіту патентів на ШІ по всьому світу частка тих, хто заявляє про агентні новинки, відносно невелика – 5%. Серед заявок США за останній рік агентні властивості становлять 7% простору.

Глибокий аналіз патентів DeepSeek

DeepSeek – китайська компанія в галузі ШІ, яка розробляє великі мовні моделі з відкритим кодом. За офіційними даними, фінансується китайським гедж-фондом High-Flyer і базується в м. Ханчжоу, провінція Чжецзян, КНР.

На ранніх етапах збору досліджень для цього звіту компанія DeepSeek у січні зробила ефектну появу з моделлю ШІ, яка, за словами компанії, була такою ж гарною, як одна з моделей міркувань OpenAI – за малу частину вартості. Боротьба на фондовому ринку у відповідь на потенціал цієї загрози була жорсткою: падіння склало близько 1 трильйона доларів за день (близько 600 мільярдів доларів із них припало на Nvidia).

Тому представляє інтерес патентний портфель DeepSeek. Варто дізнатися, чи є у цього новачка (достатньо потужного, щоб змусити ринок здригнутися) будь-які патенти. Виявлено одну заявку від березня 2024 року: метод побудови набору даних для навчання моделі ШІ. Звернемо увагу, що Beijing DeepSeek Artificial Intelligence (дочірня компанія Hangzhou DeepSeek Artificial Intelligence) запатентувала з небагатьма іншими зв'язаними компаніями – практика, нерідка в Азії, особливо в Індії та Китаї. Також варто зазначити, що ці співвласники патенту мають рівні права на цю технологію – невелика, але важлива деталь для будь-якого інвестора, який шукає нові можливості.

Важко сказати, якою є стратегія захисту DeepSeek на даний момент, тому що один патент не може дати багато інформації. Компанія може покладатися у своїх розробках на комерційні таємниці. Або у процесі розгляду можуть бути інші патентні заявки. Поки DeepSeek та пов'язані з нею компанії захищають винаходи лише в Китаї.

Потрібно враховувати також підказки, вивчивши технології, що покриває патент. Основна класифікація цього патенту – G06N 5/00, яка зосереджена на вилученні правил даних. Це небагато, але якою б не була спільна патентна стратегія DeepSeek, ця конкретна технологія настільки важлива для компанії, що шукає захист.

Хоча наразі виявлено лише один патент DeepSeek для вивчення, ми можемо поглянути на групу партнерів DeepSeek, щоб побачити, які технології вони розробляють. Справедливо припустити, що DeepSeek, мабуть, цікавиться тими самими сферами. Було знайдено 26 патентів. Вони належать до основних технологічних галузей. Номер один – G06F 9/4881, який стосується ініціювання та перемикання програм. Машинне навчання також є там. Як і G06F 9/5038, що займається багатопрограмуванням та розподілом ресурсів.

Відкриття патентної фотографії OpenAI

Коли компанія IFI CLAIMS провела перше сканування OpenAI минулого року, було виявлено менше п'яти патентів, що є дивним для такої інноваційної компанії. Можна припустити, що творець ChatGPT значною мірою спирається на комерційні таємниці для захисту своїх інновацій. Цього року аналіз показує, що OpenAI набагато активніше захищає свої винаходи патентами; їх виявлено 39 у цій останній перевірці, що відповідає визнанню компанією «ролі, яку патенти грають у технологічному ландшафті», згідно із заявою на її вебсайті.

Компанія шукає патенти як у США, так і в усьому світі. Головною технологією, за якою женеться компанія, є машинне навчання, а також G06F 40/30, клас, присвячений дискурсу та представленню діалогу. Вона також винаходить навколо угод щодо програмної інженерії у програмній документації та створенні вихідного коду. Інформаційний пошук та нейронні мережі є додатковими ключовими технологіями для цього стартапу. OpenAI заявляє, що використовуватиме свої патенти тільки в оборонних цілях – «доти, доки жодна зі сторін не загрожуватиме або висуватиме претензії» компанії.

Підсумовуючи, зазначимо, що Google домінує в патентних заявках на ШІ. За даними IFI Claims, вперше наданим Axios, Google обігнала IBM і стала лідером у галузі патентів, пов'язаних із генеративним ШІ, а також лідирує в новій області агентного ШІ. Чому це важливо: патентні заявки, хоча вони і не є прямим показником інновацій, вказують на сферу підвищеного дослідницького інтересу, а кількість патентних заявок на генеративний ШІ в США за останні місяці зросла більш ніж на 50%. 

«Різке зростання кількості заявок на патенти, пов'язані з ШІ, є ознакою того, що компанії активно шукають захист своїх технологій ШІ, що також призводить до збільшення грантів», – заявила представник IFI Claims Лілі Якурчі у своїй заяві для Axios.

Згідно з опублікованим аналізом, у рейтингу патентів для агентів у США лідирують Google і Nvidia, за якими слідують IBM, Intel і Microsoft. У світовому масштабі Google і Nvidia також очолюють список патентів, виданих агентами, проте до першої десятки також увійшли три китайські університети, що підкреслює місце Китаю як головного конкурента США в цій галузі.

У світовому рейтингу генеративного ШІ Google також є лідером, але шість із 10 найкращих світових місць зайняли китайські компанії або університети. Microsoft посіла 3 місце, а Nvidia і IBM також увійшли в першу десятку.

У дослідженні IFI Claims було виявлено лише один патент, пов'язаний із китайською компанією DeepSeek, – на метод побудови навчальних даних. У рейтингу США за генеративним ШІ компанії Google і Microsoft очолили список патентних заявок у США, обігнавши попереднього лідера IBM.

До десятки найкращих також увійшли Nvidia, Capital One, Samsung, Adobe, Intel та Qualcomm. Багато з тих самих імен з'явилися в загальному списку патентних заявок США, пов'язаних з ШІ. Водночас Google опинилася на першому місці, за нею йдуть Microsoft, IBM, Samsung і Capital One. У глобальному масштабі список очолила компанія Google, за нею слідують Huawei та Samsung.

За даними аналізу IFI, ні Meta, ні OpenAI не увійшли до першої десятки, хоча OpenAI за останній рік активізувала свою патентну діяльність. Meta зосередила зусилля на розробці програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом, а OpenAI заявляє, що має намір використовувати свої патенти лише «в оборонних цілях».

У цифрах: загалом кількість патентних заявок у США, пов'язаних із генеративним ШІ, зросла на 56% минулого року і досягла 51 487. Видані патенти у США також зросли на 32%. Генеративний ШІ становив 17% патентних заявок США, пов'язаних із ШІ, тоді як агентний ШІ становив 7%. У всьому світі 23% патентних заявок були пов'язані з генеративним ШІ та 5% з агентним ШІ. Водночас багато розробок технологічних компаній у сфері ШІ зберігається в режимі комерційної таємниці. Аналізоване нами дослідження охоплює 14-місячний період з лютого 2024 року до квітня 2025 року.

Патентний ландшафт у сфері генеративного ШІ за 2024 рік

Запуск ChatGPT від OpenAI у 2022 році спричинив бум використання генеративного ШІ (GenAI) як приватними особами, так і в різних галузях, таких як розробка ліків, аналіз медичних зображень і дизайн продуктів. Це призвело до різкого зростання кількості патентних заявок на ШІ, кількість яких з 2017 року збільшилася більш ніж на 800%. Цей огляд ґрунтується на Звіті Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) про патентний ландшафт у сфері генеративного ШІ за 2024 рік.

GenAI створює новий контент, такий як текст, зображення, аудіо та відео, за запитом. Він становить невелику частину досліджень у галузі ШІ, оскільки публікації сімейства патентів GenAI становлять лише 6% публікацій сімейства патентів ШІ, а дані про патенти публікуються приблизно через 18 місяців після подачі заявок… Розробка архітектури глибокої нейронної мережі Transformer у 2017 році прискорила прогрес ШІ, а нещодавні досягнення в галузі глибокого навчання, алгоритмів машинного навчання, доступність великих наборів даних та збільшення обчислювальних потужностей значно просунули GenAI вперед.

Поточні дослідження зосереджені на зменшенні розміру моделі, покращенні управління генерацією та пошуку нових застосувань… Китай домінує в патентуванні GenAI, публікуючи з 2017 року більше заявок щороку, ніж всі інші країни разом узяті. Китайські винахідники пов'язані з більш ніж 38 000 патентних сімейств з 2014 по 2023 рік, тоді як США посідають друге місце з 6300 патентами. Великобританія лідирує в Європі з 714 патентами за цей період…

Китайські компанії Tencent, Ping An Insurance Group та Baidu є найбільшими власниками патентів у GenAI, а вісім із десяти найбільших дослідницьких організацій є китайськими. Американські компанії IBM та Alphabet також займають високі позиції. OpenAI почала подавати патентні заявки лише у 2023 році, можливо, через своє некомерційне походження та відкритий вихідний код або стратегію захисту комерційної таємниці. Шість патентних заявок у США були опубліковані на його ім'я в першому кварталі 2024 року, що свідчить про стратегічні зміни, і ВОІВ відзначає потенційний ризик для IP-стратегії…

Більшість сімейств патентів GenAI стосуються обробки зображень і відео, за ними йдуть обробка тексту, мови та звуку. Хоча в інших сферах, таких як 3D-моделі зображень та програмне забезпечення, існує менше патентів, найбільше зросла кількість патентів, пов'язаних із молекулами, генами та білками…

Китай відповідає за майже 70% світових публікацій патентних сімейств GenAI, а кількість патентних сімейств за участю китайських винахідників зростає на 50% на рік, що трохи менше від темпів зростання Індії, які становлять 56%. Очікується, що GenAI матиме значний фінансовий вплив у багатьох галузях: за оцінками McKinsey, він може додавати $2,6-4,4 трлн щорічно, особливо в банківській сфері, високих технологіях та науках про життя. Очікується, що це також сприятиме зростанню ВВП і доходів на національному рівні. Оскільки GenAI продовжує розвиватися і через 18-місячну затримку в публікації патентів, деякі з його найцікавіших винаходів можуть бути ще не відомі широкому загалу.

Патентна активність у галузі ШІ в Україні

У 2016-2021 рр. Україна отримала лише 16 патентів із 32 0878, або 0,005% світових патентів у сфері ШІ. Всього Україні як пріоритетній країні належить 130 патентів, з яких у період 2000–2021 рр. отримано 126 патентів. Найвища патентна активність в Україні спостерігалась у 2010–2014 рр. Серед цих патентів до «живих» (чинних) належать 68 од. , або 54%, до «мертвих» (через несплату зборів або термін дії яких закінчився) патентів – 55 од., або 43,7%.

Аналізуючи патентну статистику ВОІВ по Україні, бачимо незначну кількість патентних заявок (патентні публікації за технологією), що підпадають під категорії «Комп’ютерні технології» та «ІТ-методи для управління». Так, між 1980-2018 рр. було опубліковано лише 740 таких заявок. Порівняно із загальною кількістю 58 845 опублікованих заявок, це становить 1,26%.

Безумовно, досвід США, КНР та ЄПВ у цій сфері заслуговує на увагу. У Керівництві щодо проведення експертизи Європейського патентного відомства (ЄПВ) щодо комп’ютерних програм ще у 2018 р. з’явився розділ, що стосується ШІ і машинного навчання (G-II3.3.1), які спочатку визначаються як обчислювальні моделі і алгоритми класифікації, кластеризації, регресії і зменшення розмірності. Згодом з’явилась удосконалена редакція.

Україні необхідно імплементувати норми Керівництва США і ЄПВ щодо винаходів, реалізованих на комп’ютері. Адже нові Правила складання, подання та розгляду заявки на винахід та заявки на корисну модель, затверджені наказом Мінекономіки від 09.09.2024 №23301, не відображають цих аспектів. Лише комплексний підхід (зміни до законодавства та підзаконних актів, стимулювання і удосконалення експертизи заявок на винаходи) дасть можливість підвищити винахідницьку активність у цій сфері.

Використані джерела

IFI Insights: Tracking the Evolution of AI With Patents. https://www.ificlaims.com/news/view/evolution_of_ai_with_patents.htm

Ina Fried Exclusive: Google dominates AI patent applications https://www.axios.com/2025/05/15/ai-patents-google-agents

Amelia Ross. Generative AI and the Race for Patent Protection: Insights from WIPO’s Patent Landscape Report // Keltie LLP https://www.keltie.com/knowledge/generative-ai-and-the-race-for-patentprotection-insights-from-wipos-patent-landscape-report

Андрощук Г.О., Кваша Т.К. Цифрові інструменти аналітики інтелектуальної власності // Цифрова економіка: зростання ролі інтелектуальної власності: збірник наук. праць / за науковою редакцією к.е.н., доц. Г.О. Андрощука, д.е.н., проф. О.Б. Бутнік-Сіверського; НДІ ІВ НАПрН України. К.: Інтерсервіс, 2023. С.66-80.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати