05 червня 2023, 12:41

Міжнародна торгівля, євроінтеграція та чому важливі юристи

Наталія Галецька
Наталія Галецька к.ю.н., викладачка Школи права УКУ, депутатка Львівської обласної ради

Уже понад рік росія веде повномасштабну війну проти України, атакуючи наші міста та села. Але насправді активна фаза цієї війни розпочалася навіть не у 2014 році, а ще в 2013 – коли росія почала блокувати експорт українських товарів та їх транзит своєю територією. Це були так звані «сирні», «шоколадні» війни, що вилилися у низку суперечок у межах Світової організації торгівлі. Уже тоді саме через економіку російська федерація тиснула на Україну, аби не допустити підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, не допустити створення зони вільної торгівлі з ЄС. Не буду нагадувати чим все завершилося тоді, у 2013 році. Але вже у той час було помітно, що крім політичної волі керівництва країни, потрібно більше експертів, які фахового та гучно в Україні і поза її межами могли би відстоювати українські інтереси у цій темі. 

Останніми місяцями певні транзитно-експортні непорозуміння спостерігаємо і на західному кордоні, коли низка країн відмовилися від української сільськогосподарської продукції. Але треба розуміти, що виграш у транзитних суперечках, вміння відстояти наші економічні інтереси – запорука ефективного розвитку та успішного відновлення нашої країни після Перемоги. І для цього нам потрібні фахівці, які матимуть достатньо знань, умінь та практики з міжнародної торгівлі та європейського права. Це складна сфера, але ми мусимо її опанувати, для того, щоб перемогти у війні. Це ціль, до якої потрібно йти. 

Щоб підготувати таких фахівців у Школі права УКУ ми вирішили запровадити вивчення міжнародного торгового права та основ права ЄС. Експерти у цій правовій галузі потрібні державному сектору – для роботи у міністерствах, Офісі з питань євроінтеграції, профільних комітетах Верховної Ради, всіх державних адміністраціях, органах місцевого самоврядування. Такі фахівці потрібні й приватному сектору – компаніям- експортерам, компаніям, які займаються імпортом, яким потрібна фахова юридична допомога задля посилення ефективності, а відтак і збільшення прибутків. Рівноцінно це важливо і для громадського сектора, який братиме участь у програмах міжнародної технічної допомоги. 

Зараз редизайнуємо нашу магістерську програму і запускаємо спеціалізацію «Євроінтеграція та міжнародна торгівля», в межах якої готуватимемо студентів-правників до нових викликів – воєнних та повоєнних. Там будуть спеціалізовані курси, орієнтовані на те, щоб студенти могли допомагати приватному сектору, наприклад, «Основи митного права та міжнародна торгівля», «Основи торгового права». Також будуть курси, які стосуватимуться правових аспектів євроінтеграції України, імплементації законодавства -права ЄС в українське законодавство. 

У межах цього блоку студенти матимуть можливість вивчати такі предмети, як «Засоби торговельного захисту в ЄС та Україні», «Нетарифне регулювання в Україні та ЄС», «Основи права СОТ», «Митне право та міжнародна торгівля», «Правові засади зеленої трансформації в ЄС». Також вивчатимуть правові аспекти міжнародної технічної допомоги в Україні та ЄС, адже вміння правильно подавати заявки, грамотно їх супроводжувати, ефективно використовувати кошти з фондів ЄС, до яких ми маємо все ширший доступ, свідчитиме і про рівень нашої готовності приєднатися до ЄС, вміння жити за їхніми правилами. 

Студенти також матимуть можливість вивчати позакредитні курси: такі як «Основи економіки», де вивчатимуть основи економетрії, економічні засади міжнародної торгівлі, роботи з цифровими інструментами – для аналізу ринків. Працюємо над воркшопами «Міжнародні переговори» та «Адвокація», щоб бізнес та державний сектор розуміли особливості торговельних переговорів, що є надзвичайно важливо. Адже ми сподіваємося, що ще до кінця року можуть розпочатися перемови про вступ України до ЄС і ми повинні мати фахівців, які зможуть дораджувати як уряду у складі переговорних груп, так і бізнесу щодо їх позицій. Адже цей процес є досить складний і його потрібно пройти, зберігши національні інтереси України та інтереси наших компаній. Частина наших курсів будуть дуже інноваційними, бо наприклад, «Правові засади зеленої трансформації в ЄС» – курс, який спеціально розробляється фахівцями для нашої магістерської програми, щоб зрозуміти основні тренди розвитку права ЄС у цій галузі. 

Загалом, працюючи над тематикою курсів, орієнтуємося на потреби, які вже є та ті виклики, які очікують Україну. Фокусуємося на тому, щоб студенти мали практичні знання, з якими підуть у юридичну практику. Ми впевнені, що це «меню» дозволить нашим випускникам знайти себе як у публічному,  приватному, так і у громадському секторі. Тож закликаю студентів поміркувати про варіанти подальшої роботи саме у цьому напрямку і звісно бажаю успіху – як в навчанні, так і в роботі задля розвитку країни. 

 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати