21 березня 2020, 11:28

Підприємцю списується кредиторська заборгованість: які податкові наслідки?

Вісник ДФСУ

Об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб підприємців, що застосовують загальну систему оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "НБУ запропонував Уряду дозволити небанківським фінустановам надавати послуги під час карантину".

Так, фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (далі - самозайняті особи), зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат, у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.

У графі 2 "Сума доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності або незалежної професійної діяльності" Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть підприємці на загальній системі оподаткування, відображається сума доходу, отриманого від здійснення господарської або незалежної професійної діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема:

  • кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою;
  • сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності;
  • вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Як зазначається, кредитор - це юридична або фізична особа, яка має підтверджені у встановленому порядку вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника. Кредиторська заборгованість - це заборгованість платника податку перед іншими суб’єктами господарювання за отримані товари (роботи, послуги).

Отже, якщо кредитором списується заборгованість підприємцю на загальній системі оподаткування, то сума списаної заборгованості включається до складу загального оподатковуваного доходу такого підприємця та оподатковується на загальних підставах за ставкою 18%.

Зазначена норма передбачена п. 14.1.95. ст. 14, п. 177.2, п. 177.10 ст. 177 Податкового кодексу та пп. 6.2 "Порядку ведення Книги обліку доходів та витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які проводять незалежну професійну діяльність", затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів від 16.09.2013 р. №481.

За інформацією Вісника ДФСУ.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати