04 лютого 2021, 10:48

Середа — «маленька субота»: як шведи розподіляють робочий тиждень

4 роки тому шведський механізатор Гарпо Адольфссон і кілька його колег почали зустрічатися в ніч на середу, щоб «розбити» робочий тиждень. Вони по черзі готують їжу вдома і вечеряють разом при світлі свічок. Це є прикладом скандинавської культурної традиції «маленької суботи», або lillördag, зазначає веб-сайт BBC.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Як можна поєднати адвокатуру та TikTok"

Зміст цієї традиції полягає у тому, що середа розглядається як можливість проведення невеликих урочистих свят. За словами завідувача кафедри та старшого викладача Стокгольмського університету Рікарда Грассмана, вираз походить від того часу, коли слуги та покоївки працювали по суботах, а замість них мали вихідний. «Історично склалося так, що з того часу він почав діяти як своєрідне маленьке свято посеред тижня, коли людям потрібен час, щоб випустити пару».

Оскільки пандемія стирає межу між робочими днями та вихідними, запозичення цієї північної традиції може стати способом поділу робочого тижня і навіть внести трохи святкування та полегшення у повсякденність за рахунок ще одного дня вдома. «Це особливо вітається в той час, коли визначення пріоритетів для здоров’я та щастя є як ніколи важливим, — каже Грассман. — Наявність більш розміреного, помірного погляду на баланс між роботою та особистим життям створює стійке відчуття того, що означає щастя».

У цей день студенти університету можуть проводити вечірки зі спеціальними стравами в пабі, або «маленька субота» може бути тихим вечором з родиною та друзями чи просто приводом побалувати себе і відпочити. В Instagram можна зустріти десятки тисяч публікацій з тегом # lillördag.

За словами доцента Інституту досліджень стресу Стокгольмського університету Констанце Лейневебер, сприйняття середи як «маленької суботи» може зробити робочий тиждень більш стерпним. Особливо зараз, коли наші робочі дні, здається, не мають кінця. «Ви можете ставити менші цілі протягом тижня, яких зможете досягти і отримати винагороду за це, та водночас ви не втратите контекст і структуру робочого часу», — запевняє Констанце Лейневебер.

«Хоча Швеція посідає перше місце за Індексом гендерної рівності в ЄС-2020, жінки все ще переживають більший ризик емоційного виснаження через відсутність балансу між роботою та особистим життям», — каже Лейневебер, яка вивчає конфлікт між роботою та сім'єю в північних країнах. Її дослідження показують, що жінки рідше, ніж чоловіки, використовують свій час поза роботою для релаксації, більше зосереджуються на побутових та сімейних потребах.

Наприклад, для матері 2 дітей, що живе в Стокгольмі, Аніти Клеменс та матері 5 дітей Анни Сьодерлунд практика відпочинку lillördag стала ще важливішою для їхнього життя під час Covid-19. У «маленьку суботу» вони балують дітей солодощами і організують сімейні вечері. 6 років тому ця традиція надихнула Аніту з її чоловіком запустити підкаст під назвою Lillelördag, який вони випускають щосереди. Вони обговорюють питання табу, пов’язаних зі стосунками, материнством та способом життя, звільняючись і живучи своїм девізом: «У маленьку суботу нічого не є святим». Їхня програма Clemence and Söderlund накопичила велику кількість слухачів, а Lillelördag — один з 50 найкращих підкастів Швеції. За словами Клеманс, вона була зворушена, почувши, що підкаст відіграє важливу роль у житті слухачів під час пандемії, забезпечуючи їм веселий саундтрек для прогулянок на свіжому повітрі та обідніх перерв. «Маленькі суботи — це збереження розуму, — сміється Клеменс. — Ми завжди закликали слухачів побалувати себе в «маленьку суботу чимось зайвим, просто тому, що це і нам допомагає».

Без остаточного кінця пандемії — і, як наслідок, наших затяжних робочих тижнів — запозичення скандинавської практики lillördag може допомогти нам щотижня чекати чогось особливого як приємної перерви в одноманітності.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати