Банківська система України успішно виконала другий етап переходу на нову трирівневу структуру капіталу згідно з вимогами ЄС та станом на 1 січня 2025 року зберігає достатній запас капіталу всіх рівнів. Поточний рівень капіталу загалом забезпечує стійкість сектору до можливих шоків та дає змогу надалі нарощувати кредитний портфель.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "В АМКУ пояснили, що таке індивідуальна допомога та які її особливості"
Про це повідомляє пресслужба НБУ.
Відповідно до діючих з 5 серпня 2024 року вимог Закону України "Про банки і банківську діяльність" банки перейшли на трирівневу структуру капіталу та нові нормативи його достатності із застосуванням низки перехідних положень, зокрема поетапного графіка досягнення мінімального значення нормативу достатності регулятивного капіталу, а саме:
- з 5 серпня 2024 року до 31 грудня 2024 року – у розмірі не менше ніж 8,5%;
- з 1 січня 2025 року до 30 червня 2025 року – не менше ніж 9,25%;
- з 1 липня 2025 року – не менше ніж 10%.
"Завдяки переходу банків на нову структуру капіталу зросла найякісніша його складова – основний капітал 1 рівня (за рахунок включення накопичених прибутків, які до цього переважно відображалися в капіталі нижчих рівнів, та врахування відповідно до перехідних положень проміжного прибутку без його підтвердження аудитом). Тож наразі капітал банків достатній для покриття всіх ключових ризиків", - йдеться у повідомленні.
За даними статистичної звітності про значення пруденційних нормативів станом на 1 січня 2025 року:
- норматив достатності регулятивного капіталу в банківській системі становить 17,35%;
- норматив достатності капіталу 1 рівня – 16,92%;
- норматив достатності основного капіталу 1 рівня – 16,92%.
Загалом усі банки станом на 1 січня 2025 року виконують мінімальні вимоги достатності капіталу всіх рівнів. Водночас з огляду на повторне ретроспективне підвищення ставки податку на прибуток надалі банки відобразять у звітності зростання податків та зниження прибутку 2024 року. Це призведе до зниження нормативів достатності капіталу окремих банків.
В НБУ наголошують, що повною мірою ефект від підвищення податку можна буде оцінити за підсумками аналізу річної фінансової звітності банків, підтвердженої аудитом. За попередніми очікуваннями, в цілому банки збережуть достатній запас капіталу, однак деяким із них можливо знадобиться перегляд програм капіталізації за результатами оцінки стійкості 2023 року.