Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) розпочало тестування Єдиного порталу повідомлень викривачів, розробленого за підтримки USAID "ВзаємоДія (SACCI)". В тестуванні вже задіяні 10 перших органів влади. Загалом до порталу буде підключено близько 90 тис. органів влади, органів місцевого самоврядування та юридичних осіб.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Про це повідомив Голова НАЗК Олександр Новіков під час третьої щорічної конференції "Викривачі корупції в Україні: успіхи та виклики".
"Запуск порталу повідомлень викривачів заплановано на найближчі декілька місяців. Він допоможе повідомляти громадянам про факти корупції, в тому числі анонімно. Крім того, надзвичайно важливо забезпечити отримання повідомлень про інформацію, яка містить обмежений доступ, від Служби безпеки України, військових формувань тощо. Без цих інструментів, які передбачені в заходах Державної антикорупційної програми на 2023-2025 рр., ми не отримаємо доброчесні на 100% сили безпеки та оборони", – зазначив Голова НАЗК.
Також у ДАП заплановано посилити захист військовослужбовців-викривачів, забезпечити на належному рівні їхній правовий захист і надання належної психологічної допомоги. Важливо постійно проводити просвітницькі заходи і для суспільства, що допоможе сформувати повагу до викривачів корупції.
За словами Голови НАЗК, практика країн ЄС і ОЕСР довела, що саме робота з викривачами та викривання корупції є основою для побудови безпечних і заможних суспільств.
"Викривачі корупції надзвичайно важливі, тому що, на відміну від органів правопорядку, можуть мати безпосередній доступ до інформації. Це допоможе побудувати в Україні культуру відповідальних громадян, якими є викривачі. Під час війни культура викривання та захист викривачів набуває особливого значення. Адже Україна веде боротьбу за справедливість, а отже і проти корупції та порушень прав громадян. Саме НАЗК має захистити права викривачів", – додав Олександр Новіков.
В 2022 році НАЗК було учасником у 69 судових справах, що стосуються викривачів. Протягом року суди ухвалили 14 рішень на користь викривачів.
"Сподіваємося, що Вищий антикорупційний суд нарешті ухвалить вирок і вперше в історії України викривачу буде виплачено 10% винагороди. Ми впевнені, що це було б гарним прикладом і мотивацією", – резюмував Олександр Новіков.