20 грудня 2022, 10:43

НБУ підвищує нормативи формування банками обов'язкових резервів

Пресслужба НБУ

Національний банк України, як і анонсувалося, підвищує на 5 в.п. нормативи обов’язкового резервування за коштами на вимогу та коштами на поточних рахунках для посилення монетарної трансмісії.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Публічні закупівлі під час воєнного стану: строки проведення тендерів скоротились удвічі"

Про це повідомляє пресслужба НБУ.

Так, з 0% до 5% збільшиться норматив формування банками обов'язкових резервів у національній валюті, а саме: 

  • за коштами на вимогу та коштами на поточних рахунках юридичних і фізичних осіб;
  • за коштами вкладів і коштами на поточних рахунках інших банків-нерезидентів, а також кредитами, отриманими від міжнародних (крім фінансових) та інших організацій-нерезидентів.

З 10% до 15% підвищиться норматив формування банками обов'язкових резервів у іноземній валюті, а саме:  

  • за коштами на вимогу та коштами на поточних рахунках юридичних і фізичних осіб;
  • за коштами вкладів і коштами на поточних рахунках інших банків-нерезидентів, а також кредитами, отриманими від міжнародних (крім фінансових) та інших організацій-нерезидентів.

Натомість за строковими коштами на рахунках юридичних та фізичних осіб норматив обов'язкового резервування не зміниться та в національній валюті залишиться на рівні 0%, а в іноземній – на рівні 10%.

Ураховуючи чинний порядок резервування, банки почнуть формувати обов'язкові резерви в новому обсязі з 11 січня 2023 року.

Підвищення нормативів обов'язкового резервування дасть змогу знизити вільну ліквідність у банківській системі. Очікується, що загальний обсяг обов’язкових резервів, який формуватимуть банки, збільшиться орієнтовно на 68 млрд грн. За оцінками НБУ, це сприятиме:

  • посиленню конкуренції банків за вкладників та подальшому підвищенню ставок за гривневими депозитами;
  • збільшенню банками обсягів строкових гривневих залучень;
  • зменшенню ризиків для курсової стабільності;
  • дедоларизації депозитів та посиленню спроможності НБУ утримувати контроль за динамікою інфляції.

Вищі вимоги до обов'язкових резервів банків не загрожуватимуть фінансовій стабільності з огляду на рекордні обсяги вільної ліквідності в банківській системі. Це також не обмежуватиме спроможність банків кредитувати.

Забезпечення анонсованої можливості для банків покривати до 50% від обсягу обов'язкових резервів за рахунок бенчмарк-ОВДП затверджуватиметься окремим рішенням Національного банку, яке напрацьовуватиметься, у тому числі, з урахуванням пропозицій Міністерства фінансів.

Збільшення нормативів обов'язкового резервування ухвалене рішенням Правління Національного банку України від 16 грудня 2022 року № 587-рш "Про внесення змін до рішення Правління Національного банку України від 23 листопада 2017 року № 752-рш", що набирає чинності з 10 січня 2023 року.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати