Апеляційний суд виніс рішення, яким підтвердив, що англійський суд має юрисдикцію розглядати позов ПриватБанку щодо шахрайства, здійсненого за попередньою змовою осіб, проти його колишніх власників – пана Ігоря Коломойського та пана Генадія Боголюбова. Судовий наказ про всесвітній арешт активів, який було отримано в грудні 2017 року, залишається чинним до винесення судового рішення по суті.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
В своєму рішенні, оголошеному сьогодні вранці в Лондоні, Апеляційний суд в повній мірі задовольнив апеляційну скаргу ПриватБанку щодо всіх питань, повністю скасувавши рішення, винесене суддею Фанкортом в грудні 2018 року.
Судді Апеляційного суду дійшли висновку, що “Банк має достатню для судового розгляду справу для повного відшкодування 1,9 млрд дол. США [включно з процентами – 3 млрд дол. США] як заявлено в позовних вимогах”, та що судовий наказ про всесвітній арешт активів залишається чинним.
Апеляційний суд постановив, що, “за обставин, коли позов про шахрайство передбачає те, що визначено суддею як шахрайство та відмивання коштів в особливо великих розмірах”, то позов Банку повинен розглядатися по суті в Англії.
Апеляційний суд також відмовив у наданні відповідачам дозволу на оскарження рішення, та зобов’язав їх подати лінії захисту проти позову до кінця листопада, маючи на увазі, що Банк може рухатися далі із розглядом справи без жодних затримок. Дата розгляду справи по суті буде належним чином визначена судом.
Петр Крумханзл, Голова Правління ПриватБанку, заявив: “Ми дуже задоволені рішенням Апеляційного суду та готові рухатися далі з позовом Банку в Англії. Це є важливим кроком для досягнення справедливості для Банку та народу України”.
Річард Льюіс, Партнер юридичної фірми Hogan Lovells International LLP, сказав: “Ми були впевнені, що Апеляційний суд дійде до правильного та справедливого висновку, та дуже раді, що так воно і сталося. Як зазначили вельмишановні судді, відповідачі прийняли існування достатньої для судового розгляду справи проти них щодо шахрайства та жоден із них не запропонував жодного пояснення того, що суд називає як “безліч транзакцій, які не мають очевидної комерційної логіки”. Дуже важко уявити як відповідачі будуть захищатися від позовних вимог Банку в суді”.
В свою чергу, на своїй сторінці у Facebook, заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Качка зазначив, що рішення Апеляційного Англії у справі JSC Commercial Bank “PrivatBank” v Kolomoisky and others може бути не менш сенсаційним, ніж наша футбольна перемога над Португалією.
"По-перше, це рішення підказує, що в юридичних баталіях треба запастися терпінням на роки. Так було зі справою «3 мільярдів». Так було і є з усіма міждержавними спорами України проти Росії. По-друге, у справах такої складності остаточне так чи ні на вашу користь складається з мільйона суто юридичних питань.
Тому окрім загального «так» на користь Приватбанку у справі проти колишніх акціонерів є ще і низка суто правових, але дуже далекосяжних висновків.
Суд підтвердив право українського банку позиватися до англійських компаній у провадженні в Англії, а також, відповідно до Луганської конвенції (мова йде про швейцарський Лугано, а не про український Луганськ), і до компаній з третіх країн, за умови, що позови проти іноземних відповідачів є “тісно пов’язаними” з його позовами проти англійських відповідачів.
Ця правова позиція може стати революційною для «деофшоризації» української економіки. Тому що ховати гроші в комфортних юрисдикціях в Європі вже не вийде. Далі лише справжні сміттєві офшори з якими перестає працювати глобальна фінансова система.
Традиційно найбільшим слоупоком в цій ситуації є Європейська Комісія, яка вже більше 10 років виступає проти приєднання України до Луганської конвенції, хоч, як говориться в сьогоднішньому рішенні, ця конвенція є найдієвішим засобом дотягтися до тих, хто хоче ховатися від правосуддя", - наголосив Тарас Качка.