04 березня 2022, 13:08

Покидаю Україну: що варто знати людям, які біжать від війни

Ario Law Firm

Станом на 4 березня 2022 року внаслідок збройного конфлікту Україну покинули понад 1 мільйон українців. ООН очікує, що ця цифра може зрости до 5-6 мільйонів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Тому для тих, хто планує виїжджати, Руслан Сидорович, партнер Ario Law Firm, розробив алгоритм, який пояснює, як діяти після перетину кордону України.

1. Якщо у вас немає знайомих у яких можна залишитись, чи недостатньо коштів для подальшого проживання в країні перебування

У такій ситуації найоптимальнішим варіантом є отримання статусу біженця. Подати заявку на отримання статусу біженця ви можете:

1) Під час в’їзду до країни. Необхідно повідомити офіцера прикордонної служби, який перевірятиме документи, про те, що ви бажаєте отримати статус біженця у цій країні;

2) У разі, якщо на пункті перетину кордону будуть величезні черги, ви можете запитати в офіцера, який перевірятиме документи, про те, де знайти найближче відділення Прикордонної служби. А потім вже подати заявку через це відділення.

Після подачі заявки на отримання статусу біженця, ви матимете право проживати в одному з центрів для біженців. Держава також може забезпечити житлом іншим чином.

Отримавши статус біженця, вам гарантуються:

 • Отримання посвідки на проживання, що буде діяти як мінімум 3 роки, і яку можна буде поновити;
 • Отримання спеціального документа для подорожей, що дозволить подорожувати між країнами ЄС;
 • Право на працевлаштування та освіту;
 • Право на визнання українських дипломів;
 • Право на соціальне забезпечення та медичні послуги.

Важливо

1) Для отримання статусу біженця ви будете зобов’язані здати свій паспорт відповідним інституціям, допоки ви не отримаєте рішення з приводу вашого статусу. Процес отримання статусу біженця може тривати в середньому близько 6 місяців;

2) Ви можете отримати статус біженця лише в тій країні, яку ви перетнули;

3) Протягом перших шести місяців після подачі заявки ви не матимете права працювати. Якщо вам не надали статус біженця протягом 6 місяців, ви маєте право отримати довідку, яка дозволятиме вам працювати допоки ви не отримаєте статус;

2. Якщо ви маєте, де зупинитись, і у вас вдосталь коштів для перебування в країні, кордон якої, ви перетнули

В будь-якому випадку, громадяни України мають право на законне короткотермінове перебування до 90 днів в країнах ЄС. Якщо у вас є фінансові можливості перебувати на території ЄС протягом цього терміну, не потрібно відразу подавати заявку на отримання статусу біженця.

Інституції ЄС рекомендують за можливості дочекатися розвитку ситуації та рішень, які будуть запропоновані владою країни, кордони якої перетинаються.

Наразі відомо про те, що Європейська Комісія готова задіяти механізм тимчасового захисту.

На відміну від процедури отримання статусу біженця, цей механізм покликаний зменшити бюрократичні процедури до мінімуму та максимально пришвидшити процес.

Він передбачає:

 • Отримання посвідки на тимчасове проживання на період тимчасового захисту. Посвідка надається на один рік і може бути автоматично подовжена двічі на шість місяців. У разі, якщо війна в Україні триватиме більше двох років, органи влади можуть ухвалити рішення про подовження посвідки ще на один рік;
 • Доступ до роботи. Вимоги про 6 місяців у цьому випадку немає;
 • Доступ до освіти. Діти до 18-ти років мають право навчатись у закладах освіти на рівні з громадянами країни перебування;
 • Забезпечення житлом. Це передбачає заселення у відповідний центр, чи надання засобів для проживання;
 • Доступ до соціального забезпечення та медицини;
 • Можливість отримати статус біженця у майбутньому. Відповідно, отримання тимчасового захисту не виключає отримання статусу біженця у майбутньому.

Тимчасовий захист також передбачає: якщо приймаюча держава не матиме можливості далі приймати людей, то декого може бути переселено в сусідню державу (але лише за дозволом особи, яку планують переселити).

Ario Law Firm уважно слідкує за впровадженням відповідної процедури та рекомендує поки що утриматись від отримання статусу біженця до отримання подальшої інформації.

Пам’ятка,_тим_хто_перетинає_кордон_через_збройний_конфлікт

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати