24 лютого 2021, 10:30

"Ні" бюрократії в нотаріаті: набув чинності наказ Мін'юсту

Сьогодні набув чинності Наказ Міністерства юстиції України «Про затвердження Змін до Правил ведення нотаріального діловодства».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про це повідомляється на Facebook-сторінці Мін'юсту: "Чимало труднощів було на шляху до цих змін, система «пручалася» і старі забюрократизовані процедури всюди створювали перешкоди на шляху до довгоочікуваних змін".

Основні зміни стосуються типової номенклатури справ державної нотаріальної контори та приватного нотаріуса: ліквідовано архаїчні вимоги, які вже давно не відповідали професійним потребам сучасного нотаріату.

Нотаріусів було звільнено, зокрема, від обов’язків:

  • ведення алфавітних книг, журналів обліку викликів нотаріуса поза приміщенням, журналів реєстрації звернень, книг обліку літератури, розносних книг для місцевої кореспонденції;
  • складання планів роботи, звітів про їх виконання;
  • узагальнення нормативно-правових актів щодо здійснення нотаріальної діяльності.

В Мін'юсті продовжують працювати над другою частиною змін до вищевказаних Правил - анонсують модернізацію нотаріального діловодства, запровадження ІТ-технології та новітніх програм для створення, виготовлення та зберігання нотаріально посвідчених документів.

Зазначається, що над нововведеннями працювали Міністерство юстиції у співпраці з Нотаріальною палатою України.

Коментар

3633_12686713589ed4cc941dfbc8ea6a10cf Юлія Лабутіна, приватний нотаріус

Міністерством юстиції України 18 лютого 2021 року було прийнято наказ № 638/5 «Про затвердження Змін до Правил ведення нотаріального діловодства» щодо затвердження Зміни до Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 22 грудня 2010 року № 3253/5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 грудня 2010 року за № 1318/18613.

Зміни стосуються спрощення ведення нотаріального діловодства. Зокрема, вони направлені на ліквідацію норм та вимог, які вже давно втратили значення та є застарілими рудиментами. Так, ліквідовано обов’язок ведення алфавітних книг, журналів обліку викликів нотаріуса поза приміщенням, журналів реєстрації звернень, журнал обліку відбитків печаток та штампів, книг обліку літератури, розносних книг для місцевої кореспонденції, складання планів роботи, звітів про їх виконання, узагальнення нормативно-правових актів щодо здійснення нотаріальної діяльності. Спрощено порядок надсилання/вручення вихідних документів, а саме, крім права відправляння листів простим поштовим відправленням, надано можливість направляти будь-яким видом поштового відправлення чи нарочно або через кур’єрську службу.

Загалом вищевказані зміни надають можливість розвантажити діяльність нотаріуса щодо  організації роботи з документами та зосередитись безпосередньо на нотаріальних діях.

Варто зазначити, що зміни стосуються виключно спрощення ведення діловодства та не стосуються безпосередньо вчинення нотаріальних дій нотаріусом, які останній продовжує виконувати у тому ж обсязі та в межах наданих йому державою повноважень.

Користуючись нагодою хочеться виразити слова вдячності Міністерству юстиції України та Нотаріальній палаті України, які продовжують долати такий складних та непростий шлях модернізації нотаріального діловодства. Далі буде…

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати