Міністерство юстиції України підготувало законодавчі зміни у сфері державної реєстрації з метою підвищення ефективності та захисту публічно-правового інтересу. Відповідні пропозиції викладено у законопроєкті «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту публічного порядку у сферах державної реєстрації». Про це повідомили в Мін'юсті.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: «Сплата єдиного внеску, якщо реєстрація і припинення ФОП відбулись в одному місяці: деталі».
Зміни стосуються положень законів України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» і «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Серед ключових нововведень:
-
Автоматизація реєстраційних процедур. Реєстраційні дії на підставі судових рішень здійснюватимуться як за зверненням заявника, так і автоматично через електронну систему. Заявнику буде достатньо вказати номер судового провадження — державний реєстратор отримає рішення самостійно, без додаткових запитів.
-
Спрощення виконання судових рішень. Реєстрація таких рішень не залежатиме від інших обмежень чи черговості поданих заяв. Публічні обтяження реєструватимуться поза чергою.
-
Усунення затримок. Якщо реєстраційна дія не буде проведена протягом 30 днів з моменту подання заяви, така заява автоматично вважатиметься відхиленою. Це дозволить уникнути затягування процедур та зловживань.
-
Гнучкість у кризових умовах. У разі надзвичайних обставин, які унеможливлюють доступ до реєстрів, Кабінет Міністрів України матиме повноваження запроваджувати тимчасові порядки проведення реєстраційних дій.
За словами першого заступника Міністерки юстиції Миколи Кучерявенка, запропоновані зміни сприятимуть ефективному виконанню судових рішень, зменшенню бюрократичних перепон та підвищенню прозорості реєстраційних процедур.
«Наше завдання – зробити державну реєстрацію простішою, швидшою та захищеною від зловживань. Запропоновані зміни дадуть змогу усунути зайву бюрократію, підвищити прозорість та оперативність реєстраційних процесів. Особливу увагу ми приділили механізмам роботи в кризових ситуаціях, щоб забезпечити безперервність надання послуг навіть за надзвичайних обставин. Ці зміни — необхідний крок, обумовлений викликами, з якими сьогодні стикається Україна», — підкреслив він.