15 вересня 2020, 15:15

Режим IP-Box в Польщі поки що не користується популярністю

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Діюча з початку 2019 року податкова пільга IP- Box спочатку викликала великий інтерес. Підприємці, в основному з ІТ-індустрії, завалили податкову інспекцію десятками запитів щодо роз'яснень, адже пільга того варта. Особливо приваблива 5% ставка податку на дохід від використання прав інтелектуальної власності (наприклад, патент або авторське право на комп'ютерну програму) замість 19%.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Угода між ЄС і Китаєм забезпечить захист продуктів з вказівкою географічного зазначення"

Питання ІТ - фахівців. Багато ІТ-фахівці заявляють в своїх додатках, що вони створюють програмне забезпечення в рамках своїх досліджень і розробок, а потім передають авторські права клієнтам. Податкова служба погоджується, що вони можуть платити тільки 5% податку, тому що він передбачає, що право на комп'ютерну програму дійсно було створено.

Ця інтерпретація вірна, якщо ІТ- фахівець повністю пише дану програму і є її єдиним автором. Проблема виникає, коли він створює тільки частину коду в складі команди розробників. Може виявитися, що через кілька років податкова інспекція буде сумніватися в застосуванні IP- Box, незважаючи на позитивне тлумачення, якщо їй вдасться довести, що дана особа не створювала комп'ютерну програму. Платнику податків буде складно пояснити ситуацію, якщо він змінить клієнта, а єдиними документами, що підтверджують роботу над програмою, будуть контракти і рахунки-фактури.

Що в реальності? Тільки дві великі компанії скористалися податковими преференціями, що мають поліпшити інноваційність польської економіки. Мінфін представив дані про сплату корпоративного прибуткового податку (КВП) за 2019 рік. Вони стосуються індивідуальних показанників 2802 найбільших компаній, які міністерство публікує відповідно до ст. 27b абзац. 1 Закону про ВПП.

Звітність платників податків ВПП, чий дохід в податковому році перевищив 50 млн євро, показує, що в перший рік застосування податкових пільг IP- Box ними ними тільки дві компанії. Аналіз індивідуальних інтерпретацій призводить до висновку, що на практиці більшість зацікавлених сторін - це програмісти, які працюють в індивідуальному порядку.

За даними Мінфіну, компанії CD Projekt і Asseco Business Solutions отримали преференції. Нагадаємо, IP Box діє з 1 січня 2019 року. Він адресований як підприємцям, які сплачують ПДФО, в тому числі індивідуальним підприємцям, так і великим юридичним особам, що сплачують ПДФО. Це продовження податкових пільг на дослідження та розробки (НДДКР). Платник податків, який створює інтелектуальну власність в сфері НДДКР, а потім комерціалізує її, буде платити тільки 5% податку замість 19%. Платники податків вперше змогли використати цю преференцію в своїх податкових деклараціях за 2019 рік.

Чому відсоток платників податків ВПП є таким низьким? Причин може бути декілька. IP Box може добре працювати в простих ситуаціях, коли платник податків отримує дохід від комерціалізації патенту або промислового зразка. Однак нормативні вимоги можуть відлякати тих, чий продукт або послуга включає більше патентів або програмного забезпечення, наприклад, обладнання. Мінфін ще не підготував другу частину пояснень, як розрахувати дохід від кваліфікованої  інтелектуальної власності, включеної в товари та послуги. Перешкодою може бути просто відсутність ідеї, як задовольнити такі вимоги в більш складних випадках.

Роз'яснення Мінфіну вийшли 15 липня 2019 року, тобто більш ніж через півроку після набрання постановою чинності.  У відомстві також заявили про підготовку другої частини роз'яснень. Передбачалося, що це буде стосуватися розрахунку доходу від правомочної  інтелектуальної власності, включеної в товари і послуги, з використанням положень про трансферне ціноутворення.

Міністерство поки не опублікувало дані за розрахунками з ПДФО за 2019 рік. Заяви на індивідуальні тлумачення щодо застосування податкових пільг подали платники податків, особливо з ІТ-індустрії. Більш того, перші суперечки про несприятливе тлумачення  податковими органами пільги з  IP- Box  вже були передані до адміністративних судів.

Найсуперечливішим є питання про ведення обліку на постійній основі. У податковій інспекції стверджують, що його створення із запізненням позбавляє права на податкові преференції. Однак уже є перші рішення, в яких адміністративні суди займають іншу позицію, ніж податкова інспекція. Прикладом може служити рішення Обласного адміністративного суду в  Гожуві Велькопольському (Gorzowie Wielkopolskim). Номер документу файлу: I SA / Go 115/20.

Нагадаємо, Рада прийняла закон про розширення переліку кредитних договорів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати