06 лютого 2021, 10:53

ВРП підтримала принцип формування ВККСУ, запропонований законопроектом №3711-д

Прес-служба ВРП

Нестача суддів, що здійснюють правосуддя, та дефіцит кадрів у судах є основною проблемою судової гілки влади та держави, яка потребує невідкладного вирішення. Адже внаслідок припинення повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України зупинені кадрові процедури, що негативно впливає на роботу судової системи.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "ВРП вважає, що звернення зборів суддів ВАКС щодо забезпечення незалежності підриває авторитет правосуддя".

На цьому наголошено у консультативному висновку ВРП щодо законопроекту "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України" № 3711-д, зазначає прес-служба ВРП.

Згідно з пояснювальною запискою доопрацьований у Комітеті законопроект, крім позиції КСУ, враховує також застереження, висловлені Венеційською комісією щодо окремих положень Закону № 193-ІХ, пропозиції і зауваження Венеційської комісії щодо законопроєкту № 3711, наведені у Висновку № 999/2020, а також спільні рекомендації, надані Програмою USAID «Нове правосуддя» та Проєктом ЄС "Право-Justice".

У ВРП відзначають, що у доопрацьованому законопроекті в цілому враховані пропозиції Вищої ради правосуддя, які висловлювались у консультативних висновках, затверджених рішеннями Ради від 30 червня 2020 року № 2012/0/15-20 та від 8 грудня 2020 року № 3404/0/15-20.

"Вища рада правосуддя схвалює принципи формування ВККСУ, відповідно до яких Комісія складається із шістнадцяти членів, вісім з яких призначаються із числа суддів або суддів у відставці. На думку ВРП, запропонований законопроєктом підхід, згідно з яким у складі органу щонайменше половина суддів, які обрані суддями, заслуговує на підтримку з огляду на положення Європейської хартії про статус суддів та Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов’язки", - ідеться у повідомленні.

Законопроектом передбачено, що Конкурсна комісія з питань доброчесності є допоміжним органом ВРП для проведення першого етапу конкурсу та сприяння ВРП у підготовці рішень з питань призначення на посади членів ВККСУ. Суб’єктами формування Конкурсної комісії є Рада суддів України, Рада прокурорів України, Рада адвокатів України, Національна академія правових наук України. "Така конструкція не є випадковою, вона фактично відтворює ту модель, яка була запропонована Законом України «Про Вищий антикорупційний суд», яким визначено, що Громадська рада міжнародних експертів сприяє Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, виконує дорадчі роль і функцію", – зазначено у висновку ВРП.

Водночас положення законопроекту про те, що перший склад Конкурсної комісії формується з трьох осіб із числа суддів або суддів у відставці, запропонованих Радою суддів України, та трьох осіб із числа міжнародних експертів, запропонованих міжнародними та іноземними організаціями, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції, ВРП вважає компромісними. Проєктом передбачено, що у разі ненадання міжнародними організаціями у двадцятиденний строк кандидатур до складу Конкурсної комісії їх пропонуватимуть Рада прокурорів України, Рада адвокатів України, Національна академія правових наук України.

Вища рада правосуддя висловила пропозиції до вказаного законопроекту. Зокрема, Рада вважає за необхідне передбачити, що методологія оцінювання професійної компетентності кандидатів, показники відповідності критеріям такого оцінювання та засоби їх встановлення, а також методологія оцінювання доброчесності кандидатів, показники відповідності критеріям такого оцінювання та засоби їх встановлення мають бути відображені в єдиному положенні про проведення конкурсу, яке затверджуватиме ВРП. На думку ВРП, Конкурсна комісія з питань доброчесності під час опрацювання проєкту зазначеного положення має виконувати дорадчу функцію.

Так, Вища рада правосуддя в цілому підтримує даний проєкт Закону.

Нагадаємо, Рада підтримала тимчасову передачу повноважень ВККС до ВРП.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати