29 жовтня 2021, 13:11

Резонансне ДТП у Харкові: коли безкарність дорівнює смерті

26.10.2021 р. близько 20:40 в районі перехрестя вулиць Гагаріна та Одеської міста Харкова водій «Infiniti» намагався перетнути перехрестя на червоний сигнал світлофора та зіштовхнувся з машиною «Chevrolet». Внаслідок аварії 58-річний водій «Chevrolet» загинув на місці, троє пасажирів «Infiniti» (двоє чоловіків 19 років та 16-річна дівчина) з тяжкими травмами доставлені до лікарні.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про обставини ДТП повідомили на брифінгу представник Слідчого управління поліції Харківщини Олександр Умніков та начальниця патрульної поліції регіону Альона Стрижак.

Чим викликаний резонанс у справі?

Водієм «Infiniti» виявився 16-річний студент одного з харківських технікумів Микола Харківський. Автомобіль зареєстрований на матір водія, а Микола Харківський сів за кермо незаконно — без прав. При чому вчиняв він так вже не вперше. Винуватець аварії вже неодноразово притягався як до адміністративної, так і до кримінальної відповідальності.

У 2019 р. Харківський вчинив стрілянину з пневматичного пістолета у супермаркеті. В результаті події 39-річна жінка та її 19-річний син отримали тілесні ушкодження. «Водій, дійсно, притягувався до кримінальної відповідальності, є вирок Червонозаводського суду Харкова від липня цього року. Він засуджений до двох років позбавлення волі з умовним відбуванням покарання на один рік. Його засудили за умисне спричинення тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості», — повідомив на брифінгу начальник відділу Слідчого управління поліції.

У вересні цього року екіпаж патрульної поліції зупинив його за порушення правил дорожнього руху. За керування авто без водійських прав він був притягнутий до адміністративної відповідальності. «Було складено два протоколи, які направлені до суду. Подальший розгляд цих протоколів буде здійснювати Дзержинський райсуд міста Харкова. Судовий розгляд цих порушень суд призначив на 09.11.2021 р.», — повідомила Альона Стрижак.

Відчуваючи повну безкарність, він зухвало поводився як під час затримання патрульними у вересні, так і під час стрільби в супермаркеті у 2019 р. За словами Влада Васильєва, потерпілого після стрільби в супермаркеті, Микола Харківський погрожував йому та його сім'ї. Говорив, що ми ніхто, а його куртка коштує більше, ніж моя сім'я, і я таких грошей не побачу. Про цілковиту розбещеність та швидкісну їзду Харківського також повідомляє місцевий телеграм-канал «Харьков 1654».

За словами блогерки Анни Кривуць, Микола неодноразово хизувався впливовими батьками та неодноразовими порушеннями правил дорожнього руху. Також він почав відправляти відео, як перетинає подвійну суцільну та їздить на червоне світло. «Можу собі дозволити робити будь-що, оскільки будь-яке питання вирішується за 100-200 доларів», — заявляв Микола Харківський.

Не дивно, що у суспільства виникла пересторога, що і в цій справі неповнолітній може уникнути належного покарання за свої дії.

Що інкримінують водію?

Кримінальне провадження щодо ДТП відкрите за ч. 2 ст. 286 Кримінального кодексу України, за фактом порушення правил безпеки дорожнього руху особами, які керують транспортними засобами, що спричинило смерть потерпілого. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 8 років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до 3 років або без такого.

В ранці 28.10.2021 р. ухвалою слідчого судді Київського районного суду м. Харкова Миколі Харківському був обраний запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права внесення застави неповнолітньому.

Примітка: відповідно до ст. 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Чому вина у ДТП лежить не тільки на юнакові?

Насправді, вину з Харківським повною мірою розділяють як батьки, так і представники Національної поліції України. Перші – за те, що належним чином не виконували батьківські обов’язки та забезпечили можливість кермувати автомобілем. Другі – за те, що не вчинили превентивних дій щодо Харківського після притягнення його до адміністративного покарання за керування автомобілем без водійських прав.

Сумна статистика

На жаль, кейс Харківського лише збільшує і без того сумну статистику смертельних ДТП на дорогах країни. При чому винуватцями стають як відомі особи, так і пересічні громадяни.

Два місяці тому Народний депутат України від партії «Слуга Народу» Олександр Трухін, будучи напідпитку, спричинив ДТП дорогою з Полтави до Києва. Внаслідок ДТП тілесні ушкодження отримали шестеро людей, серед яких двоє дітей.

24.10.2021 р. у Житомирській області водій, перебуваючи у стані сп’яніння, спричинив ДТП, виїхавши на зустрічну смугу, де зіштовхнувся з автомобілем ВАЗ 2101. Внаслідок зіткнення загинуло сімейне подружжя.

26.10.2021 р. у Підгородньому Дніпропетровської області водій BMW, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, влетів в електроопору, внаслідок чого загинула 17-річна дівчина.

Прикро, що цей список поповнюється ледь не щодня. Кейс із 16-літнім підлітком став лише квінтесенцією проблеми, яка вже давно стала загрозою національного рівня.

Коментарі експертів:

воло1

Вадим Володарський, адвокат

Якими мали бути дії поліції після зупинки водія без прав у вересні?

Його мали відсторонити від керування, а також з’ясувати, хто передав керування транспортним засобом особі, яка не має посвідчення водія, та притягнути цю особу до адміністративної відповідальності. Зараз має вирішуватися питання притягнення вже до кримінальної відповідальності за таку передачу керування, що спричинила смерть особи. Адже перше питання, яке має поставити слідство у цій справі – як неповнолітня особа без водійських прав опинилася за кермом авто?

GEX_6351

Владислав Грищенко, радник Ario Law Firm

Якими мали бути дії поліції після зупинки водія без прав у вересні?

Фактично поліція на той момент встановила, що автомобілем, — засобом підвищеної небезпеки, — керує особа, яка не має на це жодного права. Ба більше, згідно з його віком і відсутністю посвідчення водія, й не може мати права. Відповідно, в такому випадку поліція мала б висадити з авто такого “водія”, викликати власника авто, з'ясувати чому за кермом сидить неповнолітня особа, встановити її.

Водій аж ніяк не мав би продовжувати рух. Це все одно, що зупинити водія в стані сп’яніння, встановити сп’яніння та сказати — «ну то їдьте далі». А от ці протиправні дії поліції, надалі створювали у водія почуття безкарності, що й призвело до відносно логічного, але не менш трагічного фіналу у вигляді смерті іншого водія та травмування ще кількох осіб. Саме в силу грубого нехтування як правилами дорожнього руху, так і моральними засадами.

Що робити аби в подібних ситуаціях справу не спустили на «гальма»?

Будь-яку справу не можна спускати «на гальма». Тому що навіть на прикладі зі згаданим підлітком, таке «спускання» факту управління автівкою без прав опосередковано призводить надалі до більш трагічних наслідків. Сам факт того, що виникає питання: як не дати спустити справу на гальмах свідчить, що правоохоронні та судові органі не мають жодного авторитету та довіру у суспільстві, що ці органі потрібно спонукати та примушувати діяти за законом.

А для того, щоб такого не відбувалося, варто повернутися до політики формування кадрового складу прокуратури, як наглядової інстанції, та органів досудового розслідування, судів. Варто врешті замислитись над змінами в згаданих інституціях для того, щоб вони у своїй роботі керувалися не суспільним резонансом, який наразі сприймається людьми, як єдина можливість досягти справедливості, а законом. Мали довіру, авторитет і будь-яку справу розглядали, як резонансну. Пора перейти від кількості “реформ” правоохоронців та судів, до їх якості.

Матвиенко Олександр Матвієнко, юрист Sayenko Kharenko

Життя та "правосуддя" в соціальних мережах превалює над реальними

Цей кейс дає нам яскраву можливість зрозуміти, що ми живемо в час діджиталізації нашого особистого та суспільного життя, а, іноді, навіть, правосуддя. Згідно з відомостями, які є в ЗМІ та соціальних мережах, ймовірний винуватець ДТП постійно зухвало порушував ПДД, громадський порядок. Дарував неповнолітнім товаришам предмети, схожі на зброю, порушував інші закони. Та активно висвітлював це в соціальних мережах. Дивно, що його особою поліція зацікавилася лише після аварії, яка коштувала людині життя. Закономірно, що подібна поведінка підозрюваного у справі призвела до активного громадського занепокоєння та осуду. Хоча, така сама поведінка підозрюваного ще тиждень тому захоплювала його друзів та підписників. Логічно, коли мова йде про ціну у людське життя - суспільство вимагає жорстокого покарання. Водночас, правосуддя в Україні здійснюється не за результатом перегляду коментарів у Фейсбуці, а шляхом вивчення матеріалів справи. Суд має належним чином дослідити причинно-наслідковий зв'язок подій аварії, причетність  батьків підозрюваного до відповідної ситуації, бездіяльність правоохоронців, ювенальної та превентивної служби. Коли дитина, що вже має судимість, на дорогому авто регулярно порушує ПДД - це лише на половину проблема його виховання та сприйняття. Друга половина відповідальності лежить на системі, яка це дозволяє, та на людях, які ще на тому тижні надсилали хлопцю схвальні коментарі щодо його зухвалості.  

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати