14 липня 2021, 12:41

Народні депутати прийняли закон щодо створення Етичної ради у ВРП

Парламент прийняв закон щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя (законопроєкт № 5068).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Судді довіряють ВРП найбільше з-поміж усіх інституцій"

Документ спрямований на вдосконалення діяльності, процедури добору та перевірки доброчесності й етики кандидатів у члени Вищої ради правосуддя, посилення спроможності ВРП щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності шляхом створення служби дисциплінарних інспекторів.

Етична рада

До складу етичної ради входять:

  • три особи з числа суддів або суддів у відставці, запропоновані Радою суддів України;
  • одна особа, запропонована Радою прокурорів України;
  • одна особа, запропонована Радою адвокатів України;
  • одна особа, запропонована Національною академією правових наук України в особі Президії.

Кандидатами на посаду члена Етичної ради, які є суддями чи суддями у відставці, можуть бути судді чи судді у відставці, які успішно пройшли кваліфікаційне оцінювання.

Етична рада надає Верховній Раді висновок щодо відповідності кожного кандидата критеріям професійної етики та доброчесності, а також список кандидатів, рекомендованих для обрання на посаду члена Вищої ради правосуддя. Такий список має містити кількість кандидатур, яка щонайменше вдвічі перевищує кількість вакантних посад членів Вищої ради правосуддя.

Якщо кількість рекомендованих Етичною радою кандидатів, які відповідають критеріям доброчесності та професійної етики, є меншою за кількість кандидатів, визначену абзацом другим цієї частини, оголошується новий конкурс.

Комітет, до предмета відання якого належать питання судоустрою, подає на розгляд Верховної Ради стосовно кожного кандидата на посаду члена Вищої ради правосуддя рішення комітету, довідку про результати спеціальної перевірки, висновок Етичної ради, а також документи, подані кандидатом.

Членство у ВРП

На посаду члена Вищої ради правосуддя може бути обраний (призначений):

  • громадянин України,
  • не молодший тридцяти п’яти років,
  • який володіє державною мовою,
  • має вищу юридичну освіту 
  • стаж професійної діяльності у сфері права не менше п’ятнадцяти років,
  • належить до правничої професії
  • відповідає критерію політичної нейтральності, а також критеріям професійної компетентності, професійної етики та доброчесності.

Служба дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя

Служба дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя формується з числа осіб, які мають вищу юридичну освіту, стаж професійної діяльності у сфері права не менше п'ятнадцяти років, з яких не менше восьми років сукупного стажу роботи на посадах судді, прокурора, адвоката.

Дисциплінарні інспектори Вищої ради правосуддя призначаються на посади за результатами конкурсу у порядку, встановленому законодавством про державну службу, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Рішення про призначення на посаду дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя приймається після проходження переможцем конкурсу спеціальної перевірки відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", а також перевірки на доброчесність та відповідність встановленим для судді етичним стандартам.

У разі призначення судді у відставці дисциплінарним інспектором Вищої ради правосуддя за ним зберігаються пенсія або довічне грошове утримання, а також інші гарантії, визначені Законом України "Про судоустрій і статус суддів".

Дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя:

  1. проводить попередню перевірку дисциплінарної скарги, переданої йому за результатами автоматизованого розподілу справ;
  2. аналізує матеріали дисциплінарних справ;
  3. збирає у разі необхідності інформацію, документи, інші матеріали;
  4. готує проекти ухвал і рішень дисциплінарної палати та Вищої ради правосуддя у межах дисциплінарного провадження стосовно судді;
  5. аналізує матеріали за скаргами на рішення у дисциплінарних справах стосовно суддів і прокурорів, готує проекти висновків та рішень Вищої ради правосуддя;
  6. аналізує та узагальнює практику здійснення дисциплінарних проваджень та ухвалені рішення про притягнення або відмову у притягненні судді до дисциплінарної відповідальності.
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати