Асоціація правників України продовжує серію онлайн-зустрічей із високопосадовцями. На цей раз учасники мали змогу поспілкуватися з керівництвом Фонду державного майна про поточні справи, плани та задачі інституції. Зустріч із Головою Фонду Дмитром Сенниченком, першим заступником Голови Фонду Леонідом Антоненком і заступником Голови Фонду Тарасом Єлейком модерував Президент Асоціації правників України, Денис Бугай.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "АПУ & ВС: третій вебінар і ключові тези".
В АПУ зібрали короткий огляд ключових тез.
ФДМУ: як справи?
"Попереду дуже багато роботи"
Відповідно до презентації Дмитра Сенниченка, кількість державних підприємств в Україні є найбільшою у світі – 3733. При цьому, на другому місці стоїть Угорщина із загальною кількістю 371 підприємство.
Із 3733 підприємств, 115 перебуває під контролем НАНУ, 585 – непідконтрольних територій, 766 – Фонду Національного добробуту, а 1261 з них вже необхідно ліквідовувати. Під приватизацію підпадає 1006 підприємств. При цьому, управління ними здійснює 60 владних органів здійснює.
Приватизація: що це та навіщо?
За словами пана Сенниченка – це передача того, що вже не потрібно буде державі у приватний сектор із метою залучення додаткових інвестицій до бюджету: "Наша задача – вибудувати прозорий, конкурентний процес залучення інвесторів задля переходу підприємств до приватного сектору".
Наразі ФДМУ прийнято наступне рішення: всі оборонні підприємства, природні монополії та ті, що мають суспільне значення/чиї послуги не можуть виконуватися приватним бізнесом, повинні залишитися під контролем держави. До переліку останніх, зокрема входить Укрпошта.
Чи допускається часткова приватизація таких підприємств?
Така філософія в новому Законі вже закладена, та втілення її передбачається трохи згодом.
Як триває процес?
Пан Сенниченко розповів – при тому, що за останні 15 років ФДМУ передав на приватизацію 93 підприємства, за останні лише 5 місяців – понад 600.
Як це відбувається/формується політика?
1. Президент видає указ (№713, №837), 2. Верховна Рада приймає закон (№145-ІХ), 3. Кабмін ухвалює рішення (залишити/передавати), а 4. ФДМУ – реалізовує політику приватизації об'єктів.
"Безпрецедентний факт"
За словами Голови ФДМУ, станом на 20 грудня 2019 року отримано 530 підприємств для приватизації - це майже у 6 разів більше, ніж за попередні 10 років (93 підприємства).
Тільки приватизація?
Ні. Пан Сенниченко нагадав, що діяльність ФДМУ містить 5 напрямків: приватизація майна, корпоративне управління, оренда держмайна, оцінка майна, відкриті дані та реєстри (Big Data).
Перші кроки
Повністю сформована нова команда. При цьому, Фонд має децентралізовану структуру регіональні філії комунікують за допомогою спеціального координатора (Заступник Голови ФДМУ, Костянтин Кошеленко). Крім того, на початку року розпочато перезавантаження інституції на середньому рівні: "Не словом, а ділом. Маємо повертати довіру громадян", - підкреслив Сенниченко.
Приватизація & пандемія
Дмитро Сенниченко нагадав, що розподіл приватизації відбувається за балансовою вартістю: на малу та велику. Ключова різниця в процедурі, за словами очільника ФДМУ полягає в тривалості процедури – велика приватизація відбувається із залученням спеціалізованих рад. Приблизний термін – 9 місяців. У зв’язку ж із пандемією, велика приватизація (далі ВП) зупинена виключно в частині проведення аукціонів. При цьому, спікер наголосив на необхідності чіткого тлумачення Закону про запобігання COVID-19 в частині формулювання щодо ВП під час пандемії.
Діджиталізація ФДМУ: "Відомості приватизації" у смартфоні
На питання модератора про детальність даних, завантажених у віртуальну кімнату, пан Сенниченко відповів – у наявності повна базова інформація щодо підприємств. Може доповнюватися за бажанням директора відповідної структури.
Тарас Єлейко доповнив – розроблено максимально довгий чек-ліст, близько 20 сторінок, який містить повну інформацію, з усіма наявними документами: "Якщо документів немає в чек листі – їх не існує. Таким чином побудована система контролю".
Етапи великої приватизації
Стандартна тривалість – 11-12 місяців до дати аукціону, міститить 8 етапів, від підготовки до проведення розрахунків за договором.
Мала приватизація – перші результати
Відповідно до презентованих результатів, з моменту призначення Голови ФДМУ, плановий показник доходу за квартал перевиконаний на 300 млн.
Плани ж ФДМУ наразі підлаштовуються під карантинні заходи. Так, триває підготовка великих об’єктів за якісною процедурою, однак аукціони будуть проводитися відповідно до термінів відновлення активностей, зокрема, можливості перельотів.
#Спецопитування від АПУ. Що робити з приватизацією об’єктів державного та комунального майна?
"Ефективний власник – ключове"
Відповідно до результатів опитування учасників вебінару, 15% вважає за потрібне зупинити приватизацію в поточних умовах, а 85% - продовжувати. З них 40% пропонують проводити лише малу приватизацію, а велику – поставити на паузу, ще майже 45% переконані – необхідно продовжувати обидві. Прихильники останнього варіанту вважають – головне, аби об’єкти держвласності отримали ефективного власника.
"Позиція правничої спільноти відображає рівень її зрілості", - зазначив Голова ФДМУ. За його словами, аналогічну позицію займають і міжнародні правові інституції, і європейські банки.
Скільки наразі виставлено об’єктів нерухомості у регіонах?
Спікери нагадали, що на спеціальному сайті можна зручно дізнатися будь-яку інформацію – наразі ФДМУ має найзручнішу пошукову систему.
Цілісні майнові комплекси (ЦМК): чи розглядається можливість продажу окремих активів перед продажів ЦМК?
Так, теоретично це можливо. "Але це буде не приватизація, а продаж активів в процесі господарської діяльності підприємства – продаж надлишкових активів", - підкреслив пан Єлейко.
Із презентацією Голови Фонду державного майна Дмитра Сенниченка можна ознайомитися за посиланням.
Запис вебінару можна переглянути тут.