17 листопада 2020, 18:50

Міжнародна комісія юристів закликає владу відмовитися від законопроєкту щодо звільнення суддів КСУ

КСУ опублікував відповідну заяву Міжнародної комісії юристів

Відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу

На офіційному вебсайті Міжнародної комісії юристів (МКЮ) 16 листопада 2020 року оприлюднено заяву з приводу ситуації, що склалася навколо Конституційного Суду України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Як депутати пропонують виходити з конституційної кризи: аналіз законопроєктів".

Про це повідомляє відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу.

У КСУ надали неофіційний переклад заяви МКЮ:

"Станом на сьогодні Міжнародна комісія юристів (МКЮ) закликає українську владу відмовитися від законопроєкту, що передбачає звільнення суддів Конституційного Суду України, і який вбачається засобом помсти за рішення, попередньо ухвалене Судом, аби уникнути його виконання. Владі також слід утримуватися від будь-яких інших дій, включно з переслідуванням суддів, які підривають незалежність Конституційного Суду.

"Цей законопроєкт є прямим посяганням на здатність судової влади виконувати свої функції у незалежний спосіб. Це несумісно з основними принципами верховенства права та поділу влади, а також з міжнародними стандартами щодо незалежності судової влади", - зазначила Розін Піллей, директорка Програми МКЮ у Європі та Центральній Азії.

"Через природу виконуваної ролі, від судової влади, а особливо конституційних судів, можуть вимагати вирішення спірних питань. Однак важливо, щоб передусім у таких випадках суди могли діяти, не боячись помсти або репресій за рішення, які вони ухвалюють", - додала вона.

Законопроєкт про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства, поданий Президентом Зеленським до Верховної Ради України, має на меті визнати рішення Конституційного Суду про антикорупційне законодавство "нікчемним" і таким, що не має юридичних наслідків.

Це суперечить українській Конституції, згідно з якою "рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов’язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені" (стаття 151-2).

Законопроєктом передбачено припинення мандату суддів Конституційного Суду, що суперечить Конституції України, а також основним принципам незалежності судової влади, що регулюють призначення, звільнення та безпеку повноважень суддів.

Законопроєкт передбачає, що повноваження складу Конституційного Суду України, що діяв на момент прийняття рішення щодо антикорупційного законодавства, припиняються з дати набрання чинності законом.

Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту, одна з причин прийняття закону була б виправданою - це те, що рішення Суду щодо закону про боротьбу з корупцією не було "належним чином обґрунтоване". У записці зазначається, що рішення Суду було прийнято в приватних інтересах суддів Конституційного Суду України, що його належне обґрунтування не було надано і що воно суперечить принципу верховенства права та заперечує європейський та євроатлантичний вибір українського народу. МКЮ вважає ці твердження нерелевантними, оскільки вони є прямим втручанням у правосудну функцію Конституційного Суду України, що суперечить національному законодавству та міжнародному праву про незалежність судової влади.

2 листопада 2020 року Олександра Тупицького, Голову Конституційного Суду, було викликано на допит Державним бюро розслідувань у зв'язку з заявами проти нього щодо вчинення злочинів у складі організованої групи. МКЮ висловлює побоювання, що це може бути формою тиску через рішення Конституційного Суду.

Після цих інцидентів Конституційний Суд призупинив роботу, позаяк четверо суддів відмовляються брати участь у його засіданнях, відтак, Суд не має необхідного кворуму для роботи. МКЮ закликає українську владу відкликати законопроєкт та утриматися від подальших репресій щодо суддів через ухвалене ними рішення".

(для перегляду натисніть на зображення)

2020 листопад 16 Ukraine-Statement - draft law-constitutional-court-ENG-2020_page-0001 2020 - листопад 16 Ukraine-Statement - draft law-constitutional-court-ENG-2020_page-0002

Нагадаємо, 28 жовтня 2020 року на сайті КСУ було опубліковане рішення суду, згідно якого суд визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає кримінальну відповідальність за недостовірне декларування. 

На виконання даного рішення суду НАЗК закрило доступ до реєстру декларацій.

У листі посла України при ЄС Миколи Точицького на адресу віцепрем’єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної зазначалося, що в ЄС вважають рішення КСУ підставою для тимчасового призупинення безвізу.

29 жовтня Володимир Зеленський оголосив про скликання термінового закритого засідання РНБО для визначення заходів невідкладної належної реакції держави на нові загрози та виклики національній безпеці й обороні країни.

На засіданні РНБО Президент України Володимир Зеленський дав доручення невідкладно зареєструвати у Верховній Раді законопроєкт, у якому передбачається відновлення доброчесності судочинства у Конституційному Суді. 

А в свою чергу на позачерговому засіданні Уряду ухвалено рішення щодо розблокування роботи НАЗК.

Окрім того, Президент України вніс до ВРУ як невідкладний законопроєкт "Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства" (№4288), яким пропонує припинити повноваження чинного складу Конституційного Суду.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати