27 липня 2021, 19:39

Податкова амністія + Інвестиції = Успіх

27.07.2021 р. International Advisers Association (далі – ІАА) провела міжнародний форум «Податкова амністія 2021: нульова декларація, непрямі методи, КІК, втрата резиденції». Форум розпочався з вітального слова Президента ІАА, CEO Firm24 Едуарда Голодницького.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Перспективи податкової реформи та податкова справедливість

Модератором сесії виступила Анна Ігнатенко, Партнер АО «ID Legal Group».

Данило Гетьманцев, Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради України, розповів про базові положення податкового декларування та податкової амністії. «Головна ціль податкової амністії – повернути кошти в економіку України. Податкова амністія – це не ревізія всіх коштів громадян України, це скоріше можливість отримати документ про те, що у вас є певний обсяг коштів, отриманих законним шляхом. За нашими даними, на руках у громадян понад 50 млрд доларів. Навіть якщо лише частина цих коштів буде легалізована, це вже буде перемога. В Законі про податкову амністію чітко не вказані криптоактив, як об’єкт легалізації, оскільки згідно з цивільним законодавством криптоактиви не є об’єктом права», – наголосив спікер.

Євген Олейніков, в.o. Голови державної податкової служби України, говорив про те, що податкова амністія надасть можливість легалізувати законні доходи, які не були задекларовані раніше через складнощі податкової системи України. Головна мета Державної податкової служби України – втілити в життя головну ідею податкової амністії, а саме повернути незадекларовані кошти в економіку країни.

Олександр Борняков, заступник Міністра цифрової трансформації України, зазначив, що легалізація криптоактивів стане можливою після прийняття відповідного законодавства. «Дійсно, серед громадян України ледь не найбільша кількість людей, які займаються та заробляють на криптоактивах. Однак водночас через брак законодавства держава не дає громадянам можливість вивести такі активі в легальну сферу. Також поширений певний міф, що володіння кроптоактивами дозволяє зберігати анонімність. Є чіткий світовий контроль, тому наразі криптоактиви навіть більш контрольовані, ніж готівки та безготівкові кошти», – підкреслив Олександр Борняков.

Олена Макеєва, CEO АФ Аксьонова та партнери GGI, аудиторка, заступниця Міністра фінансів 2015-2016 рр., говорячи про податкову справедливість відзначила, що як бізнес, так і пересічні громадяни мають значний рівень недовіри до Державної податкової служби України. Це може стати гальмом податкової амністії.

Павло Ходаковський, партнер ЮФ «Avidbiz», адвокат, заступник Міністра фінансів 2019-2020 рр., наголосив на тому, що в Законі про податкову амністію є запобіжники від тиску податківців при легалізації доходів, отриманих незаконним шляхом. Легалізація доходів є необхідною, оскільки це крок до цивілізованого світу та європейського майбутнього України.

Особливості майбутньої кампанії податкової амністії 2021-2022 рр.

Олена Кузнєчікова, керуюча партнерка ЮФ «Law Guide», голова HNWI Комітету IAA, детально зупинилась на всіх нормах Закону № 1539 щодо податкової амністії. Вона перелічила активи, які не можуть стати об’єктом амністії. Зокрема, мова йде про активи, набуті шляхом вчинення кримінальних правопорушень, та активи, отримані в країні-агресорі. Також вона розповіла як бути із закордонними акціями. «Якщо ви з певним порушенням декларуєте свої активи, то податковий орган має право замість 5% донарахувати вам 18% з цих активів. Сплата збору з декларування здійснюватиметься протягом 30 днів. Також варто пам’ятати, що декларуванню підлягають тільки активи, а не доходи», – зауважила Олена Кузнєчікова.

Ольга Трифонова, директорка, голова практики Консультування приватних клієнтів і структурування приватного капіталу, PwC в Україні, поділилася інформацією про те, чи можливо декларувати активи, придбані за 2021 р. в рахунок отриманих раніше коштів.

Марина Томаш, засновниця Tomash Consulting, розповіла про особливості розстрочки у разі сплати збору з декларування. «Логіка проста – чим швидше платиш, тим менший відсоток донарахувань у разі такої сплати», – відзначила спікер.

Межі звільнення від кримінальної відповідальності для декларантів податкової амністії

Яків Воронін, голова АБ «Якова Вороніна», д.ю.н., доцент, адвокат, розпочав сесію з того, що між податковою амністією та кримінальною відповідальністю за несплату податків існує дуже тонка межа.

адвок

Денис Овчаров, партнер ЮФ «Legal House», адвокат, зазначив, що в Законі про податкову декларацію не має запобіжників від необґрунтованих обшуків з боку правоохоронних органів. Тобто слідом за податковою амністією може розпочатися кримінальне провадження за несплату податків. У такому випадку бізнес боїться не скільки кримінальних проваджень, скільки процесу, коли в межах слідства вилучається майно, блокується можливість здійснення господарської діяльності та обшуків. Держава не гарантує нічого, пропонуючи фізичним особам та бізнесу податкову амністію. Амністія має бути тоді, коли правоохоронні органи реально можуть притягнути до кримінальної відповідальності за несплату податків. Однак зараз в Україні правоохоронна спільнота просто нездатна якісно працювати.

Віталій Оджиковський, радник Sayenko Kharenko, наголосив, що строки давності у кримінальному процесі мають доволі умовне значення, а тим паче якщо правовідносини ускладнені податковими правовідносинами. «Такі строки рахувати важко і доводити те, що строки давності вже пройшли, скоріш за все потрібно вже в суді, пройшовши етап обшуків, вилучення коштів, місяці допитів», – застеріг спікер.

Куди інвестувати легальний приватний капітал в епоху прозорості?

Дмитро Кононець, керуючий партнер «1st Family Office», говорячи про інвестиції в ОВДП або Єврооблігації, наголосив, що варто пам’ятати про те, що це неможливо за рахунок нелегалізованих коштів.

Ерік Найман, керуючий партнер HUGS'FUND, зазначив, що наразі інвестувати можна лише у бізнес (власний, друзів або публічний) шляхом купівлі акцій компаній. «Якщо говорити про інвестиції, наразі найбільш популярними кластерами інвестицій є технології, циклічне споживання та телекомунікації. Менш прибутковими, але теж доволі перспективними є нерухомість, охорона здоровя, банки», – підкреслив експерт.

ней

Сергій Жуйков, керуючий директор, партнер Blackshield Capital, наголосив, що завжди між дохідністю і ризиком має бути баланс. Дуже важливо, як ви вмієте керувати ризиком. Щоразу, коли ми боїмося кризи, ми втрачаємо більше, ніж інвестуючи в ризикові активи.

Іван Компан, засновник First Kyiv Investment Club, та Михайло Рітчер, керуючий активами, співзасновник Wotan, поділилися власним досвідом позитивного та негативного інвестування.

Фінансовий моніторинг при відкритті спецрахунків і зарахування «амністованих» коштів

Модератором сесії виступила Анна Горбенко, AML експерт, керівник фінансових розслідувань Держфінмоніторингу 2009-2015 рр., член Правління IAA.

Дмитро Бакуменко, Chief Compliance Officer в Ukreximbank, поділився думками про те, яким джерелом походження коштів без сплати ПДФО зможе схвалити комплаєнс банку поповнення коштів на спеціальний рахунок.

Євген Смушковіч, голова регіону Центральна та Східна Європа, Julius Baer, говорячи про податкову амністію в Україні, розповів про досвід подібних амністій в інших країнах. «Наприклад, в Італії податкових амністій було декілька. Створення капіталу в Центральній та Східній Європі не завжди було таким прямолінійним, як у Франції, Німеччині або Бельгії. Тому історія нашої та їхніх амністій дещо схожа. Податкова амністія – це необхідний цивілізаційний крок, який мають здійснити як держава, так і громадяни. У структурі нашого банку ми максимально підтримуємо таких клієнтів, адже вони вже і так перебувають у певному стресі», – підкреслив Євген Смушковіч.

Олена Походзяєва, член Правління Pravex Bank, Chief Compliance & AML officer, розповіла про те, чим будуть відрізнятися «спеціальні» рахунки від поточних рахунків банків.

Майбутнє кампанії декларування контрольованих іноземних компаній за 2022 р.

Тетяна Савчук, керівниця практики ТЦО, аудиторка АТ «ID Legal Group» розповіла про КІК у межах податкової амністії. З власного досвіду вона зазначила, що КІК викликає інтерес не лише юридичних, але й фізичних осіб. Адже у податківців багато інструментів для виявлення інформації про активи саме фізичних осіб.

Олена Жукова, керуюча партнерка «Сайвена Груп», адвокатка, аудиторка, членкиня ради ТЦ Комітету IAA, зазначила, що все ж КІК не дуже пов'язаний з податковою амністією. Адже КІК працює більш активно, ніж материнська компанія, а тому питання щодо ухилення від сплати податків є мінімальними.

Катерина Утіралова, старша юристка Sayenko Kharenko, розповіла про штрафні санкції за не подачу звітів КІК. Хоча податкові органи багато чого не вміють, але вони будуть швидко вчитися, щоб застосовувати штрафні санкції.

Ольга Трифонова, директорка, голова практики Консультування приватних клієнтів і структурування приватного капіталу, PwC в Україні, говорячи про податкову амністію, відзначила, що податкова амністія – це скоріше добро, аніж зло в нинішніх реаліях України. Особи, яким краще буде пройти амністію, все ж таки є (зокрема, мова йде про представників великого бізнесу).

Безподаткова ліквідація іноземних компаній та порівняння з податковою амністією

Андрій Реун, член Правління IAA, співголова Комітету міжнародного оподаткування IAA, партнер, керівник податкової практики ЮФ «LCF Law Group», виступив модератором сесії.

Олег Чайка, член Ради Комітету міжнародного оподаткування IAA, партнерка ЮФ «Arzinger», розповів про ліквідацію підприємств в офшорних зонах, а саме в UK та НА Кіпрі. В тому випадку, якщо ліквідація затягується, необхідно отримати документ від іноземних юристів щодо підстав затягування (роботу реєстратора, зміни законодавства тощо). «Якщо говорити про суму ліквідації на Кіпрі, то ціна стартує від 3-5 тис. доларів до 10-15 тис. доларів, якщо компанія працює довго та у процесі ліквідації потрібно залучати аудиторів», – зазначив спікер.

Денис Кузнєцов, партнер ЮФ «Amond & Smith Ltd», говорив про факапи ліквідації, а також про те, як правильно підготувати ліквідаційний баланс за IFRS.

Яків Воронін, голова АБ «Якова Вороніна», д.ю.н., доцент, адвокат, розкрив тему особливостей передачі права на компенсацію в ліквідованому банку.

Юлія Федосюк, членкиня Правління, співголова Комітету міжнародного оподаткування IAA, Partner в ASA GROUP, говорячи про форму виведення активів (кошти чи майно), наголосила, що це залежить від подальшого використання таких активів.

Іноземна компанія vs інвестування у портфель ЦП з особового рахунку?

Ольга Черевко, засновниця «GLS Law Company», розповіла про особливості купівлі закордонних цінних паперів. Спікер порівняла плюси та мінуси купівлі акцій через іноземну КІК або напряму, фігуруючи в ролі бенефіціара.

Василь Андрусяк, партнер MORIS, наголосив, що через кілька років Україна приєднається до світової практики повної транспарентності у контексті фінансів та оподаткування. «У зв’язку з цим проводити сумнівні операції буде все важче і важче. Тому купуючи цінні папери або інвестуючи в ті чи інші корпоративні фонди за кордоном, варто це враховувати», – зазначив спікер.

Зміна податкової резидентності під втрату статусу контролера КІК

Світлана Голян, партнерка ЮФ «Legal House», у своїй доповіді розкрила особливості зміни податкового резидентства: «Деякі багаті люди думають, що змінивши своє податкове резидентство, вони можуть вирішити всі свої фінансові проблеми. Однак це не так».

Олена Кузнєчікова, керуюча партнерка ЮФ «Law Guide», голова HNWI Комітету IAA, розповіла про подвійне оподаткування: як вирішується колізія в конвенціях та яка сила коментарів ОЕСР.

Вадим Поляков, засновник POLYAKOFF.EU, розповів про особливості податкового резидентства Словаччини. «Якщо фізична особа переїхала до Словаччини з України, то наявність у неї в Україні нерухомості не є головною підставою, за якою податкові органи України можуть її ідентифікувати як резидента України», – підкреслив експерт.

ост

Анна Мансур, засновниця «Parus Management Consultancies», розповіла про особливості податкового резидентства в ОАЕ. «Рахунок у банках ОАЕ можна відкрити маючи лише податкове резидентство ОАЕ. З боку банку також вимагатиметься постійна адреса проживання в ОАЕ, наявність транспорту, поштової скриньки», – зазначила спікер.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати