Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Новий Закон ЄС про штучний інтелект (ЗШІ), який набув чинності 1 серпня 2024 року, матиме значний вплив на організації, які розробляють, використовують, поширюють та імпортують системи штучного інтелекту (ШІ) до ЄС. З огляду на нову нормативну базу, юридична фірма CMS провела опитування компаній Центральної та Східної Європи (ЦСЄ), щоб зрозуміти, як вони працюють зі штучним інтелектом, а також які можливості та ризики ця технологія несе для їхнього бізнесу.
У ЦСЄ спостерігається широке впровадження ШІ
Згідно з результатами опитування CMS, 84% компаній у ЦСЄ вже використовують системи штучного інтелекту, причому 60% компаній інвестують у ці системи, а ще 20% планують це зробити. Відповідаючи на запитання про інтенсивність використання, 17% респондентів назвали себе «інтенсивними користувачами», а 43% сказали, що «використовують ШІ певною мірою».
Ольга Бєлякова, партнерка й одна з керівників практики технологій, медіа і телекомунікацій у ЦСЄ в CMS, прокоментувала результати опитування:
«Хоча ШІ стає дедалі поширенішим явищем, зробити його використання частиною звичайної діяльності компанії не завжди просто. Першочерговим завданням є визначення того, хто в компанії буде відповідати за впровадження нових систем ШІ, щоб усі могли використовувати їх узгоджено та з дотриманням вимог законодавства. Це особливо важливо з огляду на те, що ЗШІ встановлює значні штрафи за порушення — до 35 млн євро або 7% світового річного обороту. Як наслідок, я очікую, що більшість докладатиме більш ніж достатніх зусиль в плані дотримання вимог, щоб не потрапити до числа порушників нового законодавства».
Освіта в галузі ШІ в центрі уваги
Незважаючи на широке впровадження ШІ, 94% компаній визнали, що потрібно більше знань/навчання у сфері ШІ — причому 40% назвали «більше навчання» з питань ШІ одним із головних факторів, що впливають на компанії в ЦСЄ внаслідок вступу в силу ЗШІ.
Відповідаючи на запитання про поточний рівень ШІ-грамотності (знання та навички) в їхніх організаціях, 12% респондентів назвали його «високим», 39% — «середнім», а 39% — «низьким» або «дуже низьким». Загалом 43% респондентів заявили, що мають лише «базове розуміння» ШІ.
Дора Петраній, керуюча директорка у ЦСЄ та одна з керівників світової групи технологій, медіа та телекомунікацій у CMS, прокоментувала новий звіт: «Серед багатьох інших наслідків, ЗШІ покладає відповідальність за освіту в галузі ШІ на роботодавців. Це важлива зміна, яка набуде чинності з 1 лютого 2025 року. Як наслідок, навчання та освіта в галузі ШІ повинні бути в центрі уваги всіх компаній, і ми очікуємо, що вони стануть частиною ввідного навчання для всіх організацій. Хоча й, з одного боку, це вимога нового законодавства, з іншого, — правильна організація такого навчання — це чудова можливість для бізнесу максимізувати вплив ШІ».
Освоєння ШІ в різних галузях
Сектор із найвищим рівнем впровадження ШІ — інформаційні технології (74%), за ним слідують телекомунікації та медіа (55%). Серед інших секторів зі значними темпами впровадження ШІ — банківський і фінансовий сектор (47%), а також роздрібна торгівля та електронна комерція (40%).
Єва Талмачі, партнерка практики M&A і корпоративних трансакцій та одна з керівників практики ТМТ у ЦСЄ в CMS, прокоментувала новий звіт: «Щодо компаній, за якими варто спостерігати, центри обробки даних мають надзвичайно хороші позиції, щоб отримати вигоду від підвищеної уваги до навчання та реалізації рішень з використанням ШІ. Обидва ці напрямки потребують величезних обсягів обчислювальних потужностей і зберігання даних, і оскільки дедалі більше компаній використовують цю технологію, зростання попиту на потужності центрів обробки даних відбуватиметься в геометричній прогресії. Прогнози показують, що бум на ринку центрів обробки даних триватиме».
Про звіт CMS «Цифрові горизонти: Відповідальний ШІ»
Звіт CMS «Цифрові горизонти: Відповідальний ШІ» досліджує результати проведеного фірмою опитування, в рамках якого було отримано понад 100 відповідей від компаній із країн ЦСЄ, в тому числі Албанії, Боснії та Герцеговини, Болгарії, Хорватії, Чеської Республіки, Естонії, Угорщини, Косово, Литви, Латвії, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії, Сербії, Словенії, Словаччини та України.
Із серією звітів CMS «Цифрові горизонти» можна ознайомитися за цим посиланням.