23 серпня 2022, 15:56

Призупинення дії трудового договору в умовах воєнного стану: роз'яснення Омбудсмена

Пресслужба Уповноваженого ВРУ з прав людини

В умовах воєнного часу роботодавець може надати працівнику відпустку без збереження заробітної плати, що є своєрідною альтернативою призупинення трудового договору.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Чи є на ринку кадрів криза?"

При наданні вказаної відпустки необхідно також дотримуватись вимог статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-IX:

- ініціатором є тільки працівник;

- за час призупинення працівник отримає кошти після перемоги, а в разі відпустки без збереження заробітної плати не отримує нічого;

- у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику в наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури;

- протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про відпустки», тобто до завершення воєнного стану;

- у період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 9 Закону України «Про відпустки»;

- час відпустки без збереження зарплати зараховується до трудового стажу, який дає право на щорічну відпустку;

- час відпустки без збереження зарплати не входить до страхового стажу, оскільки не сплачується ЄСВ.

При звільненні працівника в режимі призупинення трудового договору працівнику необхідно звернути увагу на такі особливості:

- у разі звільнення працівника у період призупинення дії трудового договору роботодавець має виплатити йому всі належні кошти до дня призупинення дії трудового договору;

- після дати початку такого призупинення роботодавець не буде винен працівнику нічого;

- при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, проводиться в день звільнення. Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум (стаття116 КЗпП).

При звільненні виплачується:

- заробітна плата – нарахована, але не виплачена до призупинення дії трудового договору;

- компенсація за невикористані відпустки – період призупинення дії трудового договору не враховують до стажу роботи для надання щорічної основної відпустки працівникові. Працівник не отримає відповідних компенсаційних виплат за цей період;

- інші виплати – наприклад, додаткові гарантії, передбачені колективним договором.

У зв’язку з відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами, роботодавець може оголосити простій.

Ознайомитись з відмінністю між простоєм та призупиненням дії трудового договору можна за посиланням.

Особливості трудових (службових) відносин державного службовця:

Згідно з позицією Національного агентства України з питань державної служби, державний службовець не може бути відправлений у відпустку, зокрема у відпустку без збереження заробітної плати, примусово, тобто без його власного бажання. Для будь-якої відпустки державний службовець має написати заяву і попросити про надання відповідного виду відпустки із зазначенням строку її тривалості.

У разі неможливості виконання органом, його структурним підрозділом або державним службовців своїх завдань і функцій через відсутність організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами, для відповідних державних службовців (структурного підрозділу або органу в цілому) варто оголошувати простій. Простій варто оголошувати у разі неможливості виконання державними службовцями завдань за посадами дистанційно.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 221 керівникам державних органів, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, надано право до припинення чи скасування воєнного стану в Україні в межах фонду заробітної плати, передбаченого у кошторисі, самостійно визначати розмір оплати часу простою працівників, але не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати