28 березня 2022, 10:19

Постачання країнами ЄС зброї Росії: шокуюче розслідування журналістів

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Щонайменше 10 країн ЄС продали зброю Росії, незважаючи на ембарго 

Як повідомляє портал Investigate Europe, незважаючи на ембарго, запроваджене після анексії Криму у 2014 р., не менше 10 країн ЄС продали Росії у 2015–2020 рр. військової техніки на 346 млн євро. Продаж зброї на чолі з Францією та Німеччиною став можливим завдяки лазівці в санкціях.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ембарго, запроваджене щодо Росії Європейським Союзом, забороняє прямий чи непрямий продаж зброї та пов’язаних з нею товарів, включаючи боєприпаси, військову та воєнізовану техніку. Проте багато країн продавали Росії військову техніку, використовуючи відмову від санкцій за контрактами, укладеними до 1 серпня 2014 р., або додаткові контракти, пише Investigate Europe.

Investigate Europe — це команда досвідчених журналістів з 8 європейських країн, які проводять дослідження як багатонаціональна команда. Вони діляться, об’єднують даними і перевіряють ще раз факти, долаючи звичайні національні упередження. Вони вказують на відповідальні транснаціональні структури та учасників у питаннях загальноєвропейського значення, щоб можна було притягти до відповідальності тих, хто перебуває при владі.

За даними робочої групи ЄС з експорту звичайних озброєнь, у 2015–2020 рр. країни ЄС видали понад 1000 ліцензій на експорт військової техніки до Росії. Франція, Німеччина та Італія продали найбільше зброї. Найбільшим експортером зброї в Росію на той момент була Франція, яка продала обладнання на 152 млн євро. Як вказує Investigate Europe, посилаючись на висновки дослідницького порталу Disclose, це було, зокрема, тепловізійне обладнання для танків та навігаційних систем та інфрачервоні детектори для винищувачів та бойових вертольотів. «Це обладнання зараз можна зустріти на борту наземної техніки, винищувачів та гелікоптерів, що діють на українському фронті», — наголошує він. Обладнання поставили компанії Thales та Safran, основним акціонером яких є французька держава. Париж скористався тим, що ембарго ЄС на експорт озброєнь до Росії, введене у 2014 р., не мало зворотної сили, і продовжив постачання у рамках раніше укладених домовленостей.

У той час, як частка Франції у всьому військовому експорті ЄС до Росії становила 44%, Німеччини — 35%. Німеччина продала Росії, зокрема, криголамів, стрілецької зброї та транспортних засобів на загальну суму 121,8 млн євро. «Це була техніка, охарактеризована як «товари подвійного призначення», тому навіть коли ми звернулися до них за коментарями, політики та пацифістські неурядові організації, що критикують експорт озброєнь, не вважали це за порушення ембарго», — пише портал.

Італія зайняла третє місце серед країн, що продавали зброю Росії, експортувавши туди товарів на 22,5 млн євро. Це були, серед іншого, військові позашляховики Iveco, які нині використовує російська армія в Україні. Автомобілі були зібрані з деталей, виготовлених в Італії на одному з російських заводів Iveco, повідомляє Investigate Europe. І додає, що з Італії до Росії також ввозилися, зокрема, напівавтоматична зброя та боєприпаси. Серед інших країн ЄС, які у значно менших масштабах продавали військову техніку в Росію, згадувалися Австрія, Болгарія, Чехія, Словаччина, Фінляндія, Іспанія та Хорватія.

«Європа, однак, не самотня у протиріччях щодо свого експорту. Згідно зі звітами Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI), після анексії Криму Росія також була другим цільовим напрямком експорту військової техніки з України», — пише Investigate Europe.

Депутати Європарламенту від польської правлячої партії ПіС (Право і справедливість) Косма Злотовський, проф. Ришард Легутко та Ядвіга Вишневська звернулися до Єврокомісії з запитом «про постачання французької військової техніки до Росії, незважаючи на ембарго, введене в контексті порушення законності». Польські політики посилалися на результати розслідування, проведеного журналістами-розслідувачами з асоціації Disclose. За документами журналісти встановили, що з 2015 р. Франція видала 76 ліцензій на експорт товарів військового призначення, таких як тепловізійні камери для танків, навігаційні системи та інфрачервоні детектори для винищувачів та бойових вертольотів на загальну суму близько 152 млн євро. Сьогодні вони використовуються в Україні. Тому депутати Європарламенту хочуть знати, чи діяла, на думку Єврокомісії, Франція, поставляючи до Росії військову техніку всупереч ембарго, відповідно до законодавства ЄС і чи не порушують такі розгляди верховенство закону. Більше того, політики ПіС припустили, що введення ембарго, яке не вимагає розриву контрактів, укладених до його введення, знижує ефективність цього інструменту. Вони також запитали, чи інші держави-члени обходять аналогічну заборону на експорт зброї та військових технологій до Росії. 

Джерела:

Europosłowie PiS pytają KE o dostawy broni z Francji do Rosji. 

Magdalena Partyła Co najmniej 10 państw UE sprzedawało broń Rosji - mimo embarga. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати