23 липня 2021, 14:40

Рахункова палата: За два роки підприємства Мінекономіки, отримали понад 11,7 млрд грн збитків

Пресслужба Рахункової палати

Протягом 2019–2020 років чистий фінансовий результат (збиток) суб’єктів господарювання (СГ), що належали до сфери управління Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, становив понад 11,7 млрд грн.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Рахункова палата: попри перевиконання плану доходів за I півріччя, видатки не виконані на понад 44 млрд грн"

Про це повідомляє пресслужба ВС. 

 Про це свідчать результати аудиту ефективності справляння доходів від власності суб’єктів господарювання, що належать до сфери управління Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Відповідальний за проведення аудиту – член Рахункової палати Цезар Огонь.

Понад 93% з вищевказаної суми – збитки, отримані господарськими товариствами (ГТ). Отже, дивіденди, нараховані на акції (частки) господарських товариств, у статутних капіталах яких є корпоративні права держави, до державного бюджету ними не перераховувалися.

Аудит засвідчив: Мінекономіки протягом 2019–2020 років неефективно контролювало діяльність суб’єктів господарювання, що належать до сфери його управління. Це негативно вплинуло на відрахування СГ до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об’єднань, що вилучається до бюджету відповідно до закону.

Мінекономіки не затвердило стратегічних планів 77 СГ зі 113 працюючих, що належали до сфери управління Міністерства станом 11 січня 2021. При цьому 11 із цих СГ включені до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави.

Крім того, через відсутність затверджених форм подання інформації про виконання стратегічних планів, 36 працюючих СГ не звітували перед Міністерством. Не аналізувались та не переглядались стратегічні цілі СГ, методи й способи їх досягнення відповідно до пріоритетів державної політики. Лише 69 СГ у 2019 році та 65 СГ у 2020 році мали затверджені інвестиційні плани, а інвестиційні плани СГ на середньострокову перспективу (3–5 років) Міністерством взагалі не затверджувались.

Аудитори також з’ясували, що понад 20% СГ у 2019 році та 29% у 2020 році провадили діяльність за відсутності затверджених фінансових планів. У визначений законодавством строк на 2019 рік не затверджено фінансових планів 100 СГ, на 2020 рік – 71 СГ, на 2021 рік – 63 СГ.

За підсумком діяльності у 2019–2020 роках чистий прибуток СГ, з обсягу якого визначаються відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку, загалом становив майже 1,3 млрд грн (показник недовиконано порівняно із запланованим на 49%). При цьому чисті збитки таких СГ майже втричі перевищували запланований показник, а кількість збиткових СГ зросла з 26 до 33.

Протягом зазначеного періоду Міністерство неналежним чином обліковувало СГ, що перебували у сфері його управління. Перелік із 491 СГ відповідним чином нормативно затверджено лише у серпні 2020 року і не переглядався, хоча фактична кількість суб’єктів змінювалась.

Аудит засвідчив: Мінекономіки не створило ефективної системи внутрішнього контролю. Відповідний структурний підрозділ Міністерства не функціонує, оскільки спеціалістів до нього не призначено.

Встановлено, що показник доведених прогнозних (індикативних) показників надходжень частини чистого прибутку та дивідендів до загального фонду Державного бюджету України у 2018–2020 роках ДФС (ДПС) у середньому забезпечено на рівні 102,5% (152 млрд грн), з яких 1,5% (2,25 млрд грн) – надходження 88 СГ, що належали до сфери управління Мінекономрозвитку (Мінекономіки). При цьому майже 56% (1,17 млрд грн) надходжень частини чистого прибутку (2,1 млрд грн) забезпечено державними підприємствами «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» та «Укрхімтрансаміак».

Водночас через неузгодженість податкового законодавства, зокрема в частині відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку, яка є неподатковим платежем і водночас є обов’язковою для відрахування, а також за відсутності переліку функцій щодо адміністрування цього платежу, які були закріплені за ДФС (ДПС) згідно зі статтею 191 Податкового кодексу України (в редакції до 23.05.2020), надходження донарахованих за результатами документальних перевірок зобов’язань зі сплати частини чистого прибутку в розмірі 4,2 млн грн можливе лише після ухвалення судами відповідних рішень.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати