11 лютого 2020, 9:00

Рекордний штраф 120,6 млн злотих для Volkswagen Group Polska

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Управління захисту конкуренції та споживачів (UOKiK) Республіки Польща застосувало штраф у розмірі 120 млн злотих (28,5 млн євро) проти фірми «Volkswagen Group Polska». Штраф стосується так званого «дізельґейт», скандалу із неправдивою інформацією про рівень вихлопних газів. «Volkswagen» стверджував, що його автомобілі - екологічні, відповідають нормам і виділяють мало оксиду азоту. Але виявилося, що це неправда, оскільки у звичайному дорожньому русі рівень вихлопних газів був високий, і тоді, коли програма зрозуміла, що відбувається тест, який автомобілі проходять час від часу, то адаптувала роботу двигуна так, щоби показати, що машина не виробляє багато вихлопних газів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«Понад 120 млн злотих - це штраф, накладений президентом УОКіК Мареком Неччіалом за так званий «скандал з дизельгетами». Санкція була застосована до Volkswagen Group Polska за введення в оману щодо рівня вихлопних газів та вказівки, що призводить до відхилення скарг. Це найвище покарання у Історія UOKiK за порушення прав споживачів», - йдеться у прес-релізі. Як зазначалося, до провадження, яке веде відомство, також приєдналася районна прокуратура у Варшаві.

Під час розгляду справи проти концерну Volkswagen Group Polska UOKiK зібрав 25 томів матеріалів, що перевищує 5000 карток з доказами.

«Управління у сфері конкуренції та захисту прав споживачів - ще один орган захисту прав споживачів у Європі, який прийняв рішення з цього питання. Volkswagen маніпулював показниками викидів та ввів в оману споживачів, заявивши, що його транспортні засоби є екологічно чистими. Екологічна обізнаність поляків зростає, тому багато людей могли свідомо вибирати автомобілі, які виділяють меншу кількість шкідливих речовин», - зазначив президент UOKiK.

Відомство «поставило під сумнів поширення недостовірної інформації в рекламних матеріалах, в якій висловлювалося припущення, що автомобілі Volkswagen, Seat, Skoda та Audi є екологічними та відповідають вимогам щодо викидів оксиду азоту».

UOKiK також мав сумніви щодо «інформування у схваленні та сертифікаті відповідності ЄС фальшивих параметрів викидів оксиду азоту», а також щодо вказівки продавцям цих автомобілів, «які пропонували не розглянути скарги споживачів, незважаючи на наявність явного дефекту».

Довга практика. Посилаючись на розмір покарання для Volkswagen Group Polska, керівник відомства пояснив, що врахував, що практика тривала вісім років. «Під час провадження у компанії жодних розрахункових заяв не було. Компанія діяла на шкоду споживачам, оскільки давала неетичні рекомендації, щоб дилери не враховували законних скарг споживачів», - сказав він.

На його думку, неправдива інформація в рекламних матеріалах спричинила дезінформацію. «Вони посилалися на проекологічне ставлення Volkswagen, коли насправді машини не були екологічними. Маніпулювання вихлопними газами - це заперечення екологічних показників», - наголосив він.

Компанія повинна інформувати споживачів. Крім фінансового штрафу, президент офісу наказав повідомити про рішення всіх споживачів, які купували автомобілі групи VW з двигуном EA 189 EU 5. Компанія також повинна опублікувати рішення на своїх веб-сайтах.

Рішення офісу, як зазначалося, не є остаточним, оскільки його можна оскаржити до суду. UOKiK пояснив, що після того, як воно стало остаточним, його рішення «стають попередньою ухвалою, що полегшує споживачеві розгляд будь-яких позовів у судах».

Висновки відомства щодо факту використання цієї практики є обов'язковими для загальних судів при розгляді окремих справ у межах практики, про яку йдеться в ухвалі. Споживачі можуть також посилатися на рішення УОКіК під час подання скарг.

UOKiK нагадало, що це ще один орган Європи, який закінчує розгляд справи у цій справі: «Перед польською владою італійський офіс закінчив розгляд справи, яка наклала штраф у сумі 5 млн євро на Volkswagen AG та Volkswagen Group Italia».

Відповідь групи. Як заявив речник Volkswagen Group, компанія не бачить юридичних підстав для штрафу, накладеного UOKiK. «На нашу думку, президент UOKiK розпочав провадження проти неправильної організації, оскільки Volkswagen Group Polska є лише імпортером транспортних засобів і не знав про проблему викидів оксидів азоту в двигунах EA189, - підкреслив він. - Отримавши рішення від УОКіК та проаналізувавши його, ми вживемо відповідних кроків».

Джерела

Rekordowe 120,6 mln zł  kary dla Volkswagen Group Polska

Gigantyczna kara dla Volkswagen Group Polska. Najwyższa w historii

Rekordowa kara UOKiK dla Volkswagena w Polsce

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати