25 жовтня 2024, 18:40

Поточні воєнні ризики для портів «Великої Одеси» проаналізував експерт на юридичному науково-практичному семінарі

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Щонайменше чотири торговельні судна постраждали в українських портах за перші два тижні жовтня 2024 року. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Такі дані з посиланням на Головне управління розвідки Міністерства оборони публікує Уряд Великої Британії. Йдеться про судна під прапорами Белізу, Панами, Сент-Кітс та Невісу, які перебували біля причалів портів Одеси, Чорноморська, Південного. 

В британському уряді вважають, що осіння активізація російських ракетних атак по українській портовій інфраструктурі пов’язана із сезоном збору та зберігання врожаю. «Україна продовжує відігравати визначальну роль у забезпеченні глобальної продовольчої безпеки», йдеться в прес-релізі офісу Кіра Стармера — британського прем’єра з липня цього року. 

Поточні воєнні ризики для чорноморських портів проаналізував у своїй спеціальній доповіді  на науково-практичному семінарі «Морські спори в Україні. Особливості розгляду в судах та арбітражі» Андрій Клименко, керівник моніторингової групи із санкцій та свободи судноплавства Інституту Чорноморських стратегічних досліджень. 

Зокрема він зауважив: 

– Знімаємо шляпу перед моряками, робітниками портів, судновласниками, морськими брокерами, всіма морськими компаніями, які продовжують працювати за нинішніх умов. 

Щодня від початку великої війни ми аналізуємо морський трафік до портів «Великої Одеси», кількість і характеристику російських атак на українські порти. Це — індикатор ескалації, напруги, який дозволяє робити прогнози. Зараз рф змінила стратегію/тактику стосовно українського морського трафіку, який після відкриття українського «морського коридору» став практично таким, яким він був до початку великої війни. Звісно, росіяни будуть робити все, щоб завадити цьому. 

Знову звернемось до офіційного прес-релізу, оприлюдненого офісом прем’єра Великої Британії Кіра Стармера 22 жовтня. У ньому мовиться, що так звана «Коаліція з відновлення морського потенціалу України», яку очолюють власне Великобританія, а також Норвегія, зосереджена на оснащенні українського «морського коридору засобами захисту», зокрема морськими безпілотниками. 

Існує також непрямий захист, звернув увагу експерт Андрій Клименко: 

– Той склад судновласників, що під обстрілами йдуть до українських портів, є своєрідним непрямим захистом. До 40% суден належать турецьким власникам. Близько 30% суден – судновласникам із Греції. 5-6% – судновласникам із Китаю, і це немало з приблизно 250 суден, що проходять нашим зерновим коридором (щомісяця – ред.). Те, що в останніх російських ракетних атаках постраждали судна європейських судновласників – не випадковість: російська федерація прекрасно знає, яке судно, біля якого причалу відшвартувалося.   

«Море, — сказав Клименко, — напряму впливає на безпеку України. Воно здатне змінити хід війни».  

Науково-практичний семінар «Морські спори в Україні. Особливості розгляду в судах та арбітражі» організували  в Одесі Комітет з морського права Асоціації адвокатів України, Комітет з транспортного права Ради адвокатів Одеської області. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати