25 листопада у Комітеті з питань правової політики Верховної Ради України пройшла робоча зустріч з обговорення проекту Закону України про медіацію. Окрім членів Комітету участь в заході взяли представники організацій медіаторів: "Національна асоціація медіаторів України", "Українська академія медіації", "Асоціація сімейних медіаторів України", "Ліга медіаторів України", "Центр медіації та діалогу", "Спілка бізнес-медіаторів", Центр дослідження медіації та діалогу при Національному університеті «Києво-Могилянська академія», «Інститут альтернативних рішень», «Простір безсуду». Захід відвідали заступник міністра юстиції України Олександр Банчук разом з фахівцями Міністерства юстиції України, народні депутати України з інших комітетів, представники Комітету з питань медіації Національної асоціації адвокатів України, представники юридичних фірм, науковці, представники міжнародних інституцій в тому числі. Відкрила робочу зустріч Голова Комітету з питань правової політики Ірина Венедіктова. Очільниця Комітету зазначила, що тематикою медіації займається достатньо давно і висловила сподівання, що нарешті буде прийнятий довгоочікуваний Закон України «Про медіацію». Модератором заходу став Заступник Голови Комітету з питань правової політики Верховної Ради України, Голова підкомітету з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини та альтернативного розв’язання спорів Андрій Костін.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Учасники робочої зустрічі продискутували найбільш контраверсійні положення проекту закону. Зокрема питання віку та рівня освіти медіатора. Присутніми була поставлена під сумнів вимога про вищу освіту та встановлення мінімального віку, з огляду на існування таких видів медіацій, як, приміром, шкільна чи сімейна, де немає необхідності висувати такі жорсткі вимоги.
Доволі гострим виявилося питання про підготовку медіаторів. З одного боку учасники заходу наголошували на тому, що якщо буде закріплено значну кількість годин для підготовки медіатора, то це ускладнить можливість наповнення ринку кваліфікованими медіаторами, натомість інші учасники наполягали на тому, що з огляду на зняття вимоги про вищу освіту для медіаторів є необхідність збільшити кількість годин на підготовку. Загалом же мова йшла про 45-90 годин.
Висловлена одним з учасників заходу ідея про ведення реєстрів медіаторів судами не знайшла підтримки у присутніх. Натомість більшість висловилася, що виконання угоди за результатами медіації має бути добровільним, оскільки інакше це вже не буде медіацією в її класичному розумінні.
Ще одним питанням, яке викликало жваву дискусію серед присутніх стало питання про строк, на який суд має призупиняти розгляд справи для проведення медіації. Позиція представників судової влади про встановлення такого строку у 30 днів не знайшла підтримки серед учасників заходу. Після довгої дискусії учасники відмовилися і від пропозиції про не встановлення максимального строку для медіації. Врешті, переважна більшість медіаторів дійшла консенсусу, що цей строк має бути не більше 6 місяців з огляду на особливості певних видів медіацій.
Після завершення заходу його учасники зауважили, що проект закону враховує сучасні тренди кращих практик запровадження медіації у світі та що вони повертаються до дому з приємним післясмаком від зустрічі з депутатами та впевненістю в тому, що цього разу все вийде - рамковий Закон «Про медіацію» буде прийнято!